Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

KOM-I-HÅG 1A SEPTEMBER REGELN
av Klaus Kurzawa
Publicerad 15 Aug 2025 - 14:34 

Vi börjar närma oss den 31 augusti, så det är bra att vara uppmärksamma på vad 1:a september-regeln innebär.

En spelarövergång måste vara genomförd och betald senast den 31 augusti kl. 23.59 för att spelaren ska få spela A-lagsfotboll i serie och kval under resten av säsongen 2025.

Spelklarhetsdatumet ska vara senast den 4 september, eftersom övergångstiden i Fogis är fyra dagar.

Läs vad som gäller i RB 2025 4 kap 3§ - 1 september-regeln.


4 kap §3 - 1 september-regeln

Om övergångsanmälan eller ansökan om speltillstånd registrerats av SvFF den 1 september eller senare får spelare inte delta i den nya föreningens representationslag, övriga lag i representationsserierna, eller i lag som deltar i tävlingar enligt andra stycket, under resterande del av den innevarande säsongen.

Detsamma gäller för nyregistrerade spelare registrerade efter den 4 september, spelare som begärt spelklarhet eller vars avtal efter professionell övergång träder i kraft efter den 4 september, om spelaren lånas ut till en ny förening eller om spelaren under övergångstiden efter den 4 september deltagit i bindande match för sin tidigare förening.

I 4 kap.10 § nedan föreskrivs när en handling som åsyftas i första stycket ovan anses som registrerad av SvFF.

Vad som sägs i första stycket gäller i matcher (inklusive kval och slutspel) ingående i Svenska Cupen, F17, P16 (Allsvenskan och div. 1), P17 (Allsvenskan och div.1) och P19 (Allsvenskan, Superettan och div.1), samt i SDF:s kvalificeringsspel till dessa tävlingar såvida inte berört SDF föreskrivit annat.

Begränsningar i representationsrätten i nya föreningen gäller både nationell övergång och internationell övergång till Sverige samt vid nyregistrering.

Spelare som under aktuellt kalenderår fyller 14 år eller är yngre omfattas inte av 1 september-regeln.

För dessa spelare gäller i stället de regler som följer av 1 kap.3 § tredje stycket och 2 kap.1 § andra stycket.

På skriftlig ansökan från spelaren eller den nya föreningen har TK rätt att medge undantag från begränsningarna som föreskrivs i första stycket ovan 27 under förutsättning att det finns särskilda skäl, såsom exempelvis byte av bostadsort pga. arbete eller studier på icke-pendlingsbart avstånd från spelarens gamla förening.

Undantag får dock inte medges om det i den nya föreningen finns andra lag än representationslag där spelaren genom registreringen kan delta under kvarvarande del av säsongen.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Summering av division 4 JHFF anno 2026, med Härjedals'ögon'⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Idag - 19:39  
 

Text och foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Järpens IF söker nya ledare !  
  av Niclas Brissman | Idag - 19:05  
  Järpens IF söker nya ledare ? vill du vara med och ta nästa steg?

Nya idéer, tydligt ledarskap och passion för fotboll. Nu söker Järpens IF ledare till våra herrlag ? och dig som vill vara med och utveckla länets tredje bästa lag på herrsidan.
 
  Läs mer...  
 


 
  Frösö IF seriesegrare  
  Idag - 16:14  
 

Frösö IF-Tandsbyns FK 1-1 (1-1)

Frösö IF Svante Sundin 1-0 i 6:e minuten

Tandsbyns FK Lucas Ljungdahl Lund 32 minuten


Seriesegrare FIF

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 22 div.4. Frösö IFvann serien  
  av Lasse Granbacka | Idag - 15:56  
 

Oavgjort mot Tandsbyn räckte för att Frösö IF skulle vinna div 4.

Då har vi kommit till sist omgången av seriespelet i div 4 Jämtland – Härjedalen.
Ett lag till som försvunnit från årets seriespel då Åre Slalomklubb blivit utesluten eller själv kastat in handduken då dem är ohjälpligt sist i tabellen.
Hede i topp inför sista omgången men har spelat klart och ligger på samma poäng som Frösö som har en match kvar mot Tandsbyn.
Frösö behöver minst en poäng för att ta seriesegern. Intressant att se hur Jämtland-Härjedalens fotbollsförbund hanterar att två lag försvunnit från årets serie när det gäller uppflyttning från div 5.
Vi får även avvakta tills div 3 serien spelat klart. Det ser ut som om det är Cosmos som ligger sämst till av Jämtlandslagen i div 3 att åka ned till div 4

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
9
kommentarer
Frösö IF-Tandsbyns FK söndag 13:00 LF Jämtland Arena 
av | 30 Sep 2026 - 21:12
Frösö IF-Tandsbyns FK 1-1
9
kommentarer
Spelomgång 21 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 24 Sep 2026 - 21:22
6
kommentarer
Spelomgång 22 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 1 Okt 2026 - 21:08
Oavgjort mot Tandsbyn räckte f
5
kommentarer
Tillåta w.o i division 4, eller inte?
av Elitfyran | 1 Okt 2026 - 13:55
"Elitfyran" har gjort ett i
2
kommentarer
Järpens IF söker nya ledare !
av Niclas Brissman | Idag - 19:05
Järpens IF söker nya ledare ? vill
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook