Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

OAVGJORT PÅ HISSMOVALLEN (KD-BFK 2)
av Linus Ekqvist
Publicerad 29 Aug 2024 - 05:45 

Det blev delad poängskörd i onsdagskvällens möte mellan Krokom/Dvärsätt och Brunflo FK 2.
En sen kvittering räddade poäng för oss efter att ha hamnat i underläge med kvarten kvar.
Bortamatch i div 3 på onsdagkvällen på ett solstrålande Hissmovallen som bjöd på i princip perfekta fotbollsförutsättningar.
Även lite annorlunda för kvällen då undertecknad fick ett återfall och gästspelade som matchcoach i huvudtränarens frånvaro.

Vi lade upp en matchplan där vikten av skärpa, vilja och mod var ledstjärnorna där vi var övertygande om vikten av att spela bollen med precision och högt tempo skulle vara utslagsgivande och ge utdelning.
Tyvärr började inte matchen som vi vill eller planerat då vi gödslade bort bollar i uppspelen med slarviga passningar vilket gjorde att vi gång på gång fick börja om och lägga alldeles för mycket energi på att värja oss från Krokoms höga press, som i sig torde varit ganska enkelt att spela oss ur, men vi hade helt enkelt inte skärpan att göra det första halvtimmen.
Mot slutet av halvleken fick vi bättre ordning på spelet och lyckats ställa om både en och två gånger som med lite flyt hade mött ett bättre öde och därigenom fått gå till halvtidsvila i ledning.
Så blev inte fallet och vi ägnade halvtidsvilan till att noga analysera de punkter vi måste förbättra för att gå framgångsrika ur kvällens batalj.

Andra halvlek startade vi som ett helt annat lag där vi spelade med skärpa och tålamod och följdaktligen radade upp målchanserna. Vi fortsatte spela med tålamod och känslan var att snart skulle bollen hitta in i nätet. Dock visade sig säsongsproblemet gälla även det här matchen - vi skapade ett antal riktigt bra lägen men lyckades inte sätta den i mål.
Därför jobbigt när vi i inledningen av en anfallsuppbyggnad med kvarten kvar tappade bollen som tillslut gjorde att Krokom kumde få in bollen.
Jobbigt läge och med en känsla av att det inte kändes helt rättvis tog vi oss i kragen och konstaterade att vi hade en stund på oss att vända på steken. Vi stuvade om mer offensivt vilket naturligtvis är en chansning men i läget som var hade vi inte något val.

Därför så skönt när Millan med enbart några minuter kvar distinkt tryckte in bollen med en nick på hörna som skarvades vidare in i mål. Glädjen total, men samtidigt uppenbart att vi var hungriga på mer och fortsatte gå för det. Vi får tacka gudarna och Klara i målet för fantomräddningen i slutsekunderna som kunde straffat oss smärtsamt.

Summa summarum fick lagen en halvlek var och det oavgjorda resultatet får nog ändå ses som rättvist utifrån matchbilden över 90 minuter.

Millan utsågs välförtjänt av kvällens matchsponsor till matchens lirare efter hårt arbete, klokt spel och som aldrig vek undan. Klara Strid fick kvällens guldsko för en riktigt bra prestation matchen igenom som var positivt att se och som bådar gott för framtiden. Roligt också att se Mira Hägreds återinträde på planen - varmt välkommen tillbaka!

Tack för chansen att åter stå på sidan och coacha och lycka till i fortsättningen av höstserierna tjejer!

//L
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  DM JHFF:Järpen IF-Hede IK 1-0 (1-0)  
  av Agne Karlsson | Idag - 16:30  
 

Artikelförfattaren Agne Karlsson

 
  Läs mer...  
 


 
  DM matcher fortsätter i dag söndag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:36  
   
  Läs mer...  
 


 
  Vinst/förlust för IFK dam  
  av Classe Olofsson  | Igår - 19:37  
 

Heffnersklubbans bk - IFK Östersund 3-2.....IFK Östersund 2 - KD 4-0

 
 


 
  Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:52  
 

ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
2 Mar 2026 - 16:13 Kamraterna lirar
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 20:20 Träningsmatcher i helgen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
24 Feb 2026 - 13:14 Höga spelarpoäng IFK Göteborg - ÖFK
23 Feb 2026 - 20:08 Resultat Svenska Cupen
23 Feb 2026 - 15:41 Spännande nyorientering
22 Feb 2026 - 18:21 Sportbladet tippar div 2 - IFK Östersund tippas komma högt u
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
4
kommentarer
DM matcher lördag herr och dam
av Haldo Jonsso | Igår - 11:00
2
kommentarer
ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)
av Haldo Jonsson | Igår - 16:52
ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)
2
kommentarer
Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
av Haldo Jonsson | 19 Mar 2026 - 11:19
Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson
2
kommentarer
Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse 
av Haldo Jonsson | 18 Mar 2026 - 14:02
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook