Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - FRÖSÖ BK IF 2-3 (1-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 5 Jun 2024 - 09:48 

Hemmapremiär för Tandsbyn och dystra miner hos hemmalaget efter 90 minuter.

Nu är vi en bit in i den här säsongen och vi har inte alls fått de resultat vi velat hittills. Lite konstigt att ha hemmapremiären så sent, men samtidigt skönt att kunna få den på riktigt i det som ska vara vår hemmaborg. Det är här på vår arena som vi ska kriga och plocka poäng. Det ska vara svårt att komma hem till oss och ta med sig poäng. Det märktes inget av mot Frösön.

Frösön började matchen med hög press och intensivt. Redan efter nån minut fick jag ta ett inspel efter marken och det kändes som om Frösön var uppe i mitt straffområde hela tiden första 10 minuterna. Men efter den första pressen börjar vi jobba oss in i matchen och hitta lite av vårt eget spel. Speciellt lyckas vi rulla runt i försvar och mittfält, men när vi kommer upp mot sista tredjedelen blir det inte så mycket mer.

Så kommer dock ett förlösande 1-0 på ett fint läge och avslut vid sidan om Frösöns målvakt. Eller? Jag är för långt borta, så väldigt svårt för mig att uppfatta vad som händer. Baserat av reaktioner från folk runt planen och närmare mål studsar bollen på hjulet och ut. Domarna ser dock inte det och viftar avvärjande.

Vi fortsätter att spela och det känns som vi får lite energi av det bortdömda målet. Mac gör nåt oväntat och sätter hög press, vinner bollen och går mot mål. Avslutet är stenhårt och välplacerat. 1-0 går inte att vifta bort.

Resten av halvleken är det lite böljande spel, jag tycker att vi är det bättre laget men Frösön står för fina individuella prestationer i anfallet. Jag har några räddningar och vi går till halvtidsvila med en skör 1-0-ledning.

I andra halvlek fortsätter vi att spela vårt spel. Frösön är lite aggressivare i sitt spel och matchen blir lite grinigare. Efter ca 10 minuter kommer Frösöns Max Jonsson fri på kanten i straffområdet. Jag kommer ut, men han placerar den fint. Trots att jag får dobbarna på bollen rullar den in i bortre. 1-1.

Sen kommer också 1-2. Förutom 1-2 är jag nöjd med min match. Första halvlek är riktigt bra från min sida och i andra har jag lite långa perioder där jag inte har nåt att göra, men det mesta jag gör gör jag rätt. Förutom 1-2 då. Kommer ut på en djupledsboll som jag ska vara först på, jag tror också jag egentligen är först, men jag fegar i motläggssituationen och nämnde Max kan relativt enkelt spela förbi mig och rulla in bollen i öppet mål.

Nu blir det lite mer panik i hemmalaget. Flyttar upp, byter lite positioner och vill lite mer. 2-2 kommer också på nick. Måns får perfekt träff och vi har med oss en poäng. Matchen är dock inte slut och vi fortsätter att jaga vinsten. Det gör att det öppnar upp sig bakåt. Ytterligare ett friläge för frösön på att vi stöter och går bort oss, jag kommer ut, drar baksidan och Vilmer i Frösön kan rulla in 2-3 i matchens 90'e minut.

Här får jag halta av planen och vad som händer sista 40 sekunderna är lite oklart, men matchen slutar med vinst för Frösön och en trasig baksida för mig. Nu får Tandsbyn ladda om, vi måste fundera lite över positionsspelet, aggressiviteten och hur vi både ska försvara och anfalla. Det finns mycket att förbättra inför nästa match. En match som med all säkerhet blir utan mig. Jag börjar nog bli lite för gammal för det här...

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Örebro 1-0 i halvtid  
  Idag - 15:52  
   
  Läs mer...  
 


 
  Alsen - Hede 2-3 (1-0)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Idag - 15:29  
  Alsen lyckades inte knyta till säcken, trots en starkt start.  
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:27  
 

Arnold Orig,Theodor Johansson, Sunday Anyanwu, Filip Bonde, Christian Enemark, Ahmed Bonnah, Simon Marklund, Adrian Edqvist, Albin Sporrong, Nebyou Perry, James Kirby

 
  Läs mer...  
 


 
  Div 2 herrar  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:17  
 

Revanschhungrigt IFK Östersund

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Apr 2025 - 10:20 Match mot Svartvik på Söndag hemma 14:00
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
23 Apr 2025 - 10:46 Korp, företag och motions turnering i Järpen
22 Apr 2025 - 20:35 Tidig seriefinal mot friska viljor för herr..dam svår bortam
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
21 Apr 2025 - 16:01 IFK Östersund-Gottne 3-1 (1-1)
20 Apr 2025 - 20:53 Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
20 Apr 2025 - 15:48 Friska Viljor akadei bättre än man kunde ana -spelade jämt,
20 Apr 2025 - 11:12 IFK Östersund verkar vara starka i år?!
19 Apr 2025 - 22:01 Inför matchen: Kalmar FF - ÖFK
19 Apr 2025 - 20:46 Ope IF - Älgarna-Härnösands IF 1-0 (1-0) Bilder från matchen
19 Apr 2025 - 18:39 Det finns många spelaralternativ att välja på mot Kalmar FF
 
 
 
6
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 19 Maj 2025 - 20:28
Brunflo i serieledning efter fö
6
kommentarer
Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
av Haldo Jonsson | 19 Maj 2025 - 10:12
Gustav Odenlind. Foto:Micke Olofsso
4
kommentarer
Frösö IF - Ope IF 1-2 bilder från matchen
av Stefan Roos | Igår - 11:06
Foto Stefan Roos
4
kommentarer
Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-2 (1-2)
av Thomas Dahlberg | 19 Maj 2025 - 07:31
I solskenet på Tandsbyns Nya
3
kommentarer
Rapport från träningen - det finns en ljusning i t
av Haldo Jonsson | Igår - 20:10
Kalle Holmberg, Örebro.Foto Ha
 Skrivet den Lör 17 Aug 22:08
 Skrivet den Lör 5 Apr 22:55
 Skrivet den Tis 18 Mar 22:44
fotbollz.se på Facebook