Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NU RULLAR ÄVEN DIV 2 MELLERSTA NORRLAND IGÅNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Apr 2024 - 14:06 

I årets div 2 Mellersta får nu Selånger bära favoritskapet, med Ope som första utmanare.

Både div 2 Mellersta Norrland och div 3 Jämtland/Härjedalen kommer att starta under de kommande dagarna. Vad gäller div 3 kommer jag att vänta lite med att ha åsikter om hur den serien ska sluta, då jag har alldeles för lite kunskap om dagsläget. Vad gäller div 2 ska jag dock sticka ut hakan och komma med ett tips.

För Opes del minskade favoritskapet i samma minut som Angelica Häreby bestämde sig för att göra ett nytt försök med IFK Östersund under ny ledning. Bara att beklaga för Opes del, då hon förra säsongen blommade ut ordentligt igen när hon kom tillbaka till Ope, där hon spelat tidigare. Därmed får Selånger tveklöst acceptera att vara klara favoriter till seriesegern, men säker är den inte på förhand.

Ope har en såväl ung som nu rutinerad trupp där utvecklingen går snabbt på många håll. Trots att totalt elva spelare lämnat under och eftr fjolårets säsong har man kvar många viktiga pjäser. Kan dessutom Ella Backman och/eller Karin Jonasson dyka upp på plan så småningom efter skador kan det bli riktigt roligt.

Brunflo kommer definitivt att vara med och slåss för en plats på övre halvan, men osäkert om det går lika bra som förra säsongen. Jag har en känsla av att förra årets tredjeplats kan vara svår att nå, men chansen finns.

IFK Östersund 2 kommer nog också att ha chansen att nå övre halvan, då det finns väldigt många lovande yngre spelare. Frågan är om det är andralaget i sniorserien eller ungdomssidan som kommer att prioriteras under representationslaget.

Såväl Frösön och nykomlingarna Östersunds FK kommer att få kämpa för att hänga kvar. Frösön har tappat en hel del spelare och vad gäller ÖFK har det inte dykt upp några riktigt spännande nya namn ännu, vad jag sett eller hört. Men man vet aldrig.

Innan jag tippar årets tabell kan jag konstatera att det nu springer fram några spelare från distriktet som gör bra ifrån sig på högre nivå. Izabelle Bardosson, Opeit från början och sedan IFK Östersund, fick göra en häftig debut i Elitettan på Eleda stadion i Malmö inför 1723 åskådare. Hon höll nollan och fick vara med om att ge Malmö FF sin första förlust efter 74 raka segrar sedan föreningen återupptog fotboll även för tjejer. Umeå vann med 4- 0. Hon har stått de båda påföljande matcherna också, och hittills släppt in ett enda mål.

Astrid Winter från Ope har varit startspelare för Sundsvall i Elitettan i deras andra och tredje match. Julia Elvbo är en viktig spelare i Lidköping i Elitettan, medan Issy Goldman (Fåker/IFK Östersund) och Tilda Eliasson Nordbotn (IFK Östersund) finns på tillväxt i Umeås A-trupp.

Jag kanske glömmer eller har missat fler spelare med rötter i Jämtland i damernas två högsta serier, men upplys mig gärna.

Nå, hur kommer det att gå denna säsong i tvåan? Jag gissar såhär:

1. Selånger

2. Ope

3. Heffnersklubban 2

4. Brunflo

5. IFK Östersund 2

6. Timrå

7. Sundsvall DFF 2

8. Härnösand

9. Frösön

10. Östersunds FK

Jag hoppas naturligtvis att jag har fel gällande alla JH-lag, och att de placerar sig högre, men jag ligger gärna lite lågt. Vad gäller tipset för de enskilda matcherna återkommer jag inom kort.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Vemdalens IF 1 - 0 Hallens SK  
  av Linus Jämting - Björn Runsten  | Igår - 22:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Igår - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Igår - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Maj 2024 - 23:24 Matchens prestation
22 Maj 2024 - 21:59 Allt tidigare motflyt vägdes upp
22 Maj 2024 - 21:51 Matchens överraskning
22 Maj 2024 - 21:50 ÖFK- Gefle IF 4-3 (2-1)
22 Maj 2024 - 13:54 Åsikter om vilka spelare som ÖFK ska satsa på
22 Maj 2024 - 10:43 Inför matchen: ÖFK - Gefle IF
22 Maj 2024 - 09:14 Var har förmågan att göra mål på hörnor och frisparkar tagit
21 Maj 2024 - 11:06 Följ ÖFK -Gefle IF via fotbollz.se
21 Maj 2024 - 10:49 kan kamraterna rubba serie tvåan i bortamatchen
21 Maj 2024 - 10:32 Omgångens prestation Div 3 Mellersta Norrland
21 Maj 2024 - 09:57 Vi samlas mangrant på arenan på onsdag och hejar fram vårt Ö
21 Maj 2024 - 08:57 Tre spelare i farozonen för avstängning
20 Maj 2024 - 10:52 Poängbedömningen av spelarna Skövde - ÖFK klar.
20 Maj 2024 - 09:58 Om för detta ÖFK spelaren Saman Ghoddos
19 Maj 2024 - 20:13 Ope IF - Dvärsätts BK 0-2 (0-0) Bilder
19 Maj 2024 - 19:35 Klar seger i första bortamatchen
19 Maj 2024 - 17:32 Andra Trissvinsten för virtuosen Yannick Adjoumani
18 Maj 2024 - 22:43 Chanskavalkaden
18 Maj 2024 - 21:20 Frösö IF -Älgarna-Härnösands IF 3-2 (2-1)
18 Maj 2024 - 21:12 Premiär, och tidig seriefinal på Svedjevallen i dag
 
 
 
10
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Bestulna på en straff 
av Tord Andersson | Igår - 20:24
5
kommentarer
Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)
av Micke Olofsson | Igår - 15:43
En händelse i Oddevolds straff
1
kommentar
Så kom svackan
av Per Lagerbäck | Igår - 21:17
ÖFK gjorde egentligen en t
1
kommentar
Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | 21 Maj 2026 - 21:16
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook