Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: HEFFNERSKLUBBAN BK 2 - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 18 Aug 2024 - 19:11 

En riktigt skön bortaseger. Vi har bra kontroll redan i första halvlek, men bara ledning med 1-0. I andra fortsatte övertaget och till slut kom det också tre mål till, varav de sista två på hörnor.

Opetjejerna tog tag i matchen direkt från start och skapade några hyfsade lägen med bl.a. en nick från Elin Bergqvist som målvakten gjorde en makalös räddning på. I tionde minuten hade vi nog kunnat få ett numerärt överläge också. Nova Hägred hann före målvakten till bollen och fick i momentet efter en rejäl tryckare som gjorde att den öppna chansen försvann. En stark och ärlig Nova valde att försöka stå upp, vilket gjorde att domaren valde att ignorera både den solklara frisparken och den möjliga målchansutvisningen.

Vi fortsatte dock att trumma på och i den fjortonde minuten kom vårt ledningsmål. Emma Henriksson slog en smart boll från vänstra delen av straffområdet tvärs över mot bortre stolpen där Clara Amrén dök upp och tryckte in 0-1.

Resten av halvleken har vi ett konstant grepp om matchen och tar oss fram i en hel del bra lägen, men lyckas inte få in bollen i mål. Bra variation i attackerna, men den sista lilla skärpan saknades i kombination med en dukitg målvakt i HK 2.

HK 2 å sin sida slog oväntat mycket längre bollar och framförallt deras målvakt försökte trycka iväg bollen upp mot forwards så fort hon fick chansen. När de fick grepp om bollen på mittplanen visade de ändå att de har en hel del duktiga bollspelare.

Vi brukar ha svårt att hantera såna här matcher, men nu gjorde Opetjejerna det riktigt bra även om det kanske inte var skönspel hela tiden.

Trots en skör ledning med bara ett mål fanns det ett lugn i omklädningsrummet. Det mesta handlade om att vi skulle fortsätta att variera anfallen, men kanske försöka hitta spelvändningar och diagonala bollar bakom backlinjen lite oftare.

Ope hade ett fortsatt grepp om matchen även i andra halvlek och både Moa Strand och Clara Amrén var framme i fina lägen att göra mål, men vi hade inte riktigt marginalerna med oss.

I matchminut 67 så kom ändå det förlösande 0-2 efter ett fint anfall. Nova Hägred tog sig fram på högerkanten och hittade in till Emma Henriksson som sköt ett kontrollerat avslut som tyvärr tog i stolpen. På returen var dock Elin Bergqvist först framm och dundrade in bollen otagbart.

Det målet skapade ett lugn och tröttheten började synas på HK-spelarna. I samma veva bytte vi in fart och energi i form av Irma Andersson och Moa Sandberg som kom in med mycket spring i benen och hotade HK-försvaret.

Strax därefter bytte vi även in Ella Roos och Sanna Romell för att få ytterligare fräscha ben på planen. Det kändes nu bara som en tidsfråga innan trean skulle komma.

Med fem minuter kvar av matchen kom också spiken i kistan. Jenny Cederberg slog en av många bra hörnor som seglade in mot bortre delen av målet där målvakten försökte slå bort den, men lyckades inte utan bollen gick in i mål. Lite synd för Jenny och lite svårförståeligt att det noterades som självmål...

Bara två minuter senare var det ytterligare en hörna som gav resultat. Jenny slog den mot bortre stolpen där vårt nyförvärv Sanna Romell dök upp och bombade in bollen i mål med en fin nick fram till 0-4.

Det blev också matchens sista mål och även om hemmalaget nog tycker att siffrorna blev för stora så kan vi själva tycka att det speglar matchen rätt bra.

Precis som i förra matchen mot Timrå är det en väldigt stabil laginsats som ligger bakom segern. En stabil Ebba Aronsson i mål bakom en mycket säker backlinje och ett väl fungerande och kreativt mittfält. Vi ger extra plus till forwardsparet Moa Strand och Nova Hägred som inte gjorde några mål idag, men en oerhörd nytta med sina löpningar och sitt jobb som till slut tröttade ut hemmaförsvararna.

Vi noterar också att inhopparna än en gång går in och bidrar med oerhört mycket, både i den stöttande rollen vid sidan av planen och som spelare när de kommer in.

Nu ska vi njuta av det här och ladda för en ny tuff match nästa fredag då SDFF 2 kommer på besök till Torvallen. De har inlett hösten riktigt starkt med två vinste

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jan 2024 - 20:18 Resultat Göransson CUP Futsal i Sandviken
28 Jan 2024 - 18:45 ÖFK 2024
27 Jan 2024 - 21:27 Träningsmatcher Superettan och Allsvenskan
27 Jan 2024 - 20:27 Futsal Flickor 12
25 Jan 2024 - 21:37 ÖFK alltmer populära - har sålt flera säsongskort än lag i a
25 Jan 2024 - 11:16 Korta Nyheter om Albin Sporrong
24 Jan 2024 - 22:29 Det se bra ut inför säsongen - Alla spelare är friska
24 Jan 2024 - 11:15 Korta Nyheter om Cesar Weilid - ny klubb
23 Jan 2024 - 23:03 Linton Ulloa - från Frösö IF till allsvenska Brommapojkarna
23 Jan 2024 - 11:37 Två provspelare med på träningslägret
22 Jan 2024 - 18:36 Cesar Weilid lämnar ÖFK
22 Jan 2024 - 15:05 Se hit ÖFK- här finns kontraktlösa spelare - elva med tidiga
21 Jan 2024 - 20:38 JHFFs Repskap spikade distriktserierna för 2024
21 Jan 2024 - 19:21 Träningsläger från Ånge till Rio de Janeiro - en koll på ÖFK
20 Jan 2024 - 22:10 Korta nyheter
20 Jan 2024 - 18:04 Erick Brendon - brinner för att hjälpa de fattiga i Rio De J
20 Jan 2024 - 11:51 Camilla Eriksson ny akademichef i ÖFK
18 Jan 2024 - 19:03 Pontus Kindberg till Ängelholms FF?
18 Jan 2024 - 11:34 Så här långt har ÖFK:s lagbygge nått - det se bra ut men det
18 Jan 2024 - 11:26 Korta Nyheter - träningsmatch flyttas
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook