Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - JÄRPENS IF 2-3 (1-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 12 Aug 2023 - 08:25 

Ännu en sur uddamålsförlust på hemmaplan!
Målskyttar: Alsen: Erik Johansson, Lian Nordengren Fors
Järpen: Eduardo Leite 2, Anes Salih, Mohamed Nour

Hemmamatch och västjämskt derby mellan två föreningar som bägge firar 100 år 2023. Trots de sista dagarnas regnande så blev det en fin sensommarkväll och vi förärades med finbesök ända från Hede, detta då Ange Karlsson kom på besök för att med egna ögon få beskåda det han bara hört talas om tidigare, alltså Bleckåsvallen som var som vanligt tät, blöt och lite långhårig! Hemmagrabbarna var taggade till tusen, det såg man redan på uppvärmningen.

Matchen startade med en rivstart, speciellt från hemmalaget som totalt dominerade både närkamper och passningsspel och redan efter 8 min så fick Erik Johansson ett läge från ganska långt håll, han provade ett skott och det gick in via stolproten till publikens stora förtjusning, en riktig smakstart. Tyvärr fick Erik inte långt efter målet en tackling som tog olyckligt, ett befarat ledband gick av i knäet och det blev ett hastigt byte på hans position. Detta gjorde att vi tappade momentumet som vi skapat och Järpen började äta sig in i matchen. De tog över spelet mer och mer och kom i vågor, främst på sin vänsterkant, där deras klart bäste spelare Eduardo huserade, i minut 35 så lyckades han dra sig loss från vårt försvar och tog ett avslut som smet in vid Axels vänsterstolpe till 1-1. Efter målet så skärpte hemmagrabbarna till sig och spelet jämnades ut sista 10 minuterna.

I halvtid försöker vi grabbarna att återgå till ett lugnare spel och framförallt att inte springa offside på deras oerhört höga försvar.

Andra halvlek startar med att vi på en gång sätter bollen i mål, tyvärr så blir det avblåst för offside, från vår position är det omöjligt att se om det var det, så det var bara att gilla läget. Efter vår rivstart så tar Järpen över spelet mer och mer och vi kommer allt som oftast i tidsnöd med vårt egna spel. Nämnde Eduoardo var fortsatt ett orosmoment och i min. 53 så lyckas han rycka sig loss från en ganska dålig vinkel vred han in bollen till 1-2: En olycka kommer sällan ensam, så redan fem minuter efter målet, efter ett lite taffligt försvarsspel, så gör Järpen 1-3, detta genom Anes, hans skott tar på ett försvarande ben och ställer Axel i vårt mål totalt. Järpen är nu det klart dominerande laget och vi själva lyckas inte hitta rätt adress när vi väl bryter, så de skapar flertalet vassa chanser, bl.a så missar en spelare öppet mål!

När kvarten återstår så får vi återigen orken att anfalla, Elias Carlsson slår en finfin stickare som Anton Blom löper på, han har skottläge men ser i bortre ögonvrån Liam, som i ett princip öppet mål sätter 2-3 och nu var det match igen! Vi satsar nu allt framåt, men trots en del halvchanser så lyckas vi inte kvittera och när domaren blåser för full tid så får vi återigen inkassera en sur uddamålsförlust.

I vårt lag gör vi återigen en kämpamatch, men tyvärr så satte sig nog Eriks skada i tänket och på det stora hela så var bortasegern rättvis, men visst har vi kunnat kvittera på slutet, det fanns chanser!

Idag går det extra berömmet till vår forward Anton Blom för ett förtjänstfullt jobb matchen igenom.

I Järpen måste vi berömma deras vänsterspringare, tillika 2-målsskytten Eduardo, vi fick inte alls tag på honom så länge han var inne

Nu väntas det stort jubileum i morgon lördag på Bleckåsvallen, detta med diverse familjeaktiviteter kl. 10-14, alla är välkomna! Sen på kvällen har vi galamiddag på Alsens bygdegård med hundratalet gäster. Det ser vi fram emot och vi avslutar med att bara glömma denna match som ett hack i skivan.


 
 
1 Kommentar:
Gäst: Agne. K! skrev | 12 Aug 2023 - 11:19
Svärt reportasch Blosso! ⚽⚽⚽
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen ÖFK - Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:43  
   
  Läs mer...  
 


 
  KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:10  
 

ÖFK - Sandviken 2-1 (1-0)

ÖFK fick målljubla två gånger mot Sandviken Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:38  
 

Simon Marklund vänder ut mot plan efter att han har gjort 2-0. Foto: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Dec 2024 - 21:18 ÖFK har fina träningsmöjligheter nästa år och fördelaktigt a
19 Dec 2024 - 21:09 Ihärdigt rykte - Björn Hamberg ny tränare i Häcken?
19 Dec 2024 - 09:30 KD dam tackar ja till div 2 nästa år
18 Dec 2024 - 15:22 ÖFK startar Superettan 2025 med bortamatch mot Trelleborg
18 Dec 2024 - 10:58 Övergångar och kontraktslösa spelare
16 Dec 2024 - 10:36 Omkastningar i ÖFK:s maratontabell i år
16 Dec 2024 - 09:59 Aktuellt i ÖFK
14 Dec 2024 - 21:32 Superettan fyller 25 år - klart med datum för upptaktsträffe
13 Dec 2024 - 10:35 Behövs en samling kring elitfotbollen i Norrland?
11 Dec 2024 - 20:41 Ideellt arbete som ordförande i ÖFK är viktigt, men kan vara
10 Dec 2024 - 10:53 Tyree Griffiths ny målvakt i ÖFK
9 Dec 2024 - 22:08 Korta nyheter om Mansour Sinyan
9 Dec 2024 - 13:52 Kiarash Livani ny tränare i ÖFK - presenterades i dag
8 Dec 2024 - 21:31 Vi kommer ihåg styrelsemedlemmen i ÖFK Robert Sundqvist som
7 Dec 2024 - 21:26 Ungdomsledarstipendium till Bergs IK och Järpens IF
7 Dec 2024 - 18:31 Gruppspelet i svenska cupen är lottat
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:51 Kovändning av Team TG
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
 
 
 
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Starkt vinna säkert
av Per Lagerbäck | Igår - 15:12
Ja, starkt av ÖFK att vinna s&
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Maj 2026 - 14:55
Förutsättningar finns f&#
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook