Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSEN - ÅS 0-2 (0-1)
av Bertil
Publicerad 18 Jun 2025 - 08:20 Uppdaterad 18 Jun 2025 - 10:17

En blåsig vind störde matchen på måndagskväll.

Målskytt Ås: Oskar Frankl, Mahdi Hazara.

Matchen startade med en av våra bättre starter. Alsen-killarna var väldigt taggade, men Ås dominerade ändå på starten, till hjälp av den hårda medvinden. Bollen kom nästan tillbaka av sig själv och Ås skapade ett hårt tryck. Det kom flera skott men Mattias Johansson i vårt mål var bra placerad. Ås försökte slå längre bollar i djupet, men dessa rann oftast i väg. Efter 22 min. blev det en frispark till Ås ca 20 m. från målet till deras höger. Inte nära alltså. Men vi såg att deras kapten Oskar Frankl laddade för ett vänsterskott. Han fick iväg bollen i en vid och hög båge och vi trodde att bollen skulle gå ut, men istället tar vinden tag i bollen och skottet går rakt in i krysset. Helt otagbart för alla och ställningen 0-1. Sedan har vi en bra stund, vi skapar också målchanser, men får inte till några bra avslut. När vi träffade bollen så tog målvakten ganska enkelt skotten. Matchen böljade fram och tillbaka, men efter minut 39 så hade Ås ett vasst skott som Mattias lyckades styra, med hjälp via ribban och ut. Direkt efter deras högerhörna blev det grötigt i målområdet, ett skott gick in mot mål, men Lars Åsenlund stod på mållinjen och lyckades avvärja och Mattias kunde sedan rädda chansen.
Efter 45 minuter var det fortsatt 0-1.

I halvtid har vi en bra känsla och alla killarna hade sin tro på det och med hjälp av vinden skulle vi vända matchen.

Andra halvlek satte vi högsta fart, tyvärr blir vi lite ivriga och våra bollar rullar fort över linjen. Vi kämpar dock vidare och vi skapar ett tryck mot Ås, dock får vi inte några bra träffar, utan bollarna ligger strax utanför målen. Det är som förgjort att få in bolluschlingen. Ås försöker göra några kontringar, men vi plockar upp deras anfall ganska lätt, motståndarna ser också ganska trötta ut. Plötsligt får de en chans, lite p.g.a. ett eget slarv, deras forward Mahdi Hazara lyckas komma loss och kan sätta 0-2, absolut inte rättvist men det är ju saker som kan hända när vi trycker på. Vi fortsätter kämpa på men tappar lite på skärpan då vi blir trötta, så vi gör några byten. Vi skapar några chanser, bl.a ett skott i stolpen efter en bra frispark. Men när klockan rinner i väg, så börjar vi förstå att vi inte kan vända matchen och när domaren blåser för fulltid så får vi bara räkna in ännu en sur förlust på kontot.

Vi tycker absolut att vi skulle kunna åtminstone klarat av ett oavgjort idag, men icke!

I vårt lag så ser vi absolut att vi tar steg framåt. Extra plus idag till Lars Åsenlund och Krister Rensbo. Kalle Jakobsson är också alltid stabil på backen.

I Ås var deras lagkapten Oskar Frankl den klart bästa spelaren, ja helt klart den bästa spelaren på hela planen.

Vi får bara ta nya tag och hoppas att vi kan ta fram derbykänslan på torsdag, då vi möter Offerdal på bortaplan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:13  
 

Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:12  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:25  
   
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | 27 Mar 2026 - 19:42  
 

Bild från fredagens träning, Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Apr 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
26 Apr 2025 - 11:35 Frösö IF - Anundsjö IF LF Arena 14:00
26 Apr 2025 - 09:37 Tips Div 1 Norra
26 Apr 2025 - 07:12 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
25 Apr 2025 - 22:21 Örgryte har blivit ett lag som även satsar på försvar - bara
25 Apr 2025 - 10:51 Norra Lit tillbaka i Div 4
25 Apr 2025 - 10:50 IFK Östersund serieledare efter vinst i seriefinalen
25 Apr 2025 - 10:20 Match mot Svartvik på Söndag hemma 14:00
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
23 Apr 2025 - 10:46 Korp, företag och motions turnering i Järpen
22 Apr 2025 - 20:35 Tidig seriefinal mot friska viljor för herr..dam svår bortam
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
21 Apr 2025 - 16:01 IFK Östersund-Gottne 3-1 (1-1)
20 Apr 2025 - 20:53 Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
8
kommentarer
ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Widgren håller hög nivå 
av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 13:17
Det är i så fall tre plac
4
kommentarer
ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit 
av Haldo Jonsson | 26 Mar 2026 - 13:58
Lagkaptenen Ali Suljic en av de spe
3
kommentarer
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
av Haldo Jonsson | Igår - 18:29
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | Igår - 15:34
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
1
kommentar
Resultat DM tisdag
av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 17:41
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook