Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

OPE IF:S G15-LAG DEBUTERAR I GOTHIA CUP: 'GIVANDE UPPLEVELSE'
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Apr 2023 - 09:22 Uppdaterad 17 Apr 2023 - 09:48

Ope IF:s nu 15-åriga tjejer har aldrig spelat Gothia Cup.

Därför ser de verkligen fram emot sommarens debut i världens största fotbollsturnering för ungdomar.
– Det är en rolig och givande upplevelse som vi kommer att få dela tillsammans, säger ledaren Pelle Hollsten till Gothia Cups hemsida.

Ope IF har drygt 1 100 medlemmar, strax över 650 stycken spelare från sju års ålder upp till A-lagsnivå och 140 ledare i olika roller. Ope IF är ett bra exempel på en jämlik förening då föreningen består av lika många tjejer som killar.
– Det är en ständig strävan efter jämlika villkor och rättvisa förutsättningar och det med en styrelse och en ledarstab som kan spegla den jämlika strategin. Vi är främst en breddförening där målsättningen är att så många som möjligt ska vara verksamma i föreningen så länge som möjligt. Det kan då innebära att man spelar länge eller slutar spela och istället stannar kvar i föreningen som ledare, domare eller annat, säger verksamhetschefen Maud Stålhandske, till Gothia Cups hemsida.

Pelle Hollsten motiverar varför Ope IF har anmält sitt G15-lag till Gothia Cup 2023.
– Som de flesta lag inom Ope IF har vi varit på Hudik Cup och även spelat i vår egen Storsjöcupen. Dock satte vi som mål ganska tidigt i våra tjejers fotbollsutövande att åka på Gothia Cup för att ha något roligt och spännande att sträva efter och se fram emot, men också för att hålla kvar så många tjejer som möjligt i fotbollen. Vi känner att det är en rolig och givande upplevelse som vi kommer att få dela tillsammans. Vi ser det också som en bra möjlighet att möta andra lag med ett annat motstånd som vi inte möter annars, säger ledaren.

Det blir lagets Gothia Cup-debut.
– Vi som lag har inga tidigare erfarenheter men i vårt lag finns ledare som åkt till Gothia Cup med andra lag. De har haft bra upplevelser vilket har spelat stor roll i vårt val av Gothia Cup.
Det är mycket som tjejerna i laget ser fram emot.
– En bra vecka med mycket fotboll. Vi ser det också som en bra, lagbyggande resa. Vi tänker att laget kommer att få kunskap om styrkor och utvecklingsområden. Tjejerna ser - förutom fotbollen - fram emot att vara i Göteborg tillsammans, shoppa och gå på Liseberg, säger Pelle Hollsten.

Mellan Östersund och Göteborg är det inte direkt promenadavstånd. Ope IF kommer att åka buss tillsammans med två andra lag. Även det blir en resa som ska stärka lagkänslan.
– Resan är väl det som tjejerna tycker känns jobbigt eftersom det tar så lång tid. När vi har åkt buss förut brukar tjejerna vara mycket bra på att få tiden att gå och sysselsätta varandra. Det brukar vara mycket sång och många skratt vilket jag är övertygad om att det kommer att bli massor av även under denna resa. Hela resan kan ses som teambuilding då det blir mycket tid tillsammans i olika gruppkonstellationer, säger ledaren.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:14  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  Frösö IF-Brunflo FK 5-2 bilder  
  Igår - 16:56  
 

FIF-BFK

Några bilder från matchen

 
  Läs mer...  
 


 
  Linton Ulloa och Solskjaer.  
  av Björn Runsten | Igår - 14:06  
 

Linton Ulloa. Foto Björn Runsten

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Nov 2025 - 10:19 Inför matchen Sandviken - ÖFK
7 Nov 2025 - 22:50 Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvi
7 Nov 2025 - 01:51 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
6 Nov 2025 - 21:49 Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Supere
6 Nov 2025 - 21:48 Christian Enemark uttagen till veckans lag
6 Nov 2025 - 16:45 Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
6 Nov 2025 - 10:29 Summering av -25 samt framåtblick mot -26
4 Nov 2025 - 21:20 Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mo
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 16:23 IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)
2 Nov 2025 - 16:01 Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1 - Oavgjort för IFK Östersun
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
12
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59
Det är en snedfördelning
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook