meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HUR GICK DET EGENTLIGEN MED EKONOMIN INFÖR 31/8 FÖR ÖFK OCH HUR GÅR MAN VIDARE?
av Lars Larsson
Publicerad 6 Sep 2023 - 09:34 Uppdaterad 6 Sep 2023 - 09:50

Många kanske inbillar sig att jag sitter inne med all information om hur det egentliga resultatet blev för ÖFK med anskaffningen av kapital och att säkra det egna kapitalet per 31/8. Då måste jag göra dig/er ledsna. Så är icke fallet. Lite vet jag men inte totalen. Med tiden kommer resultatet ändå att visa sig. Sannolikt redan i mötet med Licensnämnden.

Ibland så stannar man bara till i sina tankar om överlevnad. I alla fall jag. Bill Shankly, fd manager i Liverpool FC lär ha sagt; ”Fotboll handlar inte om liv eller död. Det är betydligt viktigare än så”. Lite av den andan har vi nu också sett inom ÖFK, dess sponsorer, medlemmar, sannolikt också hos Transferintressenter AB och många övriga. Förmågan till stöd för ekonomisk överlevnad synes vara ändlös. Till och med journalisten Linda Hedenljung på ÖP antydde det. Detta skedde faktiskt i sändningen från Fotbollsmorgon för ett antal dagar sedan, där hon deltog.

Idag vet vi att 8,1 miljoner i ökning av eget kapital har säkrats och massmedialt kommunicerats. Det var ju vad styrelserna i Östersunds FK Ideell förening och Östersund FK Elitfotboll AB tidigare i sommar ansåg nödvändigt för att senast 31:a augusti 2023 lösa utmaningen med anskaffning av elitlicens 2024. Hur det skedde och vad som gjorts skall presenteras på mötet med Licensnämnden i oktober. Vi vet dock inte hur mycket mer än nämnda 8,1 som inkom. Det har ju antytts från ÖFK att utmaningen löstes med marginal.

Dessutom måste man skilja på resultat och likviditet. Ta till exempel. Akademihuset som såldes för 3,1 miljoner. Detta enligt ideella föreningens ordförande Bengt Olsson i ÖP
2023-09-01. Huset var dock redan bokfört till cirka två miljoner i balansräkningen, vilket i nettoökning av eget kapital innebär 1,1 miljon. (3,1-2). Däremot inflyter 3,1 miljoner i kassan, vilket givetvis ej är att förakta. Kostnadsposter som reavinstskatt kan eventuellt tillkomma beroende på omkostnadsbelopp vid anskaffningen. I så fall påverkas affären av en kostnad och det egna kapitalet negativt, i konsekvens med detta.

Jag förlitar mig dock till fullo på att de kontakter jag har haft med ÖFK i detta ”projekt” och vad de förmedlat. Däremot går det inte nu att slå av på takten när det gäller att sälja och få in medel. Det är redan dags att planera och inom kort börja sälja sponsring inför säsongen 2024. Visst måste hänsyn tas till det sportsliga utfallet innan t ex prissättning, men strukturer för försäljningen och planering hur den sker kan göras redan nu. Det ör värt att notera att årets kostnader och vissa intäkter följer budget, men sponsringen understiger budget med cirka 5 miljoner (per sista juni-23). Budgeten kan inte heller beskyllas för att vara för tilltagen utan snarare rimlig. Detta är dock den i särklass största avvikande posten i innevarande års budget. Misstaget får inte upprepas inför 2024. Då skall minst 10 miljoner uppnås.

Transfers av spelare, dvs försäljning och inköp måste också omgående ses över. Försäljning av årskort 2024 skall ”kickas” igång omedelbart efter årets avslut i Superettan. Medlemsavgifter för 2024 likaså. Med mera, med mera. Sköts detta kan det inbringa runt 15 miljoner kronor i början på nästa år. Detta i tillägg till den kassa ÖFK kommer att gå in i 2024 med.

Allt detta, under förutsättning av fortsatt kostnadskontroll, effektiv försäljning av sponsring och övriga intäktskällor, borgar i så fall för en god ekonomisk framtid. Andra klubbar blir nog sannolikt avundsjuka på ÖFK:s ekonomi. Kanske får ÖFK återigen höra glåpord, men denna gång vet man att korten har skötts som de ska.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK FÖRLORADE MOT IFK NORRKÖPING ? FÖRSTA HEMMAFÖRLUSTEN FÖR I ÅR  
  av Lasse Granbacka | Idag - 17:19  
 

ÖFK - IFK Norrköping 0-2 (0-1)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan mot IFK Norrköping i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:32  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:09  
 

ÖFK är svåra att besegra och på Jämtkraft Arena. Det kan bli avgörande i dag. ÖFK är det enda lag i Superettan som inte förlorat på hemmaplan. ÖFK har bara förlorat en match på åtta spelade

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Idag - 09:25 Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se
Idag - 09:23 En träning med viss dramatik - Rapport
Igår - 22:36 Hasse Thor både skribent på fotbollz.se och artist
18 Jun 2026 - 20:54 Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?
17 Jun 2026 - 22:23 Snack om konstgräs och gräs
16 Jun 2026 - 21:16 Inte bara jag som noterat
15 Jun 2026 - 16:03 Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
15 Jun 2026 - 15:14 Målvakten Melker Uppenberg Trissvinnare mot Ljungskile
14 Jun 2026 - 20:56 Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin
14 Jun 2026 - 17:42 Matchreferat ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan
14 Jun 2026 - 17:39 Matchens prestation
14 Jun 2026 - 17:08 Matchens överraskning
14 Jun 2026 - 16:58 Svårt med gräs
14 Jun 2026 - 13:33 Startelvan i eftermiddag mot Ljungskile
13 Jun 2026 - 12:04 Ljungskile SK är ett lag. med unga och tekniska spelare som
13 Jun 2026 - 11:53 Följ Ljungskile - ÖFK via fotbollz.se
13 Jun 2026 - 11:38 Highcon blir ny huvudpartner till ÖFK
12 Jun 2026 - 14:16 Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
11 Jun 2026 - 19:36 Stora krav på målvakterna i dag
10 Jun 2026 - 17:21 Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic Un