Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

LITE FUNDERINGAR
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Mar 2025 - 13:23 

Några stilla funderingar innan seriestart

Jag hade tänkt skriva några rader redan i fredags, men kom av mig lite då det visade sig att min käre "krönikekollega" Agne Svärd skrivit en tämligen skarp krönika. Jag hade förberett lite ifrågasättande, dock inte riktigt på samma nivå. Nu vill jag dock skriva några rader ändå FÖRE första matchen, så att jag inte efteråt utan synlig täckning skulle skriva att det var så jag tänkte mig att det skulle bli.


Jag vill verkligen att det ska fungera som nye tränare Livani önskar, men av det jag sett hittills har det inte sett så lovande ut som jag hoppats. Det jag dock är mest orolig för är att det, om möjligt, kommer att bli ännu enklare att läsa ÖFK denna säsong, men hoppas att jag har ordentligt fel. Man lyckades ju totalt överraska allsvenska Degerfors i den tidiga träningsmatchen, med det för dem helt nya spelet, och det var väl antagligen ÖFK:s bästa match under försäsongen. Men överraskningseffekten avtog sedan relativt snabbt, och det finns tecken på att det mycket tydliga spelsystem Livani önskar sjösätta kräver såväl ork som kraft och spelsinne på en rejält hög nivå. Jag må erkänna att jag nog bara sett runt en tredjedel av speltiden i år, så jag har inte så mycket på fötterna när jag säger att det defensiva spelet hittills ofta sett osynkroniserat ut och blicken för att hitta längre bollar inte verkar att prioriteras, samt att det kan kännas så att spelsystemet blir viktigare än vilket lag man möter. En riktigt bra matchledare ska kunna vrida på sin spelidé så att den funkar i just den aktuella matchen.


Jag köper helt att resultaten i träningsmatcher inte är särskilt viktiga, men definitivt inte heller oviktiga. Bra resultat skapar alltid ett visst självförtroende och det är lättare att ha positiva saker med sig att utgå ifrån. Därför blir seriestarten ännu viktigare, och det gäller att få med sig både väntade och oväntade poäng i början. Kan vara positivt att starta väldigt otippat borta mot Trelleborg, och jag lovar att jag inte finns på plats detta år. Beroende på att ÖFK:s båda senaste matcher i södra Skåne sammanfallit med andra privata planer har jag sett två nesliga och onödiga 0- 1-förluster på Vångavallen. Nu är det fritt fram att utan mig på plats överraska med minst en poäng. Jag har tippat 1- 1 på Hos Andreas-tipset.


Jo, för att återgå till ÖFK:s spelsystem önskar jag som tidigare att det ska finnas inbyggt en variation i uppspelsfasen och hur man tar sig vidare över mittfältet. Följer man en alltför utstakad väg kommer nog tyvärr inte ÖFK att räcka särskilt långt denna säsong. Sedan måste de ibland direkt taffliga besluten längst bak försvinna, när ÖFK vunnit bollen eller fått inspark resp inkast nära eget mål. Jag vill också se fler bolltransporter med fart ut från egen planhalva, så att inte motståndarna endera i lugn och ro hinner omgruppera sig defensivt, eller sätta en intensiv press mot duttandet runt eget straffområde.


Men, det finns dock en hel del positiva tecken också, som snabbare passningsspel, mer tiggande av boll och mer intensivt löpande, både offensivt och defensivt. Många av spelarna visar också en rejäl inställning, men det glappar över tid och mellan individer. En ökad träningsdos är bra på sikt, men kan skapa problem i början, vilket tydligen bl a redan visat sig med ett antal skadekänningar.


Utifrån det jag sett och hört hittills är jag lite rädd att ÖFK får jobba för att hålla undan för de nedre strecken, men med en bra start kan det bli helt andra förutsättningar. Det ska vara möjligt att kunna se mer uppåt om Livani och spelarna hittar sätt att visa stort mod och samhörighet, men absolut inte vara dumdristiga.


Sedan må jag avsluta med att djupt tacka Transferintressenterna för deras ihärdiga jobb att stötta ÖFK, och det är verkligen rimligt att de därmed också får större insyn i och påverkan på verksamheten. Vad jag förstår finns det absolut inte heller någon risk för att pengarnas härkomst ska behövas ifrågasättas, vilket är oerhört viktigt för ÖFK:s framtid, som förhoppningsvis successivt ska bli allt bättre.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Brunflo - Alsen 4-0 (1-0)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Igår - 23:29  
  En tuff start för Alsen i årets serie!  
  Läs mer...  
 


 
  Frösö IF-Älgarna Härnösand IF lördag 16:00  
  Igår - 21:53  
 

FIF-Älgarna

 
  Läs mer...  
 


 
  Brage har svårt att vinna hemma - ännu ingen vinst  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:22  
 

ÖFK åker till Borlänge på måndag för att möta Brage, ett lag som ÖFK genom åren har haft ganska svårt mot, men nu har ÖFK ett annat spelsätt och en annan vilja och fart. Det är skillnad det!


Vi minns val alla i fjol när matchens hjälte, trissvinnaren Philip Bonde gör mål och kvitterar till 1-1 och det blir kval. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Helgens matcher  
  av Per Lagerbäck | Igår - 12:22  
 

Nu rullar äntligen fotbollen på i stort sett alla fronter.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Feb 2025 - 11:01 4 mål av isac häggman när ifk vinner
25 Feb 2025 - 10:41 Svår match för ÖFK i serieupptakten
24 Feb 2025 - 13:25 Träningstider denna vecka på JK
23 Feb 2025 - 21:15 Så här startar div 4 Jämtland
23 Feb 2025 - 19:35 Matchens prestation
22 Feb 2025 - 19:34 Dominerande spel i första halvlek gav ÖFK första vinsten i å
22 Feb 2025 - 19:09 I dag vinst för Potter på Emirates med West Ham - Exakt på d
22 Feb 2025 - 14:03 Startelvan mot GIF Sundsvall
22 Feb 2025 - 13:20 förlust i första träningsmatchen för damerna
21 Feb 2025 - 21:22 Helgens matcher
21 Feb 2025 - 21:15 Intressant match med Ken Sema
21 Feb 2025 - 21:13 Rapport från träningen - livani inte med denna vecka
21 Feb 2025 - 21:12 Ordförande Bengt Olofsson föreslås bli omvald.
19 Feb 2025 - 15:52 ändrad matchdag och tid för träningsmatchen
19 Feb 2025 - 11:28 Gideon Granström - löpstark mittfältare från Djurgården kla
19 Feb 2025 - 11:19 Djurgårdens sportchef Bosse Andersson om Gideon Granström
17 Feb 2025 - 20:42 Järpens IF etablerar samarbete
17 Feb 2025 - 11:18 Tungt för Superettanlagen i Svensk Cupen - Undantag fanns
16 Feb 2025 - 17:13 vinst i derbyt för kamraterna
16 Feb 2025 - 11:36 Två nyförvärv klara för Ope IF
 
 
 
2
kommentarer
ÖFK har mest publik av alla elitlag i Östersund
av Haldo Jonsson | 29 Apr 2025 - 17:13
Tvåa ligger Östersunds I
2
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2025
av Lasse Granbacka | 28 Apr 2025 - 09:36
Brunflo till serieledning efter kla
1
kommentar
Brage har svårt att vinna hemma - ännu ingen vinst
av Haldo Jonsson | Igår - 21:22
ÖFK åker till Borlä
1
kommentar
Svartviks IF - Ope IF 1-0 (0-0) Bilder från matche
av Stefan Roos | 1 Maj 2025 - 19:30
Foto:Stefan Roos
1
kommentar
Camilla Eriksson slutar som akademichef för ÖFK
av Haldo Jonsson | 1 Maj 2025 - 19:13
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook