Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: SVEGS IK - OPE IF DAM
av Ope IF
Publicerad 10 Aug 2025 - 21:12 Uppdaterad 10 Aug 2025 - 21:28

Vi kom till Sveg med 12 spelare idag, beroende på jobb, resor och sjukdomar. Dessutom behövde vi ha en utespelare i målet, så det var lite tuffa förutsättningar när vi skulle möta serieledarna på deras hemmaplan.

Inför matchen pratade vi om att vi idag behövde jobba för och med varandra och hjälpa varandra med snack och rörelse och att det inte är farligt att bli trötta, för det kommer vi att bli.

Vi kunde ha fått en bättre start på matchen än vad vi fick, ett bolltapp strax utanför straffområdet och ett misslyckat inlägg som letade sig in bakom Sara Svensson i Opemålet efter bara en minuts spel.
Vi hade lite svårt att hitta rätt i positionerna och gav Svegstjejrna lite för mycket yta och tid så de kunde anfalla ganska ostörda fram till vårt straffområde, där vi ändå mötte upp med lite mer kraft än ute på planen.
Även om de skapade en del chanser så stod vi emot bra och Sara gjorde flera bra ingripanden i målet.'
I den 18:e minuten så får Sveg en hörna där vi missar i markeringen och 2-0 är ett faktum.

Nu började vi dock att få till ett bättre försvarsspel och även hotar lite mer offensivt, men det är ändå Sveg som gör nästa mål i 35:e minuten.
Sista tio minuterna av första halvlek så skapar vi några halvchanser och får ett par hörnor som vi är ganska farliga på, men ställningen står sig halvlekan ut.

Under halvtidsvilan så byter vi målvakt och därmed spelsystem. Sara Svensson kliver ut från målet och tar en en mer för henne normal plats i backlinjen, och Alva Engström tar plats i målet.
Vi pratar också om att vi behöver ligga närmare varandra i vår press så vi inte ger Svegstjejerna så mycket tid och yta att spela sig fram i banan, och att vi när vi sätter pressen får en kortare väg till deras mål.

Vi börjar också halvleken bättre än första och vi ligger närmare varandra och vinner lite mer boll högre upp i banan, utan att för den saken skull skapa några jättechanser.
I 54:e minuten ökar Sveg på sin ledning genom ett riktigt fint anfall som avslutas med ett vinkelskott över en chanslös Alva i målet.
Vi tar oss fram och skapar några hörnor efter bra spel när vi spelar bollen snabbare och rör oss för att hjälpa bollhållaren bättre. Men det ska hinna bli 5-0 också innan vi efter en hörna gör 5-1 genom Sara Svensson, men bara fem minuter senare sätter Sveg dit 6-1 bakom en chanslös Alva.
Nu börjar också tröttheten märkas på tjejerna och vi orkar inte riktigt ta jobbet hem efter vi haft anfall, men det tar också längre tid att vi följer med i offensiven.
Vi skapar några fler lägen med några distansskott och när vi får fasta situationer.
Matchen slutar 6-1 och det är inget att säga om.

Alla tjejer förtjänar en medalj för kämpainsatsen idag, och för att de aldrig gav upp utan fortsatte ta kampen tills domaren blåste av matchen.

Ska dock dela ut några extra blombuketter idag.
Den första och största går till Irma Danielsson som efter två års uppehåll ställde upp den här matchen och spelade 90 minuter trots att hela kroppen värkte, och gör det med bravur.
Den andra går till Sara Svensson som utan att tveka ställde upp på att vakta kassen i första halvlek och gör det riktigt bra med några riktigt fina räddningar, får dessutom krydda en bra insats med att sätta dit en hörna också.
Den tredje går till Alva Engström som också utan att tveka tog på sig att vara målvakt i den andra halvleken, även här riktigt bra och ett antal fina ingripanden och räddningar. Var också ett hot under första halvlek och utmanade och fick Svegs backlinje att jobba.
Den fjärde buketten går till Ida Ternebled som trots en fot som kanske inte är helt förberedd för match ännu, ställde upp och var en avlastare när orken började tryta hos övriga tjejer. hon fick lite mer speltid än vad som var tänkt men behovet fanns och hon tyckte det kändes bra efteråt. Även här en bra insats, först som högerback och sedan som offensiv mittmitt.

Nu avslutar vi den här matchen och ser till att slicka såren tills på onsdag när vi tar emot Myssjö/Oviken på Torvallen kl.19:00

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från Brunflo FK - Ope IF dam DM match  
  av Stefan Roos | Igår - 20:08  
 

Resultat: 1-3

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:28  
 

Fotbollsest på Stortorget

 
  Läs mer...  
 


 
  Bortamatch  
  av Classe Olofsson  | Igår - 12:01  
 

Lördag 27/6 kl 16 Lidingövallen 2.....IFK Lidingö fk - IFK Östersund

 
 


 
  Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37  
 


Ledning nu med 7 poäng för Berg till Hede och Frösö och serieledarna möte serietrean i denna omgång. Mittenlagen slår varandra lite om vartannat men i botten har vi fortfarande Åre och Norra Lit.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Nov 2023 - 12:08 Startelvan i dag
3 Nov 2023 - 16:40 Kajsa Lindroth uttagen till landslagsläger
3 Nov 2023 - 14:44 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
3 Nov 2023 - 10:33 Bra tabellplacering ger ÖFK mer klirr i kassan
2 Nov 2023 - 18:03 Snömatcher med ÖFK som vi minns och som vi inte kan minnas
2 Nov 2023 - 14:50 Ytterhogdal spelar kval till div 2 Norrland
2 Nov 2023 - 14:22 ÖFK har inte förlorat på Jämtkraft Arena sedan den 4 juni
2 Nov 2023 - 09:21 'Kval till P19 Superettan 5 Nov, Jämtkraft Arena!'
1 Nov 2023 - 15:02 Förbud att ta med väska på matcher i Superettan
1 Nov 2023 - 14:17 ÖFK ställde in dagens träning - men går det att spela på lör
1 Nov 2023 - 10:46 Något att sträva efter ÖFK - en miljard kronor värdet av att
31 Okt 2023 - 17:15 'Kval till P17 Pojkallsvenskan 4 Nov, Jämtkraft Arena!'
31 Okt 2023 - 17:10 Vi söker fotbollstränare!
30 Okt 2023 - 18:16 Div 4 2024
30 Okt 2023 - 17:31 Referat: Kvarnsvedens IK - Ope IF
30 Okt 2023 - 11:40 Mykola Musolitin fick förtroendet att starta - blev trissvin
30 Okt 2023 - 10:51 Hofvallsgruppen tackar för den här säsongen
29 Okt 2023 - 19:18 Resultat helgens matcher
29 Okt 2023 - 19:09 Bilder ÖFK - Örebro SK 4-3 (3-2) Se bilder från matchen
29 Okt 2023 - 19:02 'En historisk seger för Akademin mot Hammarby!'
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
8
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
1
kommentar
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 21 Jun 2026 - 22:24
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook