Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

MYSSJÖ/OVIKEN - ALSEN 9-1 (4-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 15 Aug 2024 - 22:42 

En enkel hemmaseger för ett stark hemmalag!
Målskyttar: Myssjö/Oviken: Carl Larsson 3, Hugo Enfors 2, Philip Pierre 2, Tobias Jansson, Mathias Hednoff.
Alsen: Oskar Olausson

I ett härligt sensommarväder var det så dags för Myssjö att ha hemmamatch mot oss, Åsvallen var fin och vi gjorde ju en riktigt bra match hemma mot dem, så känslan var god trots att vår trupp nu är väldigt sargad av tuffa skador och även avstängningar.

Tyvärr får Myssjö en alldeles för bra start, då de redan i minut 11 lyckas göra 1-0, detta med ryggen vänd mot målet, var det tur? Inte vet jag men klacken från Philip var välplacerad! Sen gjorde de 2-0 bara tre minuter senare, detta efter en snygg genomskärare där våra backar bara kunde titta på. Sen gör vi en ganska bra insats halvleken ut, håller positionerna och styr ut dem mot kanterna, men i minut 38 var det dags för 3-0. Återigen efter en smörpassning i djupled, där vi står lite på hälarna i försvaret. I minut 42 får vi en frispark i bra läge, Anton Blom drar på ett jätteskott som målvakten lämnar retur på och Oskar Olausson höll sig framme och tryckte in 3-1. Ett hopp tändes i våra ögon och några halvchanser skapades, men i halvlekens sista minut får Myssjö en frispark på sin vänsterkant, en lyftning in mot mål och där styr Tobias Jansson bollen med huvudet och bollen går i båge över Axel i vårt mål till 4-1, en kalldusch precis före halvtid, inte alls bra.

Ali Khavari som fick en spelare över sig i början av matchen, måste då ta bilen och åka på akuten, detta med en skada på nyckelbenet.

Vi får sen en mardrömsstart i andra, nästan direkt gör vi en indianare som Carl Larsson enkelt utnyttjar till 5-1, en liten stund senare gör samme Carl 6-1, nu efter ett snyggt anfall där vi får agera statister. Nu rullar målen in i tät följd, så redan i minut 70 står det 9-1 och då började jag befara en riktig mardrömskväll. Men på någotvis så lyckades vi bita ihop och kämpa samtidigt som Myssjös skärpa framför mål mattades av, så det slutade inte med två-siffrigt!

Vi får bara lyfta på hatten för Dala o Co, ikväll var Myssjö ett lag som nog skulle spela jämnt mot flera div.3 lag, effektiva framåt och bolltrygga. Bäst där tyckte jag Carl Larsson var.

I Alsen berömmer vi Anders Olsson, som kämpar matchen ut. Annars syns det att vi inte riktigt tror på vårt kunnade för tillfället, men vi får blicka framåt, hoppas kunna läka några skador och få till några bra träningar. Då ÖFK är uteslutna så har vi nu nästan två veckor på oss nu innan Hede väntar på bortaplan.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Djurgården kallar tillbaka Kalipha Jawla med omedelbar verkan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:18  
 

ÖFK bekräftar lånet av Mohamed Bawa från GAIS

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Brunflo FK - Tandsbyns FK 0-1 (0-1)  
  av Thomas Dahlberg | Idag - 11:23  
 

I en ganska kall och blöt drabbning lyckades bortalaget bryta Brunflos vinstsvit och ta med sig alla 3 poängen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 - IFK Östersund ångar på  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:29  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - Seriefinal för Dvärsätt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:11  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 21:46 Gais lånar ut Mohammed Bawa till ÖFK
Igår - 20:52 Varberg - ett lag som som i år aldrig förlorat.
Igår - 14:25 Hallens SK 2025
Igår - 13:56 Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
Igår - 10:47 Finbesök på jobbet
Igår - 08:54 kamraterna vs täfteå ik
Igår - 06:37 möter tabell trean på Klassiska Jernvallen
7 Maj 2025 - 22:06 Två spelare från ÖFK uttagna i veckans lag i superettan i se
7 Maj 2025 - 14:12 Sami Talsi tränar med ÖFK - ett bra beslut
7 Maj 2025 - 10:57 Om Aly Keita har fått ny klubb
7 Maj 2025 - 10:43 Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Maj 2025 - 10:40 Referat: Ope IF - Heffnersklubban BK 2
7 Maj 2025 - 10:32 Ahmed Bonnah - Trissvinnare för andra gången i följd
6 Maj 2025 - 16:55 Simon Marklund man of the match mot Brage
6 Maj 2025 - 16:28 Stark bortaseger mot Brage efter bra spel i andra halvlek
6 Maj 2025 - 13:28 IFK Östersund 2 - 2025
5 Maj 2025 - 21:30 Matchens prestation
5 Maj 2025 - 21:27 Matchens överraskning
5 Maj 2025 - 20:59 Tre poäng trots trög start
5 Maj 2025 - 20:26 ÄLVROS 2025
 
 
 
4
kommentarer
Om ni ska sälja -sälj till Djurgården
av Haldo Jonsson | Igår - 13:56
Philip Bonde Foto: Haldo Jonsson
3
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
av Lasse Granbacka | 7 Maj 2025 - 10:43
Nykomlingarna Norra Lit och Å
3
kommentarer
Brage - ÖFK 0-2 (0-1)
av Johan Dillner | 5 Maj 2025 - 19:54
Brage - ÖFK 0-2 (0-1) ÖF
2
kommentarer
Om Aly Keita har fått ny klubb
av Haldo Jonsson | 7 Maj 2025 - 10:57
2
kommentarer
Simon Marklund man of the match mot Brage
av Haldo Jonsson | 6 Maj 2025 - 16:55
Simon Marklund. Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook