Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - FRÖSÖ IF BK
av Bertil
Publicerad 4 Aug 2024 - 10:26 

Delad pott på Bleckåsvallen!

Målskyttar Alsen: Magnus Forsén, Krister Rensbo.
Frösö IF BK: Emrik Persson Nordin, Beka Aba Tamam.

En match mellan två lag som bägge hade väldigt tunna trupper i dag.
Alsen fick faktiskt spela med både spelare som på lördagen skulle springa fjällmaraton 45 km. samt några halvskadade. Vi från lagledningen vill passa på att tacka dessa som ställde upp trots att de först inte skulle behöva vara med.

Matchen började bra för hemmalaget, trots detta har Frösön tidigt ett friläge som vår målvakt lyckas rädda, men i minut 21 efter en fin genomskärare gör Frösöns kapten 0-1 efter ett välplacerat skott. Sedan var det Alsen för hela slanten, men lite oskärpa och en Frösömålvakt i högform gör att Frösön leder i halvtid.
En lite olycklig händelse var att en Frösöspelare fick en smäll i ryggen med nacksmärtor som följd, vilket gjorde att ambulans måste tillkallas, vi håller tummarna för att det gick bra!

Vi känner dock i halvtid att matchen är vår och bestämmer oss för att bara trumma på, så måste målen komma.

I starten av andra halvlek så radas det fortsatt upp chanser framåt, Frösön är knappt över halva plan första 20 minuterna, vi har bl.a ett stolpskott, men till sist i minut 58 så kommer Basse fri, vrickar bollen bredvid målvakten, men den tar i stolpen och går ut, men där kommer Magnus Forsén farande och kan enkelt raka in kvitteringen. Alsen trummar på och vi väntar bara på ledningsmålet, tyvärr börjar orken tryta lite och Frösön kan lyfta upp spelet något, i minut 75 så kommer en boll för en Frösöspelare att löpa på, vår målvakt Mattias Johansson rusar ut, men något i hans knä går sönder och han blir liggande och till råga på allt så kan Frösöns Beka Aba Tamam då göra 1-2, något som inte alls speglade matchbilden!
Vi trummar dock på, plockar fram alla krafter som finns och även Frösöns tunna trupp gjorde att alla spelare ute på planen nu var rejält trötta. Mattias skada gjorde att det var sju tilläggsminuter och i sista övertidsminuten lyfter vi in en frispark som slutar med en väldigt kalabalik framför Frösöns mål, Krister Rensbo lyckas raka in bollen till en kvittering med i princip matchens sista spark. Väldigt skönt, men nog skulle vi haft tre poäng denna match!

I hemmalaget där alla gör sitt bästa idag, men vi plussar lite extra för målskytten Krister Rensbo, samt Elias Karlsson som verkligen tog chansen när den kom!

Frösön hade en riktig gigant i sin målvakt Albin Larsson som idag var den som räddade poängen för sitt lag. Plus också till deras kapten Emrik Persson Nordin.

Nu väntar det en väldigt viktig match på torsdag, då har vi Stugun borta. Hoppas att vi har lite fler spelare att tillgå då!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-0 matchen pågår  
  Idag - 17:06  
 

.



 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot GIF Sundsall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:45  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sundby Anyanwu, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Apr 2025 - 06:31 Inför matchen: Umeå FC - ÖFK
11 Apr 2025 - 21:51 Seriepremiär Frösö IF-Kramforsalliansen
11 Apr 2025 - 18:42 Följ Umeå FC - ÖFK via fotbollz.se
11 Apr 2025 - 15:12 Div 3 Mellersta Norrland startar i helgen - intressantare oc
11 Apr 2025 - 11:28 Ett sammansvetsat ÖFK åker upp till Umeå
11 Apr 2025 - 11:14 hofvallengruppen går i graven
11 Apr 2025 - 08:23 Äntligen dags för seriepremiär i div 3
10 Apr 2025 - 13:29 DAGENS STORA NYHET !!
9 Apr 2025 - 20:58 Nya div 2 Norrland södra startar till helgen
9 Apr 2025 - 10:49 Theodor Johansson om sin tid i ÖFK
8 Apr 2025 - 13:14 äntligen seriepremiär för kamraterna
8 Apr 2025 - 11:24 Landslagsspel för Elira Gashi, Ope IF
8 Apr 2025 - 11:09 Den som vill kan ta lärdom av professor Torbjörn Stockfelt
7 Apr 2025 - 21:37 Ahmed Bonnah har i år kraftigt höjt sin nivå - blev Trissvin
7 Apr 2025 - 15:26 hemmapremiär i div 1 norrland
7 Apr 2025 - 11:03 Träningstider ÖFK denna vecka
6 Apr 2025 - 19:05 Frank Stople bäst av alla ÖFK- spelare mot Landskrona enligt
6 Apr 2025 - 18:10 Om före detta ÖFK- mittbacken Myroslav Mazur
6 Apr 2025 - 16:12 vinst i genrepet för kamraterna
5 Apr 2025 - 22:55 Nu måste det bli ett slut på tokerierna i eget straffområde
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
1
kommentar
GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
av Haldo Jonsson | 23 Jun 2026 - 19:28
Fotbollsfest på Stortorget
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook