Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: FRÖSÖ IF - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 31 Aug 2024 - 22:22 

En match som till stora delar blev en kopia av vårens match mot Frösön. Vi får inte alls fart på grejerna i första halvlek, men har ändå ledningen med 2-1 i paus. I andra halvlek höjde Opetjejerna farten och skärpan både offensivt och defensivt och det rann ifrån till en klar seger med 6-1 borta mot Frösön.

Färsta halvleken kan sammanfattas med ordet LÅNGSAMT. Vi fick mycket tid på oss och tog mycket tid på oss, vilket gick ut över spelets kvalitet på ett väldigt tydligt sätt.

Vi gjorde ändå två mål genom Elin Bergqvist och Irma Andersson. Båda målen efter förarbete av Moa Strand och Emma Henriksson, men vi släppte även in ett och det kändes rejält onödigt.

Det blev lite högre tonläge än vanligt i paus och i andra halvlek är det direkt bättre fart på precis allt. Vi kom snabbare in i press och fattade snabbare beslut, vilket gav bra ytor och lägen.

Det dröjde 10 minuter in i andra innan 1-3 kom och då var det Moa Strand och Moa Sandberg som stod för förarbetet så att Elin B kunde stöta in bollen i mål från nära håll.

ågra minuter senare kom även 1-4. En bra djupledsboll av Nadia Andersson hamnade hos en löpande Irma Andersson som mycket osjälviskt och klokt släppte vidare till Ellen Sjölund som kunde sätta bollen i mål för andra matchen i rad efter återkomsten.

Opetjejerna fortsatte att göra det bra i andra halvlek och har ett klart övertag, men det var lite svårare att få utdelning. Med 8 minuter kvar kom ändå 1-5 och då var det en perfekt stickare av Nadia Andersson som hittade fram till en smart löpande Moa Strand som kyligt rundade målvakten och sköt in bollen i mål.

Med minuter kvar av matchen kom även ett sjätte mål för Ope. Sara Svensson slog en lyftning mot Frösöns backlinje där Nadia Andersson vann bollen och ryckte fram mot målet. Med ett behärskat avslut satte hon bollen i mål.

Vi drar inga stora växlar av den här matchen. Tjejerna insåg själva att första halvlek inte var tillräckligt bra och löste det genom att skruva upp tempot i andra halvlek. Samtidigt ska Frösön ha beröm för uppoffrande försvarsarbete och en ambition att försöka spela sig fram.

Moa Strand var dagens piggaste Opespelare med ett eget mål + att hon var inblandad i ytterligare tre.

Vårt nyförvärv Sanna Romell gjorde sin första start och har ett lugn och en trygghet som vi kommer att ha mycket nytta av.

Tilda Eriksson var en av våras stabilaste spelare i första halvlek, men hade lite känning i ryggen och fick därför vila i andr halvlek.

Nadia Andersson visade sin mångsidighet när hon klev upp från backlinjen i slutet av andra och blev ett hot offensivt.

Alla ska dock ha beröm för uppryckningen i andra halvlek. Det blev "en dag på jobbet" med ett godkänt resultat till slut och nu ser vi fram emot en spännande seriefinal borta mot Selånger nästa lördag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Omgångens prestation i div 4 Jämtland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:39  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:15  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Onödig förlust  
  av Per Lagerbäck | Igår - 23:49  
 

Inte ofta som det avgörande målet görs efter en halvminut, och dessutom efter en huvudlös bakåtpassning.

 
  Läs mer...  
 


 
  ifk utan chans  
  av classe olofsson  | Igår - 17:59  
 

Sandvikens if - IFK Östersund 3-0 (1-0)

 
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 14:51 Linton Ulloa klar för ettan norra.
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
25 Mar 2025 - 16:22 Lit kommer att få konstgräs
25 Mar 2025 - 13:43 Mittfältaren Henrik Norrby är inte längre aktuell för ÖFK
24 Mar 2025 - 22:43 Nu ska det bli ordning och reda i ÖFK - En nystart
 
 
 
12
kommentarer
ÖFK - Varberg 0-1 (0-1)
av Hasse Thor | Igår - 13:49
Östersunds fotbollklubb lyckad
7
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
av Lasse Granbacka | 7 Maj 2025 - 10:43
Nykomlingarna Norra Lit och Å
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Seriefinal för Dvä
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2025 - 10:11
4
kommentarer
Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
av Haldo Jonsson | 8 Maj 2025 - 13:56
Philip Bonde Foto: Haldo Jonsson
3
kommentarer
Ope IF - Svartviks IF 1-1 (0-1) bilder från matche
av Stefan Roos | 10 Maj 2025 - 22:07
Foto Stefan Roos
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook