Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: KROKOM-DVÄRSÄTTS IF - OPE IF
av Ope IF
Publicerad 10 Jun 2025 - 16:44 

Seger med 8-1 borta mot Krokom/Dvärsätt och resultatmässigt det bästa i årets seriespel även om vi kunnat utnyttja de ytor som bjöds på ett ännu bättre sätt. Vi ska dock inte ägna för mycket tid åt att vara kritisk när vi fortsätter vinna matcher på ett övertygande sätt.

Innan match pratade vi en hel del om att driva upp tempot i matchen och vara mer villiga att gå framåt vid tillfälle. Vi kastade om lite i våra utgångspositioner för att få en offensiv balans i laget när vi hade boll. Det gav vissa positiva effekter, men skapade kanske också en viss osäkerhet.

Vi inledde matchen riktigt bra och tryckte på med bra energi mot hemmalagets mål. Vårt ledningsmål kom redan efter 5 minuter. Jonna Lagercrantz gav bollen till Ella Roos som kämpade sig förbi ett par spelare och fick fram bollen till Ella handler som klappade in bollen i mål med ett distinkt skott.

Sen hade vi ett klart övertag, men utnyttjade inte riktigt de ytor som fanns på ett bra sätt. K/D hade sitt lag kompakt och vi envisades med att försöka spela in bollen i trånga ytor istället för att utnyttja det övertag vi hade i speed och de ytor som fanns bakom hemmalagets backlinje.

0-2 kom efter 17 minuter. En lång, fin hörna från Jenny Cederberg möttes med en perfekt nick av Indra Arvidsson. Vi fortsätter att vara farliga på fasta situationer.

Bara 5 minuter senare kom 0-3 efter första halvlekens bästa anfall. Jonna Lagercrantz spelade fram bollen till Moa Strand som tog sig förbi sin motståndare och spelade in bollen till Nadia Andersson som vände upp och sköt in bollen i mål.

Efter 0-3 följde en period där vi har alldeles för många felbeslut och vi var tillbaka i beteendet med att använda tiden vi fick på ett lite för bekvämt sätt. Det kändes lite okoncentrerat, men inte helt ovanligt när man får "driva" matchen på egen hand.

Vi lyckades ändå få in ett fjärde mål innan paus. Det sista som hände i första halvlek var att vi fick ännu en hörna och det blev en repris på 0-2. En fin hörna av Jenny Cederberg och en rejäl nick av Indra Arvidsson gav 0-4.

Vi pratade i pausen om att försöka hitta in med fler bollar bakom KD:s backlinje för där fanns det stora ytor att spela på. Det är en fin tanke att försöka finsnickra sig fram, men ibland måste man tvinga isär motståndarna först för att få utrymme för det.

Det dröjde en kvart in i andra halvlek innan 0-5 kom då Nadia Andersson serverade en fin djupledsboll till Moa Strand som höll lugnet och placerade in bollen i mål.

Tyvärr tappade vi koncentrationen en stund direkt efter målet och KD kunde sno åt sig bollen åt göra 1-5. Deras första mål i årets seriespel så även om det inte gjorde så mycket för den här matchen kan det vara desto mer viktigt för dem.

Vi använde målet som en väckarklocka och började spela mer rejält under en period och hade ett rejält tryck nu. 1-6 kom efter 65 minuter då Sanna Romell bröt fram och slog en fin passning i djupet till Moa Strand. Moa var osjälvisk när hon såg Nadia Andersson komma på andra sidan. En enkel passning i sidled och ett bra avslut från Nadia ledde till mål.

6 minuter senare kom 1-7. Den här gången var det Indra Arvidsson som bröt sig fram från backposition och spelade en bra stickare till Moa Strand som satte bollen i mål.

Ytterligare 6 minuter senare var det dags för Moas tredje mål. Nadia Andersson stod för förarbetet då hon "köttade" fram bollen till Moa som klippte till med ett direktskott in i mål.

Vi skapde chanser även mellan målen och bara ett par minuter efter 1-8 trodde vi att vi gjort nian genom Frida Starkman. Precis innan avsparken skulle slås så dömdes det dock bort för offside. Köper resonemanget och domslutet, men det tog väldigt lång tid att komma fram till det.

Vi avslutar matchen på ett bra sätt sista 25 minuterna och borde ha gjort ett antal mål till på de chanser vi skapade, men 8 mål har vi inte gjort tidigare i år så det är synd att klaga.

Den här matchen liknar flera andra under våromgången på det sättet att vi blandar och ger väldigt mycket mellan det som är riktigt bra och det vi ska kunna göra betydligt bättre. Det som ändå är viktigt är att tjejerna har gjort det som krävs för att vinna matcher och i de matcher där vi behövt göra lite extra har tjejerna plockat fram det.

Moa Strand fick priset som matchens lirare och det är svårt att säga något om det med tanke på tre mål och två assist. På de fem matcher hon spelat har hon 8 mål och 3 målpass och det är fina siffror. Förutom det plussar vi även för Nadia Andersson som fick en lite offensivare roll idag och tackade för det med två mål och två målpass. När hon väl fick bollar att jobba på rev hon upp stora sår i motståndarförsvaret.

Nästa motståndare på tur är Alnö hemma på Torvallen på söndag och då behöver vi hitta en hög nivå genom hela matchen eftersom de, precis som vi har sex raka segrar och framförallt har de väldigt många vapen offensivt

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Öster- ÖFK 1-0 (0-0)  
  av Martin Nylander | Idag - 16:06  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Övertygande seger för ifk  
  av Classe Olofsson  | Idag - 15:47  
 

IFK Östersund - IFK Team Hudik 6-0(2-0) Mål IFK: Denise Jensen, Nova Bergstrand/Stål, Felicia Jonsson, Karolina Heidenborn, Nora Anjevall, Sophie Mbombo Tarcis.

 
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Aug 2023 - 17:34 Trotjänaren lämnar kamraterna
24 Aug 2023 - 13:14 Långväga gäster på besök
24 Aug 2023 - 10:32 Referat: IFK Östersund - Ope IF damer
24 Aug 2023 - 09:31 Bortamatch för IFK Östersund mot tabell tolvan
23 Aug 2023 - 22:29 Tillbaka på segertåget! (BFK2-OIF 5-1)
23 Aug 2023 - 19:20 ÖFK gick vidare i Svenska cupen - Rättvis vinst över Karlsta
23 Aug 2023 - 17:55 Bortamatch för Ifk 2
23 Aug 2023 - 17:50 Startelvan
23 Aug 2023 - 13:17 Mäktigt nyförvärv klar för kamraterna
22 Aug 2023 - 21:09 IFK Östersund DM mästare dam senior
22 Aug 2023 - 13:40 Varning ÖFK - gör inte samma misstag i Karlstad som för någo
21 Aug 2023 - 11:44 Simon Marklund kom in och dominerade - blev Trissvinnare
21 Aug 2023 - 05:49 Dm final dam seniorer
20 Aug 2023 - 22:57 Resultat helgens matcher
20 Aug 2023 - 19:30 Stark insats av Kamraterna . vinner över serietrean borta
20 Aug 2023 - 19:28 Resultat div 2 Norrland
20 Aug 2023 - 18:39 Bra byten och bra upphämtning
20 Aug 2023 - 18:30 Matchens överraskning
20 Aug 2023 - 18:10 Matchens prestation
20 Aug 2023 - 17:01 Simon Marklund!
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
Vinst för Järpen. Fö
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Idag - 15:20
4
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
4
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | Igår - 23:02
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook