Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: OPE IF - BRUNFLO FK
av Ope iF
Publicerad 2 Okt 2024 - 15:11 Uppdaterad 2 Okt 2024 - 15:16

Trots en lite krampartad första halvlek så gör Opetjejerna jobbet och vinner matchen mot Brunflo med 6-2. Tyvärr för vår del lyckade även Selånger vinna sin match vilket innabär att de vinner serien på bättre målskillnad. I princip är det matcherna mot Brunflo, Frösön och ÖFK som blir avgörande där Selånger var sammanlagt 40 mål bättre än oss i de sex matcherna.
Vi får gratulera Selånger till seriesegern och önska dem lycka till i kvalet.

Om vi återgår till den här matchen så var det en knepig första halvlek där vi har fulltsändig kontroll över händelserna ute på planen, men inte fick någon utdelning i form av mål. Faktiskt skapade vi inte heller så många chanser som vi borde utifrån vårt övertag. Det blev ändå 1-0 strax före paus då Nova Hägred drev in mot mål och spelade in till Moa Strand vid första stolpen, men där en Brunflospelare var sist på bollen innan den gick in i mål.

I andra halvlek får vi utdelning betydligt tidigare och nu gjorde vi ett antal fina mål där vi satte en enklare sista pass, vilket ga bättre lägen.
I matchminut 60 spelade Moa Strand in bollen till Nova Hägred som tryckte in bollen från nära håll.
Minuten senare var det Moa och Nova som samspelade och gav Elin Bergqvist läge att skjuta in 3-0.
8 minuter senare slog Indra Arvidsson en fin boll till Nova Hägred som frispelade Moa Strand som satte bollen i mål fram till 4-0.
Efter 76 minuter kom 5-0 där Indra Arvidsson än en gång var inblandad i förspelet och nu var det Moa som hittade Nova som gjorde målet
5 minuter efter det kom vårt sjätte mål då Nadia Andersson och Moa Strand samspelade innan inhoppande Ella Roos hittade rätt bakom Brunflos målvakt. Ett mål som gjorde både Ella och flera andra extra glada då det var hennes första seriemål i A-laget.
På slutet började vi tyvärr slarva lite och det kunde Brunflo utnyttja och göra två mål. Inget som var avgörande för matchen, men lite synd att inte Milla fick hålla nollan.

Även om Moa Strand och Nova Hägred kanske var offsida någon gång för mycket i den här matchen går det inte att komma ifrån att de lägger ner ett stort jobb som forwardspar och när vi summerar matchen så är de inblandade i alla mål vi gör. Tvåa och femma i seriens skytteliga med 21 respektive 11 mål. Dessutom ett stort antal målpass på båda dessa. Däremellen klämde sig Elin Bergqvist in på fjärde plats med 14 mål och hon har varit en viktig nyckel till vårt offensiva spel. Detsamma kan sägas om Nadia Andersson som spelat alla minuter i alla matcher den här säsongen och bidragit med många poäng (8 + 18) från sin ytterbacksposition.

Sista seriematchen blev också året sista match. Det tog ungefär en halv säsong innan "bygget" var klart och de sista 8 matcherna av serien har Opetjejerna varit seriens bästa lag, men några bortslarvade poäng ställer till det. Samtidigt ska väl sägas att den här gruppen kanske inte är helt redo för att ta klivet upp en division riktigt än. Många spelare har tagit stora kliv under säsongen och kan spelarna strax utanför startelvan utvecklas ytterligare så finns det alla förutsättningar till att det här är ett lag som kan bli riktigt bra. Bara att hoppas att det tålamodet finns.

Det stora tappet på 11 spelare efter fjolårssäsongen har laget hanterat riktigt bra och det var små marginaler som sklijde oss från seriesegern i år. Jämför vi med de andra lagen som åkte ur har Ope klarat av det bäst. Tjejerna har genomfört en riktigt bra säsong och ska ha beröm för det.

Det kommer nog en längre summering av säsongen framöver.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Igår - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Igår - 11:17  
 

Uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Igår - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
27 Dec 2023 - 23:36 Amatör-SM i fotboll!
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
22 Dec 2023 - 20:21 God Jul och Gott Nytt År
21 Dec 2023 - 17:56 Tomas Stridh tillbaka i Kamraterna
21 Dec 2023 - 17:33 Central mittfältare klar för ÖFK
21 Dec 2023 - 11:02 Spelordningen för Superettan fastställd
20 Dec 2023 - 19:07 God jul o gott nytt år
20 Dec 2023 - 13:38 Simon Kroon inför seriestarten
19 Dec 2023 - 17:26 Viktig nyförvärv till ÖFK - rutinerad mittback
18 Dec 2023 - 18:58 Taggen förlänger i två år
18 Dec 2023 - 11:43 Ledarnytt
18 Dec 2023 - 11:16 Träningsläger i Spanien mellan 22 januari och 4 februari
17 Dec 2023 - 22:37 Om mittbacken Kevin Jablinski
15 Dec 2023 - 15:12 ÖFK:s lagbygge - grunden är lagd men ännu återstår mycket
15 Dec 2023 - 12:06 Fastställda datum och tider för gruppspelet i Svenska Cupen
 
 
 
14
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook