Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RESULTAT SPELOMGÅNG 21 DIV.4 JÄMTLAND 2023
av Lasse Granbacka
Publicerad 28 Sep 2024 - 17:40 Uppdaterad 29 Sep 2024 - 17:01

I veckans omgång av div 4 så kan serien avgöras i matchen Stugun mot Järpen. Vinst för Järpen och Cosmos kan inte komma ikapp i sista omgången då lagen möts. Vinner Stugun så finns det fortfarande chans att undgå sista platsen i tabellen.
Hede kan också se till att matchen Cosmos mot Järpen blir betydelselös vid vinst.


Hede överraskade och slog Cosmos

Frösö IF BK - Brunflo FK
Frösö jagas av Stugun i botten av tabellen och tog en viktig poäng i mötet mot Ås i förra omgången. Brunflo kan hota Myssjö om tredje platsen i serien vid vinst i de sista omgångarna. Brunflo har känts stabila och vann stort mot Stugun senast och får tipset till seger mot Frösö.
Tips: 2
Resultat: 0 - 3
LF Jämtland Arena 1
Fredag 27 september 19:30

Stuguns BK - Järpens IF 0-7
Stugun sist i tabellen och tre poäng upp till Frösö och fortfarande chans att ta sig upp till kvalplats. Stugun och Frösö möts i sista omgången.
Järpen kan börja fira seriesegern vid vinst mot Stugun och jag tror att det blir så också att Järpen åker hem från Stugun som seriesegrare.
Tips: 2
Resultat: 0 - 3
Stuguns IP
Lördag 28 september 13:00

Ås IF - Alsens IF 1-0
Ås tog poäng mot Frösö men får det svårt att ta sig över kvalstrecket och kunna hota Alsen. Alsen avgör och tar tre poäng i denna match och säkrar spel i div 4 även nästa säsong om inte JHFF går in och gör några förändringar pga. ÖFK:s uteslutning ur serien.
Tips: 2
Resultat: 1 - 2
SNÖ of Sweden Arena
Lördag 28 september 13:00


Offerdals IF - Myssjö/ Ovikens IF 1-4
Myssjö har tappat under höstsäsongen och finns inte med längre i striden om seriesegern. Hotas bakifrån av Brunflo och Offerdal om tredjeplatsen.
Offerdal har vunnit i de senaste två matcherna och jag tror att man klarar av att ta en poäng hemma mot Myssjö.
Tips: X
Resultat: 1 - 1
Offerdalshägna
Lördag 28 september 13:00

Hede IK - Cosmos FK 2-0
Hede lyckades inte hota Järpen i förra omgången men kan sätta krokben för Cosmos vid vinst på Söderåsen. Cosmos tvåa i tabellen och fyra poäng efter och behöver vinna och Järpen förlora i denna omgång om sista matchen ska ha någon betydelse för seriesegern. Blir 90 minuters kamp för Cosmos och jag tror man tar chansen och vinner. När matchen spelas vet lagen redan hur matchen Stugun mot Järpen slutat då den spelas dagen innan,
Tips: 2
Resultat: 1 - 2
Söderåsen IP
Sön 29 september 13:0

Text: Lasse Granbacka

 
 
17 Kommentarer:
Gäst: @Andreas JIF skrev | 1 Okt 2024 - 10:57
Håller med dig! Mycket är missförstånd eller händer i stridens hetta. Spelare har lättare att gå vidare. Supportrar har en tendens att älta saker.
En viktig sak [har inget med Järpen eller Hede att göra] är att rent allmänt, när det kommer in nya spelare till en förening, gå igenom vilka värderingar som gäller. Många i den lokal fotbollen är 16-17 år och även yngre. Att då få en ny medspelare som inte beter sig, är inte bra. Eller plötsligt få en ny tränare, inkastad, i brist på annat, beter 6sig illa mot de mycket unga spelarna. Inte bra!
Här har alla föreningar ett stort ansvar!
1
Gäst: Andreas JIF skrev | 30 Sep 2024 - 07:22
Lite mer nykter bild av det hela kommer nedan .\r\n\r\nI våras efter Hede - Järpen lämnar två spelare från JIF utan att tacka, vi accepterar såklart inte det utan vi ledare tar det i omklädningsrummet direkt efter matchen .\r\n\r\nNu i höstas efter matchen så kommer en Hedespelare & säger sig blivit spottade. Jag frågar vem i Järpen som gjort det och i vilken minut för det är så klart totalt oacceptabelt.\r\n \r\nVåran spelare påstår att det är en olyckshändelse och att han inte ser Hedespelaren. Träningen efter går vi igenom händelseförloppet genom att kolla videon från situationen och en spottloska träffar bak på Hedespelarens shorts helt klart.\r\n\r\nEn annan spelare kommer fram och tycker vi ska jobba med värdegrunder för att mina spelare springer runt och ”pratar skit ”.\r\nDet var exakt likadant åt andra hållet under vårens match svarar jag och får medhåll av Dennis i Hede. Spelaren som en rutinerad herre tar då en boll och skjuter upp på hockeyhallens tak var på jag skriker att ni nog ska börja med era egna värdegrunder .\r\nDock fick han jäkligt bra träff på bollen, hatten av.\r\n\r\nÄr det någon som önskar videomaterial från denna match så är det bara att höra av sig.\r\n\r\nNågon påstår att vi ledare inte bryr oss om exempelvis spottloskan eller att två spelare inte tackade i våras. Jag har hanterat det så väl det går & så länge jag är tränare har och kommer det aldrig vara acceptabelt.\r\n\r\nMen jag kan inte starta en utredning hos polisen för att avgöra om det var en olycka eller inte.\r\nHedespelaren säger det var med flit, våran påstår att det är en olycka och videon finns som tur är.\r\n\r\nSläpp och gå vidare \r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n
3
Gäst: Härjedalingen skrev | 29 Sep 2024 - 23:06
Skönt att Hede spelarna är felfria
0
Gäst: Skådis skrev | 29 Sep 2024 - 22:58
@åskådare, jag antar att du åsyftar Järpen-Hede. Visst, jag gillar inte när någon lämnar matchen utan att tacka för sig. Men glashuset i den matchen gick i kras ganska tidigt då någon hemmalirare spottade på härjedalingarna samt att ledarna i Järpen totalt struntade i fasonerna. Det var dålig stil, lika dåligt att nån hedelirare inte tackade för spottloskan efter matchen.
2
Gäst: Lassekongo skrev | 29 Sep 2024 - 22:37
Förstår Hede fullt ut att dom inte tackar efter matchen då man blir spottad på ute på planen och när spelarna försöker uppmärksamma tränarna i järpen så är dom så fruktansvärt otrevliga och uppkäftiga och säger att Hede har andra problem att ta hand om ute på planen då Hede var för dåliga. Riktigt dåligt beteende och är absolut inga förebilder!
2
Gäst: En som vet skrev | 29 Sep 2024 - 21:22
Jag har full förståelse för Hedes spelare som väljer att \r\nInte tacka efter matchen. När man går runt och spottar på sina motståndare så förtjänar man inte ett handslag. Sådant hör inte hemma på en fotbollsplan.
2
Gäst: Åskådare skrev | 29 Sep 2024 - 19:11
@skådis \r\nVarför måste hede spelare lämna planen utan att tacka motståndare och dessutom skjuta bort matchbollar ?\r\nNär de förlorar på bortaplan .\r\n\r\nVisserligen bara några enstaka , men ändå…\r\n\r\nInte kasta Sten, när man sitter i glashus
1
Gäst: Agne. K! skrev | 29 Sep 2024 - 16:09
Som sagt var:Hede IK-Cosmos FK (2-0) 2-0! 🏐🏐🏐
3
Gäst: skådis skrev | 29 Sep 2024 - 16:01
Varför måste ett Östersundslag återigen lämna Söderåsen utan att tacka domare och andra laget. Surt värre. Visserligen är det naturligtvis bara ett fåtal spelare som surar ner sig, men det är illa, mycket illa. Hede följde sin matchplan till fullo och trots avsaknad av flera spelare vann de fullt rättvist mot Cosmos, 2-0 blev det
4
Gäst: Åskådare skrev | 29 Sep 2024 - 15:11
Hede städade av Cosmos idag.
Hede är riktigt starka på hemmaplan
6
Gäst: Nej Agne K skrev | 29 Sep 2024 - 10:07
Den här chansen till kval, missar inte Cosmos!
Heja på Cooooosmooos🙂
2
Gäst: Jiffare skrev | 28 Sep 2024 - 16:58
Seriesegern till Järpen

Bra jobbat
7-0 mot Stugun och det är klart
2
Gäst: Agne. K! skrev | 27 Sep 2024 - 19:49
Hede IK krossar cosmos! 🏐🏐🏐
2
Gäst: Kvalfylld skrev | 27 Sep 2024 - 17:18
Spelas kvalet som förut? Alltså 2orna Ångermanland, Medelpad, Jämtland mot 9nde laget i Div 3?
1
Gäst: @Myssjö skrev | 27 Sep 2024 - 12:14
Alla? Vilka är det?🤣
1
Gäst: Myssjö skrev | 26 Sep 2024 - 22:10
Vi hoppas alla på Myssjö
1
Gäst: Om skrev | 26 Sep 2024 - 18:11
Om Myssjö vinner båda och Cosmoss loosar båda....
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Maj 2023 - 09:53 Visade stark vilja och aggressivitet - Yannick Adjoumani ble
16 Maj 2023 - 22:36 Tamt ÖFK förlorade årets första seriematch mot Trelleborgs F
16 Maj 2023 - 16:41 Kravet på 3.8 miljoner återstår - Överklagan gick inte igeno
16 Maj 2023 - 13:02 Magnus Powell i bussen hem
16 Maj 2023 - 08:15 Bortamatch för IFK 2
16 Maj 2023 - 02:58 ÖFK:s bredd är inte den som Powell påstår, det såg vi nu
15 Maj 2023 - 22:37 Där sprack ballongen.
15 Maj 2023 - 21:36 Matchens prestation
15 Maj 2023 - 21:04 Matchens överraskning
15 Maj 2023 - 18:46 Nu på plats på Vångavallen.
15 Maj 2023 - 18:21 Startelvan
15 Maj 2023 - 16:59 'Matchvecka Akademin'
14 Maj 2023 - 20:55 Resultat div 5 herrar
14 Maj 2023 - 16:30 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
14 Maj 2023 - 16:24 Martin Nylander om matchen mot Trelleborg
14 Maj 2023 - 16:18 Nye tränaren i Trelleborg Stefan Jacobsson om matchen
14 Maj 2023 - 15:21 Sent mål sänkte IFK Östersund
14 Maj 2023 - 11:28 Referat: Järpens IF - Tandsbyns FK 1-2 (0-1)
13 Maj 2023 - 23:34 Talangen i Jämtland Basket Gustav Vågström blev bara 17 år.
13 Maj 2023 - 20:35 Trots skadorna är ÖFK i en gynnsam situation
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook