Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

JÄRPEN - ALSEN 1-1 (0-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 17 Jun 2023 - 10:16 

Delad pott på Järpens konstgräs.
Målskyttar Järpen: Eduardo Leite
Alsen: Anders Olsson

Fredagskvällens match på Norrmontage arena, blev en jämn och tät historia. Alsen var det klart mest taggade laget i den första halvleken och lyckades gång på gång ?knycka? bollen av hemmalaget, ligga rätt i sina försvarspositioner och även vaska fram flera fina lägen, om jag minns rätt så hade vi tre frilägen med målvakten, men egen oförmåga samt fina ageranden från Jakob Häggström i Järpens mål räddade dem. Hemmalaget hade några farliga skott utifrån, men siktet var ej riktigt inställt och de passerade utanför. I min 36 så fick Basse bollen på den högra kanten, fick in ett mycket bra inlägg som så när nåtts av våra spelare, men vänsterbacken Krister Rensbo som följt med upp i anfallet fiskade upp bollen och lyckades trä in den framför mål där Anders Olsson distinkt tryckte upp den i nättaket till 0-1, en ledning som vi höll halvleken ut.

Vår ledning kändes som ett rättvist resultat i halvtid. I pausen så lovade vi varandra att kämpa matchen ut och försöka spinna vidare på den fina första halvleken.

Andra halvlek startar men jag tror bestämt att killarna i Järpen fått sig en rejäl skrapa i halvtid, för nu är de betydligt mer taggade, de överbelastar vår högerkant och har även bytt in Musa Mohammed som vi har svårt att få grepp på. Så redan i minut 51 så lyckades den nyss nämnde Musa hitta ett instick in till Eduardo Leite som säkert placerade bollen i mål till 1-1 och nu var vårt eget fina spel från första halvlek som bortblåst. Järpen vann duellerna på mittplan och lyckades gång på gång bryta sig igenom, men vårt försvar kämpade heroiskt och avvärjde anfallen. Axel i vårt mål hade det också svettigt men var säker där bak. Vi försökte själva anfalla men slog nog klubbrekord i antalet offside på en halvlek mot Järpens högt stående försvar, synd att vi inte lyckades utnyttja detta, då vi nog hade kunnat göra något mål där.
Hemmalagets offensiv mattades också av i värmen, men alla våra förluster låg nog och gnagde i spelarna så vi föll av och lät på så vis Järpen dominera spelet, men deras avslut var oftast missriktade. I matchens slutskede så kommer vi lös på högerkanten, får in bollen till en fristående spelare, men bollen fastnar i gräset och skotten blir missriktat, så där hade faktiskt hemmalaget tur.

Matchen slutar alltså oavgjort, detta efter att lagen hade varsin halvlek. Låt vara att Järpen hade flera chanser, så vi får nog vara nöjda med en pinne.

I vårt lag så kämpar alla spelare på matchen igenom, extra plus idag till vår målvakt Axel Kristoffersson samt Krister Rensbo.
I Järpen så var den i halvtid inbytte Musa Mohammed den bäste..

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Nu börjar en spännande tid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:43  
 

Sista träningen för i år i SEP hallen. Foto Micke Olofsson

Vi går nu mot en högintressant tid. Vi väntar självfallet på att se vilka spelare som blir kvar och vilka nya som kommer och kanske mest undrar vi vilken tränare det blir.

En av de tilltänkte kan vara nuvarande tränaren Tor - Arne Fredheim.

Ska vi bedöma efter det intresse och den seriositet han lett träningarna efter serieslutet, så kan man få den uppfattningen att han blir kvar, med osvuret är bäst. Innan Fredheim kom så var ÖFK även i kontakt med norska tränare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nästan 300 000 från Unibet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nyförvärv  
  av Dala | Igår - 08:48  
  Hugo Enfors återvänder efter en säsong i OPE IF. Denna gång i en ny roll som spelande assisterande tränare.  
  Läs mer...  
 


 
  Classe Olofsson fick mottaga pokalen och vinsten vid en liten ceremoni i eftermiddag.  
  av Haldo Jonsson | 20 Nov 2025 - 21:30  
 

Classe Olofsson visar upp pokalen som visar att han vann Hos Andreas tipset 2025.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Nov 2025 - 12:19 Svenska Cupen Lottad
18 Nov 2025 - 17:48 Hösten - provspelarnas tid
18 Nov 2025 - 16:53 Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
18 Nov 2025 - 13:58 Just nu pågår frimånaden
17 Nov 2025 - 18:45 Största stjärnan i Schweiz landslag har tidigare mött ÖFK
16 Nov 2025 - 21:25 Vid kvalet till Superettan avgörs om vi ska få två lag från
16 Nov 2025 - 14:17 Vad har hänt med flick och Damfotbollen i länet sista 10-15
15 Nov 2025 - 16:31 Kval till P17 Allsvenskan
15 Nov 2025 - 13:27 Jussi Kontinen - något för ÖFK? Ja visst!
13 Nov 2025 - 15:22 Forwarden Edgar Navassardian lånades ut till FC Rosengårrd -
12 Nov 2025 - 20:56 Simon Marklund Trissvinnaren 2025
12 Nov 2025 - 20:53 Sanningens ögonblick för Graham Potter och om hans stora fra
12 Nov 2025 - 11:40 Så här kan det gå om man åker ur Superettan
10 Nov 2025 - 21:42 Nytt om kvalet till div 1
10 Nov 2025 - 21:36 Classe Olofsson vinnare av Hos Andreas tipset 2025
10 Nov 2025 - 13:24 Före detta mittbacken i ÖFK Tom Pettersson uppmärksammad
9 Nov 2025 - 21:26 Hos Andreas-tipset 2025 är avgjort
9 Nov 2025 - 20:43 ÖFK prestation på bortaplan behöver förbättras till 2026
9 Nov 2025 - 20:29 Tragisk händelse i matchen mellan Sandviken och ÖFK - spelar
9 Nov 2025 - 19:31 Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvi
 
 
 
2
kommentarer
Nu börjar en spännande tid
av Haldo Jonsson | Igår - 22:43
Sista träningen för i &ar
2
kommentarer
Nyförvärv
av Dala | Igår - 08:48
Hugo Enfors återvänder efter en säs
2
kommentarer
Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 16:53
James Kirby, Foto Micke Olofsson
1
kommentar
Nästan 300 000 från Unibet
av Haldo Jonsson | Igår - 16:47
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook