Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HELGENS MATCHER, PLUS NÅGRA TILL
av Per Lagerbäck
Publicerad 18 Maj 2024 - 11:20 Uppdaterad 19 Maj 2024 - 17:54

Jag har varit för ouppmärksam under vardagarna och åter missat ett par matcher, men jag lovar en skärpning, med start direkt.

Flera matcher spelade och några återstår

I div 1 fortsätter målgörandet att vara trögt för IFK Östersund, men man fortsätter att visa att man håller tillräcklig nivå för att hänga kvar. Tyvärr verkar det vara Norrlandslag som i första hand må slåss för kontraktet, möjligen tillsammans med Bele/Barkarby.

I div 2 har Ope startat med två segrar, som nog ändå måste betraktas som måstesegrar, om man ska slåss med Selånger om seriesegern. Vi kan också konstatera att skillnaden på nivå mellan div 1 och div 2 efter bantningen av antalet lag i ettan har ökat. Andralagen i div 2 Mellersta Norrland håller nog jämna steg med både Selånger och Ope. Åtminstone i enskilda matcher. Frösön har haft en tung start hittills, och även om det på papperet även ser ut som en tung start för ÖFK så har dom överraskat positivt på mig. Brunflo har drabbats av två förluster i matcher där de hade chansen och kommer att få slå underifrån.

I div 3 tycks Vemdalen få ett svårare år än vanligt, eller också fanns rejäla reservstyrkor på annat håll i första matchen, som blev förlust med hela 0- 5 mot Frösö 2, som innan förlorade med 0- 7 mot Brunflo 2. Järpen har startat bra, och kommer att få behålla favoritstämpeln. För säkerhets skull tippar jag även kommande vardagsmatcher i trean.

Div 1 Norra

Lördag

Alnö- IFK Östersund 0-4

En absolut måstematch för IFK. Dock finns mycket talang även i Alnö. Och målen måste börja produceras. Jag ser två alternativa scenarior. Endera lossnar det ordentligt för IFK, eller också knyter det sig utifrån matchens betydelse. Lite fegt tippar jag mitt emellan.

Tips 1- 2

Bergnäset- Luleå Tips 2- 2 Reultat 1-3

Sandviken- Team TG Tips 1- 1 Reultat 0-2

Gefle- Karlberg Tips 1- 1 Reultat 2-0

Sollentuna- Brage Tips 2- 0 Reultat 1-1

Heffnersklubban- Bele/Barkarby Tips 3- 1 Reultat 3-1

Själevad- Enskede Tips 2- 4

Div 2 Mellersta Norrland

Lördag

Selånger- Brunflo 7-0

Här ska nog egentligen tyvärr inte Brunflo ha så stor chans, men jag kommer ihåg 2022, då man nog gjorde sina absolut starkaste matcher mot favorittippade Selånger med en seger och en oavgjord. Så vi ska inte utesluta en upprepning. Utgångstipset blir dock en etta.

Tips 3- 1

Östersunds FK- Timrå (Jämtkraft B 13.00) 1-2

Hemmalaget har gjort ett par matcher där de visat upp att de utvecklats tydligt sedan förra året. Nu ställs de dock mot ett Timrå med bra speed i anfallet och ett par stabila mittbackar. Tyvärr blir det nog bortaseger.

Tips 1- 4

Frösön- Sundsvall 2 (LF AC 17.00) 4-3

Sundsvall har uppenbarligen samlat ihop en välutbildad grupp unga tjejer som spelar riktigt fin och effektiv fotboll. Blir nog tungt för Frösön.

Tips 1- 4

Söndag

Ope- Heffnersklubban 2 6-2 (Åkreäng(!) 13.00)

Ope tar Brunflo som hemmaplan denna gång, och man ställs mot kvalificerat motstånd. Heffnersklubban har många duktiga spelare, även om bredden kanske inte är ypperlig. De vitblå behöver prestera på hög nivå, och kommer nog att göra det tillräckligt bra.

Tips 3- 1

IFK Östersund 2- Härnösand 6-0 (Jämtkraft 16.00)

Kamrattjejerna har imponerat såhär långt, och Härnösand har ett ganska ihåligt lag. Dock med några rappa toppar. Hemmaseger bör det dock bli.

Tips 4- 2

Div 3 JH

Måndag

Vemdalen- Ragunda (Vemvalla 19.30)

Ska vi ändå gissa att Vemdalen samlar ihop sig och gör en bättre match än i premiären, och Ragunda spelar sin första seriematch. Bör bli hemmaseger. Eller?

Tips 3- 1

Tisdag

Brunflo 2- Järpen (Åkreäng 19.00)

Kanske en första seriefinal, eller? Järpen har redan vunnit tre matcher, men detta blir ingen lätt seger. Jag tror det blir jämnt, men att Järpen vinner. Järpen har även en väldigt stor trupp, med en uppenbar 14-årig stortalang vid namn Deeqo Mohamed Aadan, som tillsammans med Jenny Tander leder skytteligan med tre mål var. Vad månde bliva.

Tips 2- 3

Onsdag

Frösö 2- Offerdal (LF AC 19.30)

Offerdal gör liksom Ragunda seriepremiär, och Frösö 2 överraskade stort mot Vemdalen. Bör bli ytterligare en seger.

Tips 3- 1

Torsdag

Vemdalen- Ope 2 (Vemvalla 19.00)

Ope har lyft en mängd spelare till A-truppen och har fått starta om litegrann. Tung start med två förluster, men med hyfsat spel. Tror dock att Vemdalens rutin kanske räcker.

Tips 2- 1

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Östersund F 18 vinner B Finalen i Gothia Cup  
  av Classe Olofsson  | Idag - 04:53  
 

IFK Viksjö - IFK Östersund 0-1 (Tove Lindroth)

 
 


 
  ÖFK - Landskrona BoIS 2-0 (1-0)  
  av Hasse Thor | Igår - 22:00  
 

Östersunds Fotbollkubb tog dom tre viktiga poängen mot gästande Landskrona BoIS vid lördagens något kylslagna möte på Jämtkraft Arena. Gästerna med fem raka poänggivande vinster i bagaget varav fyra segrar.

Jabir gör mål. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  Igår - 21:08  
 

Simon Marklund strax före målet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 17:38  
 

Trissvinnaren Melker Uppenbergs andra match i följd utan att släppa in något mål. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Mar 2024 - 11:41 600 spelglada ungdomar deltog i Krokomsbostäder Cup i Krokom
18 Mar 2024 - 21:23 Mittfältaren Albin Sporrong åter till ÖFK
18 Mar 2024 - 20:41 Tråkigt, tråkigt - Mansour Sinyan långtidsskadad
18 Mar 2024 - 17:52 Träning inför genrepet mot Skövde
18 Mar 2024 - 10:46 Företagsam ledning ger framgång
17 Mar 2024 - 21:10 Resultat DM- matcher idag, söndag
17 Mar 2024 - 16:22 vinst i träningsmatchen
16 Mar 2024 - 23:05 Referat Alnö IF - Ope If
16 Mar 2024 - 15:48 ÖFK vann klart mot Gefle iF som inte hade mycket att sätta e
16 Mar 2024 - 14:13 Startelvan i dag
15 Mar 2024 - 16:13 Inför ÖFK - Gefle IF
14 Mar 2024 - 22:29 Några ord om kvällens positiva årsmöte
14 Mar 2024 - 19:20 Norrmontage Arena är spelklar
14 Mar 2024 - 10:20 Östersunds FK Elitfotboll AB har haft bolagsstämma
13 Mar 2024 - 22:38 Frösö IF herr 2024
13 Mar 2024 - 21:41 Berikande konstgräskurs i Krokom
13 Mar 2024 - 20:47 Visst finns det godbitar i ÖFK:s trupp!
13 Mar 2024 - 19:58 träningsmatch för kamraterna mot Dvärsätts bk
13 Mar 2024 - 11:10 Åsikt om att införa VAR
12 Mar 2024 - 17:38 Träningsmatch herr
 
 
 
6
kommentarer
Stabil laginsats
av Per Lagerbäck | Igår - 16:54
ÖFK gör en riktigt stabil
4
kommentarer
målvaktsproblem i ÖFK - Kort rapport från träningen - 
av Haldo Jonsson | 16 Jul 2026 - 14:12
Arkivbild
3
kommentarer
Startelvan i eftermiddag mot Landskrona 
av Haldo Jonsson | Igår - 13:33
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
3
kommentarer
Sammanfattning av vårsäsongen
av Haldo Jonsson | 14 Jul 2026 - 10:46
Mycket bra att Gustav Odenlind 
1
kommentar
ÖFK - Landskrona BoIS 2-0 (1-0)
av Hasse Thor | Igår - 22:00
Östersunds Fotbollkubb tog dom
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook