Jag må alltså börja med att till viss del be IFK Östersund om ursäkt, då jag ju under ganska många år stått för tips när det gäller de serier JH-lag deltagit i. Jag har nu dock en önskan om att någon med mer koll på div 1-fotbollen än jag skulle kunna ta över ansvaret för den serien. Det kan göras endera genom att bara greppa möjligheten och börja att tippa, alternativt höra av sig till de mer centrala personerna i Fotbollz, alltså t ex Haldo eller Klaus. Ja, det går ju att höra av sig till mig också. Jag tänker dock tippa kommande omgång, men tar gärna en utmaning direkt.
I helgen startar då div 2 Mellersta Norrland, emedan Div 3 avvaktar ytterligare en helg.
Jag kommer senare att tippa hur hela säsongen slutar, men här kommer mina matchtips;
Div 1 Norra
Lördag
IFK Östersund- Täby (Jämtkraft Arena 13.00)
Hemmalaget fick en riktigt trög start på serien med tre raka förluster, men reste sig när det var som mest nödvändigt mot det absoluta bottenlaget Team Hudik. Motståndet nu kommer att bli betydligt svårare, men med den islossning som skedde bör det nu kunna bli en poäng i alla fall.
Tips 2- 2
Team Hudik- Bollstanäs Tips 1- 3
Sollentuna- Djursholm Tips 1- 1
Sunnanå- Sundsvall Tips 2- 1
Lidingö- Heffnersklubban Tips 2- 2
Söndag
Brage- Gefle Tips 1- 1
Själevad- Kvarnsveden Tips 4- 2
Div 2 Mellersta Norrland
Lördag
Ope- Alnö (Åkreäng 13.00)
Det vittröjade hemmalaget får en gissad seriefinal direkt i premiären. Försäsongen har varit lite blandad för båda lagen, och det blir troligen en jämn match. Håller alnö för knappa favoriter, men med tanke på "hemmaplan" gissar jag på ett oavgjort resultat.
Tips 2- 2
Timrå- Frösön
Hemmalaget har fått en riktig boost med de flesta av Selångers tongivande spelare från förra säsongen och har en rejält meriterad ledare. Frösön kommer verkligen att få kämpa för att hålla sig kvar i serien. Bör bli en klar hemmaseger.
Tips 7- 1
Söndag
Ljusdal- KD
KD kommer åter att få kämpa i botten, men jag tror att de kommer att snäppa upp litegrann. Jag tror att Ljusdal tydligt är på väg uppåt igen efter kollapsen för några år sedan, då de 2018 t o m spelade i Elitettan, och var en enda poäng från att klara sig kvar, och bl a vann mot AIK, Umeå och Mallbacken. Trots att jag knappt vet något om Ljusdal för tillfället tror jag att de, som nykomlingar, ändå må vara favoriter här.
Tips 3- 1
Selånger- IFK Östersund 2
IFK-bilagan har redan inlett serien med en knapp seger mot den lite udda Sundsvallskombinationen Sundsvalls DFF 2/GIF Sundsvall. Selånger har nästan fått starta om efter att de flesta av deras tongivande spelare gått till Timrå. Därför tror jag på bortaseger.
Tips 1- 2
Måndag
Heffnersklubban 2- Sundsvall 2/GIF Sundsvall Tips 3- 2 |