Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

GRYMT, MEN INTE OVÄNTAT
av Per Lagerbäck
Publicerad 31 Maj 2023 - 21:31 

En bra arbetsinsats, och disciplinerat spel, men utan toppar, i 70- 75 minuter. Sedan staplades misstagen på varandra, och det var inte oväntat att det till slut ramlade in en grym boll bakom Keita.

Var fanns tryggheten ikväll? Länge var jag beredd på rubriken "Arbetsseger", som jag fick byta till "Arbetspoäng", men ack vad jag fick bita i det sura äpplet till slut. Idag var det ingen spelare som lyste i ÖFK, men laginsatsen var länge bra. Jag som brukar försvara försvarsspel måste ändra mig en aning. 1- 0 är definitivt ingen säker ledning, och definitivt inte redan i första halvlek. Det kändes som att ÖFK började spela för att hålla ledningen, dock utan att dra ut på tiden. Det började sakta hända saker ett tag i andra halvlek, och ÖFK hade rejäl otur när det var ett 2- 1-mål på gång, som räddades på mållinjen. Men sedan var det som om flera spelare tappade huvudet defensivt. Förra matchens klart bäste, Hedenqvist, höll tre gånger på att ge Brage gratischanser, och även andra klantade till det. Dock såg det ut att hålla matchen ut, men ytterligare en gång fick en Bragespelare nästan helt oattackerad nicka in bollen i mål.

Det känns som om den självkänsla och det flyt som fanns i april sakta har tynat bort. Det blir lätt ängsligt och bollen studsar mer fel. Det är dock inte alls nattsvart, utan det finns mycket mer att hämta ur det här gänget, men nu måste ledarna hitta en formel för att tveksamheterna ska släppa. Och det gäller att hitta nycklarna för att enklare och snabbare hittar vägar ur det presspel som antagligen kommer att drabba ÖFK även framåt. Jag hävdar fortfarande att ÖFK håller en tydligt högre klass än vad man visade ikväll, och nu gäller det att satsa allt på söndag.

Oavsett vad andra eventuellt tycker så var det oerhört skönt med en domare som inte tillät spelarna att slita i varandra. Den bästa insats jag sett av Tess Olofsson hittills.

Betyg:

Keita 3 - En knapp trea, då han särskilt vid första målet kanske skulle haft en chans att nå bollen, men stod kvar.

Weilid 3 - Också en svag trea, som räddas av arbetsinsatsen. Fortfarande svårt med inläggen.

Rask 3 - Gjorde absolut vad han skulle. Bäst i backlinjen.

Hedenqvist 2 - Helt annan insats än senast.

Adjoumani 2 - Var för vårdslös, och tar för stora risker, och lyckades inte heller offensivt ikväll.

Österholm 3 - Faktiskt bäst i ÖFK idag. Nära en fyra.

Sinyan 3 - Gör en okey insats, men det känns inte som han riktigt litar på sig själv.

Brendon 3 - Inte samma självklara lugn här heller.

Musolitin 3 - Enorm arbetsinsats, men det gav inte mycket. Dock fina frisparkar.

Amatkarijo 3 - Fint agerande vid målet, och bra defensiv arbetsinsats igen, men inte så mycket mer.

Stolt 3 - Väldigt snyggt jobb inför målet och perfekt satt i mål. Fin arbetsinsats, men åter humörproblem.

Kabuye 2 - Hur ska vi få honom att kunna utnyttja det han besitter?

Det känns verkligen bittert att detta lovande lag hamnat i denna svacka, och jag vet att det ska vara möjligt att ta stora kliv ur den, och jag hoppas innerligt att de första två kliven kommer på söndag mot Västerås. En seger då skulle ge en helt annan arbetsro. Och det är absolut fullt möjligt.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Klart med kommunstödet till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | Idag - 19:50  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Nu börjar en spännande tid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:43  
 

Sista träningen för i år i SEP hallen. Foto Micke Olofsson

Vi går nu mot en högintressant tid. Vi väntar självfallet på att se vilka spelare som blir kvar och vilka nya som kommer och kanske mest undrar vi vilken tränare det blir.

En av de tilltänkte kan vara nuvarande tränaren Tor - Arne Fredheim.

Ska vi bedöma efter det intresse och den seriositet han lett träningarna efter serieslutet, så kan man få den uppfattningen att han blir kvar, med osvuret är bäst. Innan Fredheim kom så var ÖFK även i kontakt med norska tränare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Nästan 300 000 från Unibet  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nyförvärv  
  av Dala | Igår - 08:48  
  Hugo Enfors återvänder efter en säsong i OPE IF. Denna gång i en ny roll som spelande assisterande tränare.  
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
30 Okt 2025 - 21:51 Rapport från träningen
30 Okt 2025 - 18:53 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
30 Okt 2025 - 09:37 Kval till div 1
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
26 Okt 2025 - 21:06 Resultat P19 Superettan Norra 2025
26 Okt 2025 - 20:36 .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold
26 Okt 2025 - 18:03 Ope gick inte vidare i kvalet till div 1 damer - Referat: IF
26 Okt 2025 - 18:03 Kvalspel till Div.4 J/H
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:29 IFK Östersund förlorade första kvalmatchen till div 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort
 
 
 
2
kommentarer
Nu börjar en spännande tid
av Haldo Jonsson | Igår - 22:43
Sista träningen för i &ar
2
kommentarer
Nästan 300 000 från Unibet
av Haldo Jonsson | Igår - 16:47
2
kommentarer
Nyförvärv
av Dala | Igår - 08:48
Hugo Enfors återvänder efter en säs
2
kommentarer
Engelsmannen James Kirby slutar i ÖFK
av Haldo Jonsson | 18 Nov 2025 - 16:53
James Kirby, Foto Micke Olofsson
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook