Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HELGENS MATCHER
av Per Lagerbäck
Publicerad 5 Maj 2023 - 18:35 Uppdaterad 7 Maj 2023 - 22:34

Det ser inte riktigt ut som om distriktet får något topplag i ettan eller tvåan denna säsong. Varken IFK Östersunds första- eller andralag har motsvarat förväntningarna så långt. Intressant att trean rullar igång.

I div 1 har varken IFK Östersund eller Ope lyckats med resultaten på det sätt man önskat. IFK började bra med en seger mot topplaget Team TG, men sedan har det sett svajigare ut. Det ska nu en del till för att de ska haka på den absoluta toppen. Jag kan tänka mig att tränarbytet kan finnas där som ett litet orosmoln.

Ope misslyckades med att värva spelare, och jag vet inte varför man inte såg till att lösa det. som jag skrev redan innan serien hade tre riktigt bra spelare behövts. En målvakt, en snabb mittback och en rutinerad defensiv mittfältare med förmåga att styra laget på planen. Nu känns det lite orättvist mot alla lovande spelare att de får ta sig an de tydligt bättre lagen utan det stöd som hade behövts. Vi får hålla tummarna för att den fina inställningen fortsätter att finnas där, så att några poäng kan knipas.

I div 2 har inte heller IFK Östersunds andralag alls visat spel som räcker för en topplacering och vi väntar efter två matcher fortfarande på deras första seger. Överraskat positivt har däremot Frösön definitivt gjort i de båda derbymatcherna de spelat. Relativt jämnt mot Brunflo och oavgjort mot IFK Östersund 2. Brunflo får ikväll visa att man håller jämna steg med just IFK 2. Järpen kommer att få ett tufft år, men himla roligt att de satsar och vill ge tjejerna en möjlighet till spel på denna nivå.

Trean tjuvstartar denna helg med mötet ÖFK- Ope 2. Väldigt svårt att sia om den serien, men visst borde Vemdalen vara seriefavoriter.

Tipsen

Div 1 Norra

Lördag

Kvarnsveden- Team Hudik Tips 1- 1 Resultat 1-1

Själevad- Sandviken Tips 1- 3 Resultat 0-1

Söndag

Ope- Brage (Jämtkraft Arena 16.00) Resultat 1-4

En match där Ope skulle kunna ha chansen att knipa sin första poäng, men det kräver en tydlig styrning mot ett försvarsspel där spelarna backar upp varandra hela tiden och där man ständigt är beredda att ta djup för att förhindra alltför enkla frilägen. Mål framåt kan det mycket väl bli ett par. tippar dock för säkerhets skull en tvåa.

Tips 1- 4

Gefle- IFK Östersund Resultat 5-1

En riktigt svår bortamatch för de rödvita, och absolut inga gratispoäng. För IFK Östersund är det anfallsspelet som behöver bli mer genomtänkt och beslutsamt, och visst finns kapaciteten. Nu gäller det att få ut den. Nöjer mig med ett kryss.

Tips 1- 1

Luleå- Heffnersklubban Tips 2- 1 Resultat 3-1

Sollentuna- Team TG Tips 1- 2 Resultat 1-0

Sunnanå- Bele/Barkarby Tips 3- 1 Resultat 4-0


Div 2 Mellersta Norrland

Fredag

IFK Östersund 2- Brunflo (Jämtkraft Arena 19.00) Resultat 3-2

IFK 2 har inte fått till det ännu, men kanske är det dags nu. Tyvärr har jag varit slarvig och fram till nu missat att matchen går redan ikväll, så jag kan knappast ge pepp till något av lagen genom att tippa förlust, men ett oavgjort ligger nära till hands.

Tips 2- 2

Lördag

Alnö- Timrå Tips 3- 1 Resultat 5-0

Selånger- Härnösand Tips 2- 2 Resultat 2-0

Kramfors- Heffnersklubban 2 Tips 2- 1 Resultat 4-1

Söndag

Järpen- Brunflo (Norrmontage Arena 14.00) Resultat 0-9

Bortalaget matchar hårt denna helg, men ska vara det klart bättre laget. Järpen får sakta växa in i div 2-kostymen, så får vi se om de kan hotta några lag framöver. Här blir det bortaseger.

Tips 1- 4

Div 3

Lördag

Östersunds FK- Ope Resultat Resultat 0-3

Hemmalaget har nog tagit utvecklingssteg samtidigt som Opetjejerna kanske inte har ett helt lag som håller tillräckligt. Dock svårtippat, men jag tror att ÖFK får en bra start på tävlingssäsongen.

Tips 3- 2

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 22:04  
 

IFK Östersund Ungdom och Lillhärdal har två matcher denna vecka då matchen Lillhärdals IF - IFK Östersund Ungdom är flyttad från när omgång 5 skulle spelats. Berg och IFK Östersund toppar tabellen och tätt följd av Frösö IF. Tyngre för Norra Lits IF och Åre som ännu inte tagit några poäng i årets seriespel

Fyra matcher spelades onsdag

 
  Läs mer...  
 


 
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Hede IK körde över IFK Östersund U19 på bortaplan i kväll  
  av Agne Karlsson | Igår - 10:57  
 

Text och foto Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Apr 2025 - 17:34 Matchens överraskning
26 Apr 2025 - 17:16 Oerhört rättvis ÖFK-seger
26 Apr 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
26 Apr 2025 - 11:35 Frösö IF - Anundsjö IF LF Arena 14:00
26 Apr 2025 - 09:37 Tips Div 1 Norra
26 Apr 2025 - 07:12 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
25 Apr 2025 - 22:21 Örgryte har blivit ett lag som även satsar på försvar - bara
25 Apr 2025 - 10:51 Norra Lit tillbaka i Div 4
25 Apr 2025 - 10:50 IFK Östersund serieledare efter vinst i seriefinalen
25 Apr 2025 - 10:20 Match mot Svartvik på Söndag hemma 14:00
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
23 Apr 2025 - 10:46 Korp, företag och motions turnering i Järpen
22 Apr 2025 - 20:35 Tidig seriefinal mot friska viljor för herr..dam svår bortam
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
21 Apr 2025 - 16:01 IFK Östersund-Gottne 3-1 (1-1)
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
10
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | 23 Maj 2026 - 20:24
6
kommentarer
Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om
av Martin Nylander | 24 Maj 2026 - 13:58
Gårdagens situation där h
5
kommentarer
Debattartikel om VAR
av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34
Fotbollz.se gör ibland en arti
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | 23 Maj 2026 - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook