Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

PENDELN SLOG OLIKA I DAGENS TVÅ MATCHER!
av L Ekqvist
Publicerad 2 Apr 2023 - 18:59 

Stöde IF var motståndet i den första av dagens två träningsmatcher, när vi åkte med hela damtruppen för att möta dessa två (Stöde och Fränsta) på ett soligt och vårvarmt Ånge IP.
Vi inleder starkt och resolut och spelar riktigt bra fotboll första halvtimmen. Vi skapar en del rejäla målchanser som dock inte ville leta sig ända in, men bra känsla och en övertygelse om att det här ska vi nog ta hem.
Lite av en kalldusch därför när Stöde efter en vunnen boll på vår planhalva med ett distinkt skott tar ledningen. När Stöde strax därefter utökar sin ledning efter bolltapp i uppspelet på egen planhalva, infinner sig lite panik och stress i resten av halvleken i viljan att vända på steken.
Andra halvlek äger vi totalt och radar upp chans efter chans, men bollen vill helt enkelt inte hitta in. Ju längre halvleken går ju mer stressade blir vi, vilket gör att vi tar alltför många för tidiga avslut och i inte tillräckligt farliga lägen.
Som att cementera hur matchen kändes så utökar Stöde sin ledning efter den i princip enda Stödechansen i andra halvlek.
Fortsatt Brunflopress resten av matchen men utdelningslöst, vilket blir matchsammanfattningen - vi spelar bra, men blir för stressiga/ivriga i avslutsmomenten och lämnar därför planen mållösa.

Därefter dags för dagens andra match mot Fränsta IK där ett nytt laddat gäng gick in på planen efter den nyligen bekräftade förlusten - fast bestämda att inte åka hem segerlösa.
Första kvarten är helt klart Fränstas där vi står emot bra utan att på något sätt kontrollera spelet. Precis tvärtemot den tidigare gör vi i den här matchen mål på våra chanser och tar efter fin framspelning av Alexandra ledningen i den 22 minuten genom vackert avslut av Emma W. Efter första målet blir vi mer rakryggade, självförtroendet sprudlar och vi spelar ut hela registret resten av matchen. Rejäla kontraster från matchen före, då vi i denna får utdelning på det mesta. Vi snurrar runt lite mot slutet mot ett alltmer tröttkört Fränsta och fastställer slutresultatet till hela 6-0 innan domaren med andra slutsignalen för dagen förkunnar att matchen är slut.

Därefter chans att avnjuta det sista av dagens lunchmat som Jesper Nyström försåg oss alla med i solskenet.

Guldskon tilldelades i den första matchen Emma H som slet och jobbade bra på mittfältet såväl offensivt som defensivt.
Sabina fick guldskon i den andra matchen genom furiöst löpande och en imponerande insats matchen igenom.
Målskyttar match 2 blev Emma W, Alexandra, Aina och Sabina.

Nu hem och träna det sista innan påsk, för att därefter ladda för säsongsstarten och första tävlingsmatchen med DM-semifinalen mot Ope IF den 18 april, på en flångny och förhoppningsvis snöfri konstgräsplan i Brulle.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från Hallens SK - Ope IF 2 2-1 (2-1)  
  av Stefan Roos | Idag - 11:35  
 

Foto Stefan Roos

William Nilsson gjorde två mål och blev matchvinnare

 
  Läs mer...  
 


 
  Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:57  
 

ÖFK-folket på NP3 Arena. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:41  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Feb 2023 - 19:33 Ny Ukrainsk spelare klar för ÖFK
9 Feb 2023 - 22:09 Magnus Powell sätter press
9 Feb 2023 - 18:19 Korta nyheter
9 Feb 2023 - 18:07 Kvalificerad fystränare till ÖFK - Thomas Näsholm
9 Feb 2023 - 18:06 Så här slutar Superettan - Trelleborgs FF storsatsar
9 Feb 2023 - 18:01 Mardrömsbesked för GIF Sundsvall - vänsterbacken Dennis Olss
9 Feb 2023 - 13:30 Talang från Friska Viljor provspelar i Västerås SK
8 Feb 2023 - 23:18 Nu är ÖFK hemma i sin egen lya igen, på både gott och ont.
8 Feb 2023 - 23:08 Det är ingen hejd på Henrik Bellman framgångar i Belgien - n
8 Feb 2023 - 20:54 Ifk Östersunds målvakter förlänger säsongen 2023
8 Feb 2023 - 16:29 Korta nyheter
8 Feb 2023 - 11:39 den enes död.....
8 Feb 2023 - 11:36 Meriterad Nordirländare ny tränare för Ytterhogdal
6 Feb 2023 - 23:26 WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP - BLIR OFFICIELL
6 Feb 2023 - 14:03 Tidigare ÖFK-stjärna attraktiv för Allsvenskan
6 Feb 2023 - 13:27 ÖFK har offentliggjort träningstiderna för kommande vecka
5 Feb 2023 - 16:19 Det kan lösa sig med provspelaren Albin Sporrong
4 Feb 2023 - 22:52 VSK kan knipa någon av de två toppplatserna i SE i år.
4 Feb 2023 - 19:16 Resultat från c:a 40 träningsmatcher
2 Feb 2023 - 16:12 Förlust i första träningsmatchen men ändå godkänt
 
 
 
7
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 17:36
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook