Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HEDE IK - ALSENS IF 2-0 (1-0)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 26 Aug 2025 - 19:44 

Söderåsens IP blev Blåsåsens IP i lördags som slutade med en hemmaseger!
Målskyttar: Hede Milton Loft, Markus Westlund.

På årets bussresa, kom vi efter ett visst besvär, fram till Hede. Vi mötte en brandbil som stoppade oss strax efter att vi startat och vi fick ta en annan väg. Men med en snabb chaufför, var vi inte allt försent fram till platsen. Vi mötte ett regnväder som turligt nog slutade när vi kom, men en hård sidvind blåste hela matchen.

Hede satte högsta farten direkt och vi blev rejält nerpressade. Till viss del med hjälp av medvind från hemmalaget, satte Hedes grabbar oss på prov. De hade tidigt både ett skott i stolpen, samt ett läge strax över ribban på en nick. Vi stod mot trots ett hårt tryck, visst hade de flera chanser, men våra grabbar kämpade rejält. De började sedan slå lite längre bollar och efter 23 minuter kom de loss på sin vänsterkant. Efter ett inlägg blev det lite kalabalik och till sist stöter Milton Loft skottet in i mål till Hede 1-0. Jag måste väl erkänna att det då var rättvist. Spelet jämnades ut sedan, men Hede var spelförande och vi kom ej fram till några heta chanser. Strax innan halvtid hade Hede ett kanonläge, men Adam Åsenlund i vårt mål gjorde en kalasräddning och räddade. I halvtid stod det bara 1-0, det hade absolut kunnat stått några mål flera till Hede om man bara tittar på chanserna.

I halvtid hade vi dock ett gott hopp, vi peppade varandra och lovade oss alla att fortsätta kämpa. Vi inser också att vi lagt oss för lågt och skall nu försöka att flytta upp spelet.

Vi började direkt starkt, kanske var Hede lite nöjda efter den första halvan och helt plötsligt vänder matchen helt. Vi vinner i princip alla dueller och vi skapar några chanser. Nu är matchen helt omvänd och det är Hede som blir nerpressade och får slå bort bollen, lite i panik.
Hampus Lindholm har ett fint läge, men deras mv gör en bra räddning. Oskar Olausson slår in ett inlägg som ger Mix Jälkentalo ett perfekt läge i öppet mål, men med vänstern studsade bollen strax ovanför ribban. Vi fortsatte kämpa, men i minut 71, slår vi ett lite för kort hemåtpass, Adam försöker dribbla motståndaren, men det blev istället en brytning och Markus Westlund kunde slå in bollen i tomt mål till 2-0. Absolut inte rättvist då, det måste man säga, även med mina ögon. Vi försökte igen, men nu orkade vi inte pressa på och matchen jämnades ut.
Matchen hade varit hård men just. Tyvärr blev det på slutet av matchen ganska hårt och fult, med flera varningar till följd, kanske en våldsam satsning borde fått en direkt rött, det var ett regelrätt överfall.
När domaren blåste för full tid, så var det Hede som vann tre poäng, men nog kunde vi haft ett oavgjort resultat.

Alla i laget gjorde sitt bästa. Men Oskar Olausson kämpade dock uppoffrande hela matchen ut och får en extra ros från mig.

I Hede var alla spelare mycket bra i den första halvleken, sen mattades de helt av. Lars Anders Nilsson spelar dock jämnt hela matchen och sticker ut i mina ögon.

Nu får vi slicka såren och hoppas att vi kan göra en bra hemmamatch mot Tandsbyn på fredag kväll.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Idag - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Idag - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Jun 2023 - 16:03 Startelvan
4 Jun 2023 - 13:32 Managern i VSK Kalle Karlsson om dagens match mot Östersunds
4 Jun 2023 - 08:29 Inför matchen: ÖFK - Västerås SK
3 Jun 2023 - 21:12 Det ser bra ut för ÖFK inför matchen på söndag
3 Jun 2023 - 20:21 Friska Viljor - Frösö IF 1-1- (1-1)
3 Jun 2023 - 19:05 IFK 2 förlorar mot topplaget
3 Jun 2023 - 18:21 Resultat matcher div 2 Norrland
3 Jun 2023 - 16:07 IFK Östersund-IFK Luleå 0-0
3 Jun 2023 - 10:33 Offerdal - Alsen 3-0 (2-0)
3 Jun 2023 - 10:32 Cosmos FK - Bergs IK 2-0 (2-0)
3 Jun 2023 - 10:04 Följ ÖFK - Västerås SK via fotbollz.se
2 Jun 2023 - 22:12 Resultat Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2023
2 Jun 2023 - 22:02 Ska vi vara ängsliga?
2 Jun 2023 - 20:38 Julia Elvbo matchvinnare, 5 mål
2 Jun 2023 - 06:00 Usel första förstörde torsdagskvällen
1 Jun 2023 - 22:26 Malcom Stolt gjorde intryck och mål mot Brage - blev Trissvi
1 Jun 2023 - 17:54 Så ska ÖFK ta tre poäng mot Västerås SK
1 Jun 2023 - 17:36 Nyförvärven spelklar inför lördagens match
1 Jun 2023 - 14:35 Ope IF Stugun 7-0 (2-0) Bilder
1 Jun 2023 - 14:12 Frank Ahrin - Före detta Europa League spelaren till IFK Öst
 
 
 
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Idag - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook