Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TIPS MATCHER DAM KOMMANDE DAGAR
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Maj 2024 - 09:41 Uppdaterad 12 Maj 2024 - 21:17

I div 1 dags för IFK Östersund att börja producera mål. I div 2 och 3 rullar det vidare efter de första matcherna.

Flera matcher återstår att spela

IFK Östersund fortsätter att plocka poäng, men precis som för ÖFK:s herrar verkar det svårt att ordna segrar. Och mål. Hittills ett mål på fem(!) matcher för IFK. Men tre poäng, och bara tre insläppta. Vi får se hur modiga IFK:s tränarstab är, för jag tror att det finns lösningar på problemet. Defensiven ska man dock vara stolta över. Jag såg delar av matchen mot Gefle, och det var defensiven som fungerade under de perioderna.

I div 2 startade Ope med en tydlig seger över Härnösand, men tränare Wassdahl var inte nöjd med spelet. Storfavoriterna Selånger har visat att de är sårbara, och hade de inte haft mycket rutinerade Lindholm Forsell hade poängskörden varit än magrare. Nu senast lyckades de få in ett avgörande mål mot Sundvalls andralag på övertid, och tydligen på ett offsidemål, då domartrion tyckte att det räckte med en back mellan målgörare och mål när bollen spelades.

Brunflo vill jag be om ursäkt, då jag missade att de spelade sin andra match redan i måndags, och inget tips blev publicerat. Tyvärr fick de ingen poäng med sig från bortamötet med Heffnersklubban 2. Första matchen mot ÖFK blev en solklar seger, men ÖFK stod upp hyfsat bra, och kan nog plocka en del poäng framåt.

Frösön gjorde också bättre än väntat ifrån sig borta mot Timrå, men det blev förlust. IFK Östersund 2 gjorde en imponerande match borta mot just Selånger och snodde till sig poäng. Med Angelica Häreby i laget. Det visar att de kan slå vilket lag som helst, men när säsongen summeras känner jag mig rätt säker på att inget av andralagen finns på de två översta platserna.

I div 3 har det hittills bara spelats en match, där Järpen som förväntat vann över Sveg. Och nu under de kommande fyra dagarna spelas endast två matcher, då de flesta div-3mötena spelas på vardagar. Tyvärr, tyvärr har Strömsund dragit sig ur serien, och det är första gången sedan 1978(!) som orten saknar damlag, även om man tog hjälp av Hammerdal i ett gemensamt lag i början på 90-talet.

Mitt tips:

Div 1 Norra

Torsdag

IFK Östersund- Heffnersklubban 1-1 (Jämtkraft Arena 13.00)

Jag vet i skrivande stund inte startelvan, men "Klubban" är ingen lätt motståndare. de har dock presterat något sämre än jag trodde hittills, så jag tror på IFK-poäng. Igen.

Tips 1- 1

Team TG- Alnö Tips 5- 0 Resultat 3-0

Lördag

Karlberg- Sollentuna Tips 1- 3 Resultat 0-1

Bergnäset- Själevad Tips 2- 2 Resultat Resultat 3-2

Enskede- Sandviken Tips 1- 2 Resultat 2-2

Söndag

Luleå- Brage Tips 1- 1 Resultat 2-2

Bele/Barkarby- Gefle Tips 1- 1 Resultat 1-5


Div 2 Mellersta Norrland

Lördag

Timrå- Ope 0-2

Här får Ope bekänna mer färg än mot Härnösand. I den matchen blandade man strålande spel med bristande disciplin i defensiven, och nervositet, men jag tror att det kommer att rättas till. Jag måste för övrigt ge ett klart positivt betyg till rejält rutinerade Lena Lindström som med sin inställning inspirerade omgivningen, och Nadia Andersson är alltid trevlig att se i hennes aktioner på plan. Timrå bör inte räcka till för att plocka poäng, men det blir nog ganska jämnt.

Tips 2- 3

Härnösand- ÖFK 1-0

ÖFK visade upp ett mer samlat spel än jag trodde de skulle klara under den del av matchen jag såg mot Brunflo, men visst blir det en jobbig säsong för laget. Härnösand är ett av lagen som man faktiskt har chans att ta poäng av, men de får se upp med ett par väldigt rappa anfallare.

Tips 4- 1

Måndag

Brunflo- IFK Östersund 2 (Åkreäng 19.00)

Ett av många prestigefyllda derbyn. Brunflos tyngd kan komma att bli ett probelm för de rödvita, men det finns bra fotbollsutbildning hos gästerna. Troligen väldigt jämnt.

Tips 2- 2


Div 3

Torsdag

Brunflo 2- Frösön 2 (Åkreäng 19.00)

Sett till förstalagen har Brunflo ett klart försprång, men jag tror att det minskar något på div 3-nivå. Dock finns större rutin hos hemmalaget, vilket jag tror kommer att fälla avgörandet.

Tips 4- 2

Ope 2- KD (Sportfältet 19.00)

Opes utvecklingstrupp har tvingats flytta upp en hel del spelare till förstalaget, så det är svårt att sia hur denna match slutar. Jag tror dock att en del av spelarna som från i år finns i A-truppen kommer att få speltid här, så jag gissar på Opevinst.

Tips 2- 1



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från Brunflo FK - Ope IF dam DM match  
  av Stefan Roos | Igår - 20:08  
 

Resultat: 1-3

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:28  
 

Fotbollsest på Stortorget

 
  Läs mer...  
 


 
  Bortamatch  
  av Classe Olofsson  | Igår - 12:01  
 

Lördag 27/6 kl 16 Lidingövallen 2.....IFK Lidingö fk - IFK Östersund

 
 


 
  Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37  
 


Ledning nu med 7 poäng för Berg till Hede och Frösö och serieledarna möte serietrean i denna omgång. Mittenlagen slår varandra lite om vartannat men i botten har vi fortfarande Åre och Norra Lit.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Jun 2024 - 13:45 Rapport från träningen - Ett betydligt starkare lag än mot S
14 Jun 2024 - 08:51 ny målvakt för ifk dam
14 Jun 2024 - 08:15 kamraterna lirar? OBS: Hofvallen
13 Jun 2024 - 15:14 Ett nytt och inspirerat ÖFK ser fram mot mötet med Öster
13 Jun 2024 - 14:15 Björn Hamberg ytterst nära toppjobb
13 Jun 2024 - 08:44 7e raka segern efter 4-0 mot ÖFK
12 Jun 2024 - 11:12 Aly Keita tränar för fullt
12 Jun 2024 - 09:48 Vardagsmatcher
11 Jun 2024 - 17:47 Bilder från dagens träning på Hissmovallen
11 Jun 2024 - 17:05 Resultat div 2 Norrland -
11 Jun 2024 - 15:02 Derbydags Frösö IF-IFK Östersund
10 Jun 2024 - 13:39 Före detta ÖFK-mittfältaren Curtis Edwards tränar med ÖFK- n
10 Jun 2024 - 11:02 ÖFK gör omstart - nytt spelsystem ?
10 Jun 2024 - 09:23 Träningstider ÖFK denna vecka
9 Jun 2024 - 15:08 ÖFK Akademi satsar stort - deltar med tre lag i Coppa Capita
9 Jun 2024 - 09:29 Seger i toppmötet med 5-2
7 Jun 2024 - 22:24 Resultat div 3 mellersta Norrland
7 Jun 2024 - 15:42 Den 6 april 2016 var en dag att minnas både för Alexander Is
7 Jun 2024 - 15:23 Omgångens prestation Div 4
7 Jun 2024 - 12:52 derby dax
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
8
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
1
kommentar
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 21 Jun 2026 - 22:24
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook