Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: FRÖSÖ IF - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 31 Aug 2024 - 22:22 

En match som till stora delar blev en kopia av vårens match mot Frösön. Vi får inte alls fart på grejerna i första halvlek, men har ändå ledningen med 2-1 i paus. I andra halvlek höjde Opetjejerna farten och skärpan både offensivt och defensivt och det rann ifrån till en klar seger med 6-1 borta mot Frösön.

Färsta halvleken kan sammanfattas med ordet LÅNGSAMT. Vi fick mycket tid på oss och tog mycket tid på oss, vilket gick ut över spelets kvalitet på ett väldigt tydligt sätt.

Vi gjorde ändå två mål genom Elin Bergqvist och Irma Andersson. Båda målen efter förarbete av Moa Strand och Emma Henriksson, men vi släppte även in ett och det kändes rejält onödigt.

Det blev lite högre tonläge än vanligt i paus och i andra halvlek är det direkt bättre fart på precis allt. Vi kom snabbare in i press och fattade snabbare beslut, vilket gav bra ytor och lägen.

Det dröjde 10 minuter in i andra innan 1-3 kom och då var det Moa Strand och Moa Sandberg som stod för förarbetet så att Elin B kunde stöta in bollen i mål från nära håll.

ågra minuter senare kom även 1-4. En bra djupledsboll av Nadia Andersson hamnade hos en löpande Irma Andersson som mycket osjälviskt och klokt släppte vidare till Ellen Sjölund som kunde sätta bollen i mål för andra matchen i rad efter återkomsten.

Opetjejerna fortsatte att göra det bra i andra halvlek och har ett klart övertag, men det var lite svårare att få utdelning. Med 8 minuter kvar kom ändå 1-5 och då var det en perfekt stickare av Nadia Andersson som hittade fram till en smart löpande Moa Strand som kyligt rundade målvakten och sköt in bollen i mål.

Med minuter kvar av matchen kom även ett sjätte mål för Ope. Sara Svensson slog en lyftning mot Frösöns backlinje där Nadia Andersson vann bollen och ryckte fram mot målet. Med ett behärskat avslut satte hon bollen i mål.

Vi drar inga stora växlar av den här matchen. Tjejerna insåg själva att första halvlek inte var tillräckligt bra och löste det genom att skruva upp tempot i andra halvlek. Samtidigt ska Frösön ha beröm för uppoffrande försvarsarbete och en ambition att försöka spela sig fram.

Moa Strand var dagens piggaste Opespelare med ett eget mål + att hon var inblandad i ytterligare tre.

Vårt nyförvärv Sanna Romell gjorde sin första start och har ett lugn och en trygghet som vi kommer att ha mycket nytta av.

Tilda Eriksson var en av våras stabilaste spelare i första halvlek, men hade lite känning i ryggen och fick därför vila i andr halvlek.

Nadia Andersson visade sin mångsidighet när hon klev upp från backlinjen i slutet av andra och blev ett hot offensivt.

Alla ska dock ha beröm för uppryckningen i andra halvlek. Det blev "en dag på jobbet" med ett godkänt resultat till slut och nu ser vi fram emot en spännande seriefinal borta mot Selånger nästa lördag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund trissvinare mot Nordic United  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:16  
 

Simon Marklund Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06  
 

Två derbyn

 
  Läs mer...  
 


 
  Kuben igen  
  av Classe Olofsson  | 11 Jun 2026 - 19:48  
 

Söndag 14/6 kl 13 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Kubikenborgs If , välkommen

 
 


 
  Stora krav på målvakterna i dag  
  av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36  
 

Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2025 - 18:22 förlust för ifk, en trän match kvar innan premiären
30 Mar 2025 - 17:53 ÖFK nollade Trelleborg i skön bortaseger i premiären
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 14:51 Linton Ulloa klar för ettan norra.
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
 
 
 
9
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
4
kommentarer
Stora krav på målvakterna i dag 
av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36
Foto. Micke Olofsson
3
kommentarer
Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
av Haldo Jonsson | Igår - 14:16
Simon Marklund  Foto Haldo Jon
3
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
Två derbyn
3
kommentarer
Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United 
av Haldo Jonsson | 10 Jun 2026 - 17:21
Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Ni
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook