Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: OPE IF - IFK ÖSTERSUND 2
av Ope IF
Publicerad 1 Jul 2024 - 15:18 

Vi hade chansen att skaffa oss ett riktigt bra läge i tabellen inför sommaruppehållet, men idag ville det sig inte riktigt. Förlust med 2-4 efter en rätt svag insats mot ett piggt IFK Östersund 2.

Vi fick en riktig mardrömsstart när vi åker på 0-1 efter en dryg minut. Ett bolltapp, följt av en bra stickre i djupet och ett säkert avslut av IFK-spelaren.

Målet gav dock ingen större stress utan vi har en bra period i matchen där tjejerna är aggressiva i pressen och vinner boll på offensiv planhalva gång på gång.

1-1 kom efter 10 minuter och kändes då helt logiskt. Clara Amrén slog en fin stickare till Nadia Andersson som passade in till Nova Hägred som var kylig när hon lurade bort en försvarare och tryckte in bollen i mål.

Målet gav bra energi och vi var fortsatt bra i det defensiva spelet på offensiv planhalva. Däremot så lyckades vi inte hitta ut med bollen till fria ytor tillräckligt ofta utan slarvade en hel del i passningarna och besluten.

Efter 23 minuter fick vi ett gyllene tillfälle att ta ledningen då Nova Hägred blev upphakad i straffområdet. Ingen solklar straff, men tillräckligt för att domaren skulle blåsa.

Fram stegade Elin Bergqvist, som missade sin förra straff, men nu var hon säkerheten själv igen och placerade in 2-1.

Tyvärr gav inte det här målet någon direkt energi utan det kändes lite som att vi slappnade av. Vi var inte alls lika lyckosamma i pressen och nu kunde IFK utnyttja det numerära överläget centralt när vi inte hjälpte varandra tillräckligt bra. Fortfarande hade vi också väldigt svårt att se de fria ytor som fanns på annat håll och spelade för mycket på chans.

2-2 kom 10 minuter före paus. IFK 2 vann bollen och en bra individuell prestation senare var det kvitterat.

Vi ändrade formation för att försöka få till någon förändring, men vi fick inget riktigt flyt på spelet. Några bra lägen hade vi, men det fanns ingen riktig tro på det i avgörande lägen. Säkert spelade det in att IFK:s målvakt var av det mer välväxta slaget och ingav respekt.

I paus var det inga nöjda miner utan alla vara överens om att vi behövde göra det bättre i andra halvlek.

Ingen synbar förändring i andra halvlek. Det är kanske lite fler försök till ordnat spel, men rent generellt så höll vi bollen lite för länge. Oftast är det en kombination av osäkerhet hos bollhållaren och otydlighet hos den som vill ha den.

ågra lägen dök ändå upp, men vi var inte tillräckligt skarpa.

Istället tog IFK ledningen efter en tilltrasslad situation på hörna där vi borde ha kunnat lösa det bättre. Då hade det gått 63 minuter.

Vi gjorde några byten (sammanlagt 5) för att få in pigga ben och fick en viss effekt på det, men fortfarande fanns det inte den där rätta tajmingen. Vi hade väl ändå gott hopp om att kunna vända, men med 14 minuter kvar kom 2-4. En lång utspark studsade över våra mittbackar och ledde till ett friläge och avslut stolpe in. Marginalerna mot oss i det läget.

Under den sista kvarten har vi några lägen, men precis som tidgare under matchen fick vi inte riktigt till skärpan i de avgörande momenten. En del kan säkert förklaras av respekten för deras målvakt.

Vi förlorar med 2-4 och gör ingen bra insats spelmässigt förutom en period på 20 minuter i första halvlek och vissa moment i andra.. Surt att förlora, men idag mötte vi en motståndare som utnyttjade att vi inte var på topp. Så blir det ibland och det är ingen jättekatastrof. Man får räkna med att det kan bli nåt bakslag och förhoppningsvis lär vi oss nåt av det. Vi kommer fortfarande att ha en position högt upp i tabellen när vi går på uppehåll. Om vi är etta eller tvåa beror på Selångers resultat mot ÖFK på lördag.

I dagens match så är det svårt att hitta någon som stack ut på det sätt som hade behövts. Emma Henriksson visade dock upp flera bra saker i sitt inhopp nu när hon var åter efter ett ha missat förra matchen.

Vi får bita ihop och gå vidare. Vi har fortfarande allt i egna händer. Nu väntar några veckors välbehövlig vila från gemensam träning. Det märks att några spelare är rätt trötta både mentalt och även fysiskt så uppehållet kommer lägligt.

Nästa match vi spelar är DM-final för damer seniorer mot IFK Östersund på Jämtkraft Arena tisdag den 30 juli. Då siktar vi på revansch mot deras förstalag. Kanske till och med är en uppgift som passar oss bättre att få slå ur underläge. I vilket fall som helst blir det en bra genomkörare inför höstpremiären i serien mot Härnösand borta den 3 augus

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:54  
 

Stabil bortaseger för IFK Östersund som därmed gick till serieledning

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:41  
 

Järpen ligger bäst till i serien av länslagen



 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från matchen ÖFK - Norrby  
  av Thord-Eric Nilsson  | Idag - 19:41  
 

. Foton: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Varför?  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:43  
 

Här kommer sent om sider lite funderingar kring varför ÖFK tappade sitt spel under en ganska lång period igår.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Apr 2025 - 11:28 Ett sammansvetsat ÖFK åker upp till Umeå
11 Apr 2025 - 11:14 hofvallengruppen går i graven
11 Apr 2025 - 08:23 Äntligen dags för seriepremiär i div 3
10 Apr 2025 - 13:29 DAGENS STORA NYHET !!
9 Apr 2025 - 20:58 Nya div 2 Norrland södra startar till helgen
9 Apr 2025 - 10:49 Theodor Johansson om sin tid i ÖFK
8 Apr 2025 - 13:14 äntligen seriepremiär för kamraterna
8 Apr 2025 - 11:24 Landslagsspel för Elira Gashi, Ope IF
8 Apr 2025 - 11:09 Den som vill kan ta lärdom av professor Torbjörn Stockfelt
7 Apr 2025 - 21:37 Ahmed Bonnah har i år kraftigt höjt sin nivå - blev Trissvin
7 Apr 2025 - 15:26 hemmapremiär i div 1 norrland
7 Apr 2025 - 11:03 Träningstider ÖFK denna vecka
6 Apr 2025 - 19:05 Frank Stople bäst av alla ÖFK- spelare mot Landskrona enligt
6 Apr 2025 - 18:10 Om före detta ÖFK- mittbacken Myroslav Mazur
6 Apr 2025 - 16:12 vinst i genrepet för kamraterna
5 Apr 2025 - 22:55 Nu måste det bli ett slut på tokerierna i eget straffområde
5 Apr 2025 - 21:22 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:45 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:16 Matchens prestation
5 Apr 2025 - 17:43 Matchens överraskning
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Järpen ligger bäst till i
4
kommentarer
Matchens prestation 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:25
Trissvinaren Simon Marklund. Foto
3
kommentarer
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) 
av Lasse Granbacka | Igår - 17:38
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) Må
2
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | Idag - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
1
kommentar
Varför?
av Per Lagerbäck | Idag - 17:43
Här kommer sent om sider lite
 Skrivet idag kl 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook