Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RESULTAT SPELOMGÅNG DIV.4 JÄMTLAND 2023
av Lasse Granbacka
Publicerad 18 Aug 2023 - 23:12 

Första match denna vecka är redan på tisdag då Stugun möter Järpen. En match som är flyttad från omgång tolv till denna vecka. Ingen förändring i toppen av tabellen sen förra omgången utan Berg, Ope och Offerdal toppar och har nu över 30 poäng inspelade var. Ås kom ikapp Brunflo efter vinsten i förra omgången.

Ås -Järpen spelar söndag

Petter Magnusson, Ope iF och Carl Larsson Myssjö/Oviken 3 mål

Stuguns BK - Järpens IF 3-2 (2-1)Stugun: Jonas Andersson, Olov Roos 2, Järpen: Eduardo Leite
Stugun tappade segern mot Offerdal på övertid i förra omgången men ingen av konkurrenterna lyckades knapra in några poäng på Stugun.
Järpen vann senast mot Alsen och kan få det tufft på Stuguns IP mot ett revanschsuget Stugun i denna omgång. Tror Stugun tar alla tre poängen.
Tips: 1
Resultat: 2–1
Stuguns IP
Tisdag 15 aug. 19:00

Tandsbyns FK - Cosmos FK 1-3 (1-1) Målskyttar: Tandsbyn: Alvin Rolén, Cosmos: Arnold Otieno, Carl Panoncillon, Abdine Saddam Hissein
Två lag som kommer från förlustmatcher i förra omgången. Båda lagen ligger förankrade i mitten av tabellen och har i dagsläget inget med toppstriden att göra.
Tippar att man delar broderligt på poängen i denna match.
Tips: x
Resultat: 2 - 2
Tandsbyn Nya IP
Onsdag16 aug. 19:00

Alsens IF - Ope IF 0-6 (0-3) Mål Petter Magnusson 3, Anton Andersson, Tobias Viklund, Filip Lindström
Ope går på i ullstrumporna och vann enkelt mot Tandsbyn med 4–0 i förra omgången och skuggar Berg men har sämre målskillnad. Alsen förlorade en jämn match mot Järpen och är inte på säker mark i bottenstriden. Ope känns vara för bra för att tappa några poäng i denna match.
Tips: 2
Resultat: 1 - 3

Bleckåsvallen IP
Fredag18 aug. 19:00


Offerdals IF - Brunflo FK 5-2 Anders Engström 2, Gustav Wikstrand, Daniel Weinéus, Adam Edvinsson. Brunflo: Samuel Hansson, Majed Saedi
Offerdal snuvade Stugun på segern borta i övertidsminuterna. Bör inte bli svårare här och Brunflo tappade segern till Ås i den viktiga bottenstridsmatchen i förra omgången. Brunflo och Ås på samma poäng nu i serien. Tre poäng till Offerdal och toppstriden tätnar.
Tips: 2
Resultat: 1 - 3
Offerdalshägna
Fredag18 aug. 19:00

Myssjö/ Ovikens IF - Stuguns BK 5-0 Carl Larsson 3, Hugo Enfors, Jacob Norell.
Stuguns andra match denna vecka och mot ett Myssjö som inte kunde stå upp mot serieledarna i förra omgången. Blir tufft för Stugun att ta några poäng på Åsvallen och tre poäng till Myssjö.
Tips: 1
Resultat: 3 - 1
Åsvallen
Fredag18 aug. 19:00


Frösö IF BK - Bergs IK 2-4 (1-3) Mål Frösön: Melker Rasteby, Victor Bodén, Berg: Henrik Dillner 2, Emil Wickman, Anton Hybrink.
Frösö vann mot Cosmos men kommer att få det svårt mot serieledarna. Kan inte se att Berg ska kunna tappa den här matchen utan tre poäng till berg.
Tips: 2
Resultat: 1 - 3
Länsförsäkringar AC 1
Fredag 18 aug. 19:45

Ås IF - Järpens IF
Bra kämpat av Ås i matchen mot Brunflo i förra omgången. Viktiga poäng i bottenstriden. Järpen just nu tryggt förankrad i mitten av tabellen och behöver nog tre poäng för att kunna hota lagen ovanför. Inte helt säker vart poängen hamnar i denna match men chansar på tre poäng till Järpen
Tips: 2
Resultat: 0 - 3
Hovängen 1
Söndag 20 aug. 15:00

Text: Lasse Granbacka

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: Håller med skrev | 19 Aug 2023 - 08:45
Så är det AnnCatrin, det är många som sakar bevakningen av lokalfotbollen. Alla indentifierar sig inte med ÖFK utan har sin nära kontakt med fotboll via ex div 4.
3
Gäst: AnnCatrin skrev | 19 Aug 2023 - 08:07
Tror att vi alla måste försöka påverka lokaltidningarna att bevaka lokalfotbollen. Jag har skickat ett flertal Mail till tidningen men inte fått något gehör. Tror inte dom förstår vilket intresse det är, kanske t om större än ÖFK. Viktigt att dom unga som är på väg in i seriefotbollen kanske blir omnämnda och kan ge dom lite extra pepp genom att läsa om sig och sitt lag i tidningen. Inget ont om schack, bridge och boule som ofta har en hel sida i tidningen och ÖFK som ibland har både en och två helsidor men jag tror och vet att väldigt många saknar lokalfotbollen. Det kan väl inte vara så svårt att avleda en reporter att ringa runt till lagledarna efter varje match och få en kort resumé om matchen, det gick ju förut.
10
Gäst: Min fotboll skrev | 16 Aug 2023 - 20:54
Tandsbyn - Cosmos 1-3
0
Gäst: Div 4 är mer intressant än div 2 skrev | 15 Aug 2023 - 19:49
Ja all heder till fotbollz för att de skriver några rader varje omgång. \r\nÖp/LT följer med all rätt div 2 lagen (kul för dem) men tittar man på publiksiffran så är det fler som följer div 4. Titta bara på Berg/Myssjö m.fl som har haft många gånger dubbelt så många i publiken än Frösö/IFK Östersund.
19
Gäst: Thomas Dahlberg skrev | 14 Aug 2023 - 19:21
Nick Name: jag håller helt med att det är fantastiskt att fotbollz håller lokalfotbollens fana högt. Däremot är jag rädd att lokaltidningarna är väldigt medvetna om vilka artiklar som ger flest "klick". Så jag tror helt enkelt anledningen till att lokaltidningarna inte bevakar lokalfotbollen är att intresset är för klent. (Sen skulle tidningarna kunna hjälpa intresset på traven genom att just skriva om det... Men det saknas det nog tyvärr resurser till). \r\n\r\nSå då är det ju helt fantastiskt att fotbollz finns där vi kan hjälpas åt.
4
Gäst: Nick Name skrev | 14 Aug 2023 - 17:03
Roligt att fotbollz håller liv i lokalfotbollen. Gudarna ska veta att Lokaltidningen, i princip, gett upp all bevakning av division 4. Rent ut sagt beklagligt. En klassisk ”bita sig själva i svansen-situation”. Tro det eller ej men folk vill läsa om de lokala lagen och föreningarna som funnits sedan blrjan av 1900-talet och som fortsätter att finnas. OBS: Jag tål inte kritik!
15
Gäst: Facit skrev | 14 Aug 2023 - 17:00
Ganska säker att Frösön tar poäng mot Berg i den här omgången. Jag skrev det först!
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Jun 2024 - 09:43 Personalkostnader i ÖFK och i andra lag Superettan
6 Jun 2024 - 22:50 IFK Östersund-Bergnäset 1-1 (0-1)
6 Jun 2024 - 22:04 Bergs IK- Ope IF 0-2 bilder från matchen
6 Jun 2024 - 21:43 OPE I ROPE!
6 Jun 2024 - 17:51 Alsens IF - Cosmos FK 1-2 (0-1)
5 Jun 2024 - 21:30 Resultat Spelomgång 7 div.4 Jämtland 2023
5 Jun 2024 - 21:22 Det var en kväll vi vill helst glömma, men som det är viktig
5 Jun 2024 - 15:38 Kallelse till extra bolagsstämma
5 Jun 2024 - 11:31 Tips div 3 mellersta Norrland
5 Jun 2024 - 09:48 Referat: Tandsbyns FK - Frösö BK IF 2-3 (1-0)
5 Jun 2024 - 09:47 Resultat div 2 Norrland
4 Jun 2024 - 15:25 Tips de kommande dagarna
4 Jun 2024 - 09:56 Akademikoordinator i ÖFK Akademi
3 Jun 2024 - 21:24 Referat: Brunflo FK - Ope IF
3 Jun 2024 - 18:41 Matchens prestation Div 2 Norrland
3 Jun 2024 - 10:59 ÖFK:s facit efter en tredjedel: Inte en enda riktigt bra mat
3 Jun 2024 - 07:54 serieledarna på besök
2 Jun 2024 - 22:27 Ope IF - Fränsta 2-3 bilder från matchen
2 Jun 2024 - 22:13 Storseger i derbyt !
2 Jun 2024 - 18:06 IFK Östersund-Täfteå 3-1 (0-1)
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook