Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSEN - NORRA LIT 2-2 (2-2)
av Bertil
Publicerad 26 Jun 2025 - 18:31 Uppdaterad 26 Jun 2025 - 20:10

Två med helt olika halvlekar, med ett rättvist oavgjort resultat.

Målskyttar Alsen: Johan Oskarsson, Hampus Lindholm.
Norra Lit: Samuel Grande, Erik Enberg.

Matchen startade återigen i en hård västanvind, liksom vi har haft varje hemmamatch på Bleckåsvallen.
Norra Lit valde medvind. Detta kom att prägla hela den första halvtimmen. Bortalaget satte en hård press och vi hade svårt att komma lös med bollarna. Vi försöker att spela vårt spel, men planen som nu är tät och en fin matta, ställer till det för oss själva med att få fart på bollen. Vilket gör att de ganska enkelt kan bryta våra uppspel. Efter 4 minuter försöker vi slå upp en längre boll, men bollen blåser tillbaka och efter en trasslig situation kommer deras forward lös och sätter bollen till 0-1. Vi hittar inte några lösningar, utan Norra Lit kom över oss gång på gång, tur för oss att deras skott var missriktade. Vi får en skada på vår spelare vilket gör att vi hittar inte riktigt i positionen utan vi blir för låga i spelet. I minut 28 får bortalaget en vänsterhörna, jag vet inte om det är en intränad variant, eller om det enbart var tur, men de slår en överlång passning, där kapten Erik Enberg laddar med en helvolley, han får en härlig drömträff rakt upp i klykan till 0-2, ett helt otagbart skott.
Efter denna sista kvart jämnar vi ut spelet, Norra Lit känns som tröttare och vi får även en riktigt bra chans, men träffar inte mot målet.

Efter domarens första 45 minuter. Så var det alltså 0-2. Men vi hade inte tappat hoppet. Nu var det dags för medvind, så vi lovade varandra att jobba till slutet.

Andra halvlek satte vi högsta fart, vi får direkt på ett rejält tryck och nu är det helt omvänt, vi ligger på konstant och de får slå bort bollarna. Men vi får inte några välriktade skott, antingen utanför eller för mesiga avslut. Bortalaget blir tröttare och tröttare och när det gått 71 minuter får vi en vänsterhörna. Sebastian Andersson slår ett välriktat inspel och efter lite flipper fram och tillbaka, kommer Johan Oskarsson till en chans, inte så bra vinkel, men han sätter den strax innanför stolpen och 1-2! Nu satte vi högsta fart, vi spelade lite på chans, vilket gjorde att även Norra Lit skapade några chanser, men vi fredade oss. Vi brände våra egna chanser flera gånger och vi började misströsta. Men i den sista ordinarie minuten, kom Krister Rensbo i en uppoffrande löpning på högerkanten, funderade på ett längre spel, men valde istället ett inspel till Hampus Lindholm som iskallt satte bollen till 2-2, stort jubel! Inte bara det, strax efter detta, kom vår dagsfärske Isak Viberg med ett jätteskott. Deras målvakt gör dock en fantastisk räddning. Så när den extra tiden var över, var det ett jämt slutresultat.

Om man ser matchens två helt olika förlopp så var det ju rättvist. Men för våra killar kändes det som en seger, de visade verkligen glada ansikten efter matchen i omklädningsrummet.

Vi skall alla ta med oss av vår upphämtning i den andra. Extra plus ges till David Wolf Watz och Krister Rensbo som slet föredömet som kapten.

I Norra Lit var det jämnt över lag. Plus till hela deras första halvlek, där alla spelade bra
med ett fyndigt spel.

Jag vill även plussa för de unga domarna. Axel Bergström som domare, samt Magnus Hallenberg och Jon Ericsson. Engagerade över plan och nära spelet konstant!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:34  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Otäcka scener inför ÖFK:s tidigare målvakt Lennart Sandahl  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:23  
 

Lennart Sandahl. Foto Haldo Jonsson. Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  P19 Div.1 2026 - Reg Tion 6  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips och resultat div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:39  
 

Ytterhogdal vann sin första match i div 3

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Sep 2023 - 09:52 Stuguns BK - Ope IF 0-3 (0-1) Bilder från matchen
9 Sep 2023 - 08:41 Referat: Tandsbyns FK - Brunflo FK 4-1 (1-1)
8 Sep 2023 - 22:04 Östersunds FK har inlett barn- och ungdomsprojektet, JAG FAT
8 Sep 2023 - 21:49 Frösö BK- Järpens IF 4-0 (1-0) Bilder på målgörarna
8 Sep 2023 - 10:54 Uppmärksammad insats av Saman Ghoddos i Iranska landslaget
8 Sep 2023 - 09:22 Kamraterna möter tabell fyran
7 Sep 2023 - 10:46 Korta Nyheter - Jobbig tid för Hosam Aiesh
7 Sep 2023 - 09:54 Förmågan till stöd för ekonomisk överlevnad synes vara ändl
7 Sep 2023 - 09:48 Ett unikt resultat av en svensk fotbollsklubb
6 Sep 2023 - 20:17 Strömavbrott i 25 minuter ställde till det när Ifk 2 vann de
6 Sep 2023 - 09:34 Hur gick det egentligen med ekonomin inför 31/8 för ÖFK och
6 Sep 2023 - 07:30 Referat: Tandsbyns FK - IFK Östersund 1-4 (0-3)
6 Sep 2023 - 07:21 Ifk åker mot huvudstaden för match
5 Sep 2023 - 20:38 Ope IF2 - Krokom/Dvärsätts IF dam 0-3 (0-2) bilder
5 Sep 2023 - 18:20 Kamraterna klar för dm final
5 Sep 2023 - 13:40 Korta nyheter - Framgång för för f.d. ÖFK-spelaren Tom Pette
4 Sep 2023 - 22:58 Framgång för förre ÖFK-tränaren Ian Burcnnall - klar för Pre
4 Sep 2023 - 19:26 Derby dax
4 Sep 2023 - 11:18 Veckans lag i div 4.
4 Sep 2023 - 10:55 Aly Keita i gammal god form - blev Trissvinnare mot Utsikten
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Igår - 17:16
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | Igår - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Blek insats, men bra forcering.
av Per Lagerbäck | Igår - 17:28
ÖFK började svagt, och de
1
kommentar
Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0
av Stefan Roos | 18 Apr 2026 - 21:39
Foto Stefan Roos
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook