meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET HAR KNAPPAST KUNNAT SE BÄTTRE UT
av Haldo Jonsson
Publicerad 28 Okt 2022 - 18:41 Uppdaterad 28 Okt 2022 - 18:42

Senaste träningen på hemmaplan före matchen mot Utsikten var i fredags, alltså i går. Sedan bär det iväg till den sista bortamatchen och långresan för ÖFK i Superettan 2022.

Nu finns det inte längre så mycket att förfina hos ÖFK. Det har varit många minuters träning och slit på Jämtkraft Arena i ur och skur för att slipa och åter slipa. Det är ett av fotbollens villkor. Vi har frapperats över spelarnas vilja att bli bättre, även om det har varit tungt, åtminstone i första delen av säsongen, men hoppet och drivkraften att lyckas och bli bättre har alltid funnits.

Det kan knappast kunnat se bättre ut än det gör inför matchen mot Utsikten. Det såg mörkt ut ett tag på skadefronten, men spelare som kan bli nyckelspelare, har återkommit efter skador. Jag tänker då mest på Stolt och Kroon. Det har inte kunnat passat bättre än så, inför det två återstående mycket viktiga matcherna med kanske efterföljande kval.

Det är Bellman och Adjoumani som varit i elden på sistone som kan vara lite tveksamma till spel. Adjoumani fick en smäll på senaste träningen och Bellman åkte på en lättare skada i en matchsituation tidigare. Annars ser det mycket bra ut, bättre än på länge. Keita och Weilid har återkommit efter avstängning.

Nu går det inte att skylla på något. Nästan alla träningarna är slutförda i Superettan. Har ÖFK rätta orken och marginalerna med sig mot stabila spelarna i Utsikten så kan vi få glädjas i morgon eftermiddag.
.

Efter sommaruppehållet har ÖFK varit ett nytt och starkare lag, kanske en hel del beroende på nyförvärven. Helt plötsligt började mittfältet att fungera. Jag behöver bara nämna Erick Brendon, så förstår alla. ÖFK behöver i dag inte stå tillbaka för något lag.

Det är märkligt att ingen tränare efter Potter har satsat på ett starkt mittfält. Det som har varit ÖFK:s kännemärke genom åren.

Men, det är inte bara mittfältet. Många spelare har avsevärt förbättras under seriens gång. Det är i mångt och mycket tränarnas förtjänst att det blivit så, men spelarnas vilja att bli bättre och deras vilja att rädda ÖFK kvar i Superettan har varit betydelsefullt.

Nu är det bara två kraftansträngningar för ÖFK kvar i årets Superettan. Ta befälet och satsa allt i varje situation på plan. Då kan ÖFK gå mot kval att kanske får möta Falkenberg som ramlat ner från allsvenskan och som sedan föll rakt genom Superettan. Falkenberg är ett trist exempel och ingen förebild, men nu har man haft kraften att resa sig. I det fallet har de varit en förebild.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:57  
 

ÖFK-folket på NP3 Arena. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Jun 2026 - 23:24 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
27 Jun 2026 - 19:52 Matchreferat GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)
27 Jun 2026 - 19:50 Matchens prestation
27 Jun 2026 - 19:49 Matchens överraskning
27 Jun 2026 - 19:02 Nädå, vi slipper det nedre strecket
27 Jun 2026 - 15:45 Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall
26 Jun 2026 - 15:09 Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt
26 Jun 2026 - 10:51 Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse
25 Jun 2026 - 21:53 ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit
25 Jun 2026 - 11:07 Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Nor
24 Jun 2026 - 20:25 Tufft motstånd i Svenska Cupen
24 Jun 2026 - 15:04 Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
24 Jun 2026 - 10:52 Abodi Quasem - Trissvinnare mot IFK Norrköping
24 Jun 2026 - 10:44 Matchens bild mot IFK Norrköping
23 Jun 2026 - 19:28 GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
22 Jun 2026 - 16:02 Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
21 Jun 2026 - 23:30 Dags börja blicka mot undre strecket?
21 Jun 2026 - 23:13 Matchreferat ÖFK FÖRLORADE MOT IFK NORRKÖPING -FÖRSTA HEMMAFÖRLUSTEN FÖR
21 Jun 2026 - 23:03 Bildspel ÖFK - IFK Norrköping
21 Jun 2026 - 22:24 Matchens överraskning