Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

PENDELN SLOG OLIKA I DAGENS TVÅ MATCHER!
av L Ekqvist
Publicerad 2 Apr 2023 - 18:59 

Stöde IF var motståndet i den första av dagens två träningsmatcher, när vi åkte med hela damtruppen för att möta dessa två (Stöde och Fränsta) på ett soligt och vårvarmt Ånge IP.
Vi inleder starkt och resolut och spelar riktigt bra fotboll första halvtimmen. Vi skapar en del rejäla målchanser som dock inte ville leta sig ända in, men bra känsla och en övertygelse om att det här ska vi nog ta hem.
Lite av en kalldusch därför när Stöde efter en vunnen boll på vår planhalva med ett distinkt skott tar ledningen. När Stöde strax därefter utökar sin ledning efter bolltapp i uppspelet på egen planhalva, infinner sig lite panik och stress i resten av halvleken i viljan att vända på steken.
Andra halvlek äger vi totalt och radar upp chans efter chans, men bollen vill helt enkelt inte hitta in. Ju längre halvleken går ju mer stressade blir vi, vilket gör att vi tar alltför många för tidiga avslut och i inte tillräckligt farliga lägen.
Som att cementera hur matchen kändes så utökar Stöde sin ledning efter den i princip enda Stödechansen i andra halvlek.
Fortsatt Brunflopress resten av matchen men utdelningslöst, vilket blir matchsammanfattningen - vi spelar bra, men blir för stressiga/ivriga i avslutsmomenten och lämnar därför planen mållösa.

Därefter dags för dagens andra match mot Fränsta IK där ett nytt laddat gäng gick in på planen efter den nyligen bekräftade förlusten - fast bestämda att inte åka hem segerlösa.
Första kvarten är helt klart Fränstas där vi står emot bra utan att på något sätt kontrollera spelet. Precis tvärtemot den tidigare gör vi i den här matchen mål på våra chanser och tar efter fin framspelning av Alexandra ledningen i den 22 minuten genom vackert avslut av Emma W. Efter första målet blir vi mer rakryggade, självförtroendet sprudlar och vi spelar ut hela registret resten av matchen. Rejäla kontraster från matchen före, då vi i denna får utdelning på det mesta. Vi snurrar runt lite mot slutet mot ett alltmer tröttkört Fränsta och fastställer slutresultatet till hela 6-0 innan domaren med andra slutsignalen för dagen förkunnar att matchen är slut.

Därefter chans att avnjuta det sista av dagens lunchmat som Jesper Nyström försåg oss alla med i solskenet.

Guldskon tilldelades i den första matchen Emma H som slet och jobbade bra på mittfältet såväl offensivt som defensivt.
Sabina fick guldskon i den andra matchen genom furiöst löpande och en imponerande insats matchen igenom.
Målskyttar match 2 blev Emma W, Alexandra, Aina och Sabina.

Nu hem och träna det sista innan påsk, för att därefter ladda för säsongsstarten och första tävlingsmatchen med DM-semifinalen mot Ope IF den 18 april, på en flångny och förhoppningsvis snöfri konstgräsplan i Brulle.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:22  
 

Foto. Thord-Eric Nilsson och Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:20  
 

Då var det dags för start av div 4 Jämtland/Härjedalen. I år är det 12 lag och nya från div 5 är Lillhärdal och nedflyttade från div 3 Berg och Frösö IF. Mina favoriter till seriesegern, innan serien startat, är Berg, Offerdal eller Frösö IF.

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:59  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Mar 2026 - 11:11 Graham Pottter blir kvar i Sveriige
11 Mar 2026 - 22:57 Tommie Vesterlund valdes tiill ny ordförande i Östersinds FK
11 Mar 2026 - 13:21 Simon Mrklund uttagen i veckans lag som mittfältare i Svensk
11 Mar 2026 - 13:08 ÖFK har åsmöte idag
10 Mar 2026 - 12:58 Om före detta ÖFK- spelaren Adrian Edqvist
10 Mar 2026 - 11:21 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Trelleborg
10 Mar 2026 - 09:52 Dvärsätts BK fattar nytt beslut
10 Mar 2026 - 09:08 Kuben väntar på Lördag
9 Mar 2026 - 22:28 Jag såg en spirande blivande stjärna
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 22:19 Träningsmatcher i helgen
7 Mar 2026 - 16:58 Kamraterna vinner
7 Mar 2026 - 14:49 IFK dam förlorade träningsmatchen
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
10
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | 24 Apr 2026 - 23:02
2
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | Igår - 21:20
Då var det dags för start
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook