Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

STUGUN - ALSEN 6-1 (5-0)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 2 Okt 2023 - 12:27 

En match med en viss känsla av vattenpolo, detta då regnet tydligen öst ner i Stugun under natten mot lördag! Att planen höll så bra ändå var imponerande.
Målskyttar: Stugun, Nils Jonsson 3 (1 Straff) Johan Östlund, Svante Sundin, Simon Jonsson.
Alsen: Anton Blom

En match som vi betecknade som årets viktigaste, detta då vi var piskade att ta minst en poäng, men helst tre. Känslan i bilen dit var god och på uppvärmningen såg det bra ut.
Men ojojoj så fel man hade där!

Matchen startade med att Stugun var de mest offensiva, det resulterade i ett flertal hörnor, där en i minut fem blev till en tilltrasslad situation där det till sist blev en tung pjäs vid namn Nils Jonsson som tryckte in bollen till 1-0! Chocken av baklängesmålet satt i och efter ytterligare fem minuter kom en hörna från andra hållet och det blev en kopia av det första målet och samme målskytt tryckte då in 2-0. Men det räckte inte med detta, så redan efter 13 min, efter lite schabbel från vår sida så stötte Johan Östlund in 3-0. Våra grabbar blev nu helt stående på hälarna och ingenting funkade och varje skott gick in så i minut 19 så blev det 4-0, nu genom Svante Sundin, det var ett vackert mål där en svepande crossboll helt friställde honom och hans avslut var kliniskt. Vi lyfte sen upp spelet och skapade faktiskt många heta chanser, bl.a. ett ribbskott och flera finfina lägen, men där bollen varje gång gick strax utanför, lite symptomatiskt för vår säsong! Efter en dryg halvtimme av halvleken så gjorde vi en riktig indianare i försvaret och idag lyckades Stugun med allt, så Simon Jonsson satte enkelt 5-0, helt frispelad!

Snacket i halvtid blev väl att kan de så kan vi, så upp med huvudet och kör!

Andra halvlek visade vi också karaktär i starten, Stugun hade ett friläge direkt som Axel i vårt mål räddar, men sen mattades de av och nu var det vi som förde spelet. Dock utan att skapa några heta lägen. Efter 56 min så får en av deras spelare sitt andra gula kort och blir utvisad. Då satte vi för en stund gasen i botten, men tyvärr så dröjde det till minut 69 innan Anton Blom lyckades få bollen i nätmaskorna till 5-1. Sen tog vår ork också slut, vi höll i bollen bra ute på plan, men vassa löpningar saknades och vi skapade inte så många lägen, och när det var 10 min. kvar så får en av våra spelare bollen på handen i straffområdet och domaren tar efter lite funderande pipan i munnen och blåser straff. Den satte Nils Jonsson säkert och gjorde också sitt andra mål för dagen! 6-1 blev då också slutresultatet!

Vad skall man då säga efter detta. En sån viktig match och en total genomklappning, nej inte var Stugun fem mål bättre än oss, men ibland blir det ju bara såhär, vårt självförtroende är väldigt lågt och när det kommer baklängesmål så är det svårt att vända tankarna. Vi får nu ta ett steg ner i systemet, men förhoppningsvis kan vi där bygga upp oss och återkomma, för visst skall Alsen vara i fyran, finns inget annat!
I Alsen så kan jag inte ge nån godkänt tyvärr. Vi försöker, men tar många dåliga beslut och blir hårt straffade för detta. Vi gör dock en hyfsad andra halvlek för att nämna nåt positivt.
I hemmalaget så ger vi plus till tre-målsskytten Nils Jonsson som var the man of the match! Lite kuriosa att se en inhoppande Lars Stugård, undertecknad spelade ju själv till jag var 42, men att lira i div. 4 när man är 55 år, det är respekt!

Nu väntar vår sista match på lördag, då kommer Frösön till Bleckåsvallen på besök och visst, det skiljer ju bara tre poäng upp till Ås, men med -12 i målskillnad, så teoretiskt så finns chansen, men den är skulle jag vilja säga mikroskopisk! Men kom gärna och stötta oss, det behöver vi, vi skall i alla fall göra en riktigt bra sista match!
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Resultat och tips Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 10:31  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen itabellen.

Berg IK leder serien

 
  Läs mer...  
 


 
  Glad Midsommar  
  av fotbollz.se | Igår - 21:03  
 

Fotbollz.se önskar alla våra medarbetare och läsare en riktigt Glad Midsommar
.

 
  Läs mer...  
 


 
  Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:54  
 

Jabir foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:55  
 

Anundsjö IF leder serien. Järpens IF trea

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Nov 2023 - 12:08 Startelvan i dag
3 Nov 2023 - 16:40 Kajsa Lindroth uttagen till landslagsläger
3 Nov 2023 - 14:44 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
3 Nov 2023 - 10:33 Bra tabellplacering ger ÖFK mer klirr i kassan
2 Nov 2023 - 18:03 Snömatcher med ÖFK som vi minns och som vi inte kan minnas
2 Nov 2023 - 14:50 Ytterhogdal spelar kval till div 2 Norrland
2 Nov 2023 - 14:22 ÖFK har inte förlorat på Jämtkraft Arena sedan den 4 juni
2 Nov 2023 - 09:21 'Kval till P19 Superettan 5 Nov, Jämtkraft Arena!'
1 Nov 2023 - 15:02 Förbud att ta med väska på matcher i Superettan
1 Nov 2023 - 14:17 ÖFK ställde in dagens träning - men går det att spela på lör
1 Nov 2023 - 10:46 Något att sträva efter ÖFK - en miljard kronor värdet av att
31 Okt 2023 - 17:15 'Kval till P17 Pojkallsvenskan 4 Nov, Jämtkraft Arena!'
31 Okt 2023 - 17:10 Vi söker fotbollstränare!
30 Okt 2023 - 18:16 Div 4 2024
30 Okt 2023 - 17:31 Referat: Kvarnsvedens IK - Ope IF
30 Okt 2023 - 11:40 Mykola Musolitin fick förtroendet att starta - blev trissvin
30 Okt 2023 - 10:51 Hofvallsgruppen tackar för den här säsongen
29 Okt 2023 - 19:18 Resultat helgens matcher
29 Okt 2023 - 19:09 Bilder ÖFK - Örebro SK 4-3 (3-2) Se bilder från matchen
29 Okt 2023 - 19:02 'En historisk seger för Akademin mot Hammarby!'
 
 
 
5
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | Igår - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook