Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: FRÖSÖ IF - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 31 Aug 2024 - 22:22 

En match som till stora delar blev en kopia av vårens match mot Frösön. Vi får inte alls fart på grejerna i första halvlek, men har ändå ledningen med 2-1 i paus. I andra halvlek höjde Opetjejerna farten och skärpan både offensivt och defensivt och det rann ifrån till en klar seger med 6-1 borta mot Frösön.

Färsta halvleken kan sammanfattas med ordet LÅNGSAMT. Vi fick mycket tid på oss och tog mycket tid på oss, vilket gick ut över spelets kvalitet på ett väldigt tydligt sätt.

Vi gjorde ändå två mål genom Elin Bergqvist och Irma Andersson. Båda målen efter förarbete av Moa Strand och Emma Henriksson, men vi släppte även in ett och det kändes rejält onödigt.

Det blev lite högre tonläge än vanligt i paus och i andra halvlek är det direkt bättre fart på precis allt. Vi kom snabbare in i press och fattade snabbare beslut, vilket gav bra ytor och lägen.

Det dröjde 10 minuter in i andra innan 1-3 kom och då var det Moa Strand och Moa Sandberg som stod för förarbetet så att Elin B kunde stöta in bollen i mål från nära håll.

ågra minuter senare kom även 1-4. En bra djupledsboll av Nadia Andersson hamnade hos en löpande Irma Andersson som mycket osjälviskt och klokt släppte vidare till Ellen Sjölund som kunde sätta bollen i mål för andra matchen i rad efter återkomsten.

Opetjejerna fortsatte att göra det bra i andra halvlek och har ett klart övertag, men det var lite svårare att få utdelning. Med 8 minuter kvar kom ändå 1-5 och då var det en perfekt stickare av Nadia Andersson som hittade fram till en smart löpande Moa Strand som kyligt rundade målvakten och sköt in bollen i mål.

Med minuter kvar av matchen kom även ett sjätte mål för Ope. Sara Svensson slog en lyftning mot Frösöns backlinje där Nadia Andersson vann bollen och ryckte fram mot målet. Med ett behärskat avslut satte hon bollen i mål.

Vi drar inga stora växlar av den här matchen. Tjejerna insåg själva att första halvlek inte var tillräckligt bra och löste det genom att skruva upp tempot i andra halvlek. Samtidigt ska Frösön ha beröm för uppoffrande försvarsarbete och en ambition att försöka spela sig fram.

Moa Strand var dagens piggaste Opespelare med ett eget mål + att hon var inblandad i ytterligare tre.

Vårt nyförvärv Sanna Romell gjorde sin första start och har ett lugn och en trygghet som vi kommer att ha mycket nytta av.

Tilda Eriksson var en av våras stabilaste spelare i första halvlek, men hade lite känning i ryggen och fick därför vila i andr halvlek.

Nadia Andersson visade sin mångsidighet när hon klev upp från backlinjen i slutet av andra och blev ett hot offensivt.

Alla ska dock ha beröm för uppryckningen i andra halvlek. Det blev "en dag på jobbet" med ett godkänt resultat till slut och nu ser vi fram emot en spännande seriefinal borta mot Selånger nästa lördag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Igår - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Igår - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Okt 2023 - 12:27 Stugun - Alsen 6-1 (5-0)
2 Okt 2023 - 07:43 Referat: Tandsbyns FK - Offerdals IF 2-2 (1-1)
1 Okt 2023 - 22:29 Referat: Ope IF - IF Team Hudik
1 Okt 2023 - 21:46 Andra raka
1 Okt 2023 - 20:01 Dvärsätt - Kramfors - Alliansen 2-1 (2-0) Se bilder från mat
1 Okt 2023 - 18:30 Det kan finnas läge under hösten att sätta in mera oprövade
1 Okt 2023 - 15:27 Följ Jönköping Södra - ÖFK via fotbollz.se
1 Okt 2023 - 10:55 Dvärsätt gjorde sitt jobb!
30 Sep 2023 - 22:45 Ås IF - Ope IF 1-2 (1-2) Bilder från matchen
30 Sep 2023 - 21:40 Proppen ur för YIK hemma på Svedjefallen idag ⚽⚽
30 Sep 2023 - 20:58 Resultat div 2 Norrland
30 Sep 2023 - 20:54 Resultat Spelomgång 21 div.4 Jämtland 2023
30 Sep 2023 - 20:12 Klar vart och när dm finalen senior herr spelas
30 Sep 2023 - 16:39 IFK Östersund-Storfors AIK 5-1 (3-0)
30 Sep 2023 - 10:54 Jönköpings Södra har släppt in näst mest mål i hela Superett
29 Sep 2023 - 14:14 Tips och resultat Div 1 Norra
29 Sep 2023 - 11:00 Myroslav Mazur en dominant i försvaret - blev Trissvinnare
28 Sep 2023 - 22:12 Brages lagkapten Alexander Zetterström efter matchen mot ÖFK
28 Sep 2023 - 11:06 ÖFK - Brage 2-0 (1-0) Bilder från matchen
27 Sep 2023 - 23:05 Oj, så viktigt!
 
 
 
2
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Igår - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook