Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

FRÖSÖ IF BK - ALSENS IF 4-3 (1-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 17 Sep 2025 - 21:52 

Alsen tog inte chansen i bottenmötet, när vi mötte Frösö IF BK i bortamatchen på fredagskvällen.
Målskyttar: Frösön: Leon Burns 2, Nasim Abrahim Abdule 2.
Alsen Henrik Johansson 2, Roger Svensson.

Vi hade ett gott hopp inför matchen, vi vet ju att vi kan spela boll, men vi har ju oftast svårt att göra mål framåt. Vi hade nu också en större bänk än vi haft på slutet, vilket också kändes tryggt.

Frösö med ett ungt lag, hade taggat upp rejält i starten, de sprang hårt i pressen och skapade också ett tryck mot oss. Dock fick vi den första chansen, men bollen sköts strax utanför i ett bra läge. Vi fick som nämndes en hård press mot oss, vi fick flera gånger bara rensa bort den. Efter minuten 7 fick Frösön en hörna till höger, bollen var bra slagen, men det kändes som att vi vann loss bollen. Tyvärr lyckades vi inte rensa bort den utan deras Leon Burns fick loss bollen och kunde göra 1-0. Inte vad vi ville själva. Frösön fick sedan flera farliga lägen direkt, men vi höll tätt och efter en stund började vi skapade flera fina chanser. Men vi fortsätter att skjuta bollen utanför målramen! Efter min. 38 har vi en högerhörna och efter några studsar kom Henrik Johansson loss och kunde trycka in bollen till 1-1. Vilket också blev halvresultatet.

Vi hade nu en god känsla och hade en tro vi skulle ta hem matchen.

I andra halvleken så satte FBK återigen en hög press, vilket resulterat att vi blev lite ängsliga. I minut 54, snodde de ett felpass från oss och den snabbe Nasim Abrahim Abdule kom loss, han satte bollen säkert vid stolpen till 2-1. Efter detta var det ett böljande spel, där bägge lagen bytte chanser utan att få in nåt mer mål. Men i minut 75 kom de återigen loss då vi stod lite på hälarna och deras Burns satte in 3-1 efter ett fint förarbete vid kortlinjen från deras anfallare. Bara minuten efteråt, lyckades deras Abdule även göra 4-1 och nu kändes det väldigt tungt. Men vi kunde strax efteråt lyckas reducera till 4-2, då Roger Isberg var högst i luften. Nu skapade vi flera fina chanser, Anton Blom som kommit igång sköt ett bra skott som räddats av deras målvakt, strax innan hade Anton en lobb som styr i ribbans underkant.
Vi kämpade vidare och i minut 88 slog Moberg en fin frispark som Henka Johansson nickade in till reducerade till 3-4. Vi fick även en fantastisk chans till, men deras försvarare räddade på mållinjen och när domaren blåste för fulltid, var det Frösön som knep en fullpoängare.
Återigen en sur förlust som drar oss riktigt ner i tabellen. Nu måste vi verkligen ha lite flyt framgent för att hålla något lag efter oss.

Frösön skall ges en eloge, de kämpade hårt med blåstället på. Deras Leon Burns var deras bäste spelare i mina ögon.

I hemmalaget så gör vi bitvis en bra match, men tappar lite i koncentrationen och där straffar det oss. Vår nestor Roger Svensson gör en bra match som target. Väldigt roligt att vår långskadade Anton Blom gjorde några minuter. Vi har saknat honom hela året och vi såg direkt vad som händer när han hoppade in!

Nu möter vi Ås borta på lördag. Då är det dags för en vinst!
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Min tes håller - det här kan bli riktigt bra  
  av Agne Svärd | Idag - 03:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:05  
 

Tyvärr förust för alla länslagen

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Svartvik-Ope 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:49  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Brunflo FK - Tandsbyns FK 1-1 (1-0)  
  av Thomas Dahlberg | Igår - 22:30  
 

Delade poäng i ett derby där lagen hade en varsin halvlek.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Feb 2026 - 15:16 Träningsmatch på Lördag
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
12 Feb 2026 - 17:31 Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
10 Feb 2026 - 12:22 Umeå Fc - Kamraterna, SLUT 1-1
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
7 Feb 2026 - 17:34 ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
7 Feb 2026 - 14:19 Startelvan i eftermiddag
6 Feb 2026 - 20:41 Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
 
 
 
9
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:10
Tyvärr förust för al
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 25 Maj 2026 - 18:42
IFK Östersund Ungdom och Lillh
3
kommentarer
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) 
av Lasse Granbacka | Igår - 17:10
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) A
2
kommentarer
 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
av Agne Svärd | Idag - 03:02
2
kommentarer
Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst har de svagheter
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 09:34
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook