Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: IFK ÖSTERSUND 2 - OPE IF
av Ope IF
Publicerad 2 Apr 2025 - 18:11 

En riktigt bra genomkörare i vår första 90-minutare för året. 2-2 blev slutresultatet i en match där vi nog borde ha gjort minst ett par mål till, men istället åkte vi på ett kvitteringsmål i baken i slutminuterna. Spelmässigt så var det lite upp och ner. En del riktigt bra perioder varvades med perioder där vi inte riktigt satt ihop. I slutet var det också många trötta spelare på de positioner där det blir mycket löpningar. Moa Sandberg och Moa Strand målskyttar för Ope.

Vi befinner oss i ett litet "ombygge" för tillfället. Det är några namn som startade i stort sett varje match under fjolåret som inte är tillgängliga för oss längre. Ett par kommer tillbaka under säsong, men vi har väl ungefär en halv startelva som ska hitta sina nya roller. Med den bakgrunden så får vi också ha förväntningar därefter när vi nu börjar spela matcher mot lag vi ska tampas mot i serien.

Det som är glädjande i den här matchen är att vi under en hel del perioder hittar rätt i samarbetet mellan spelarna både offensivt och defensivt. Sen kommer det också perioder där vi inte riktigt hittar rätt och det är i nuläget inget som oroar sådär jättemycket utan det är egentligen bara naturligt.

Vi inleder matchen lite tveksamt där vi inte riktigt vågar kliva fram de där stegen i presspelet + att vi blev "lurade" att kliva lite för högt med några spelare och därför fick lite för stora ytor att täcka. I det offensiva spelet dröjde det också en liten stund innan vi hittade rätt.

Vi gjorde ändå 1-0 rätt tidigt och då genom ett riktigt snyggt anfall. Filippa Henriksson hittade Nadia Andersson som löpte fram i djupled på vänsterkanten. Nadia tryckte in ett inspel med bra fart där Moa Sandberg kom inlöpande från andra kanten och tryckte in bollen i mål.

Efter ledningsmålet följde en period där vi gjorde vissa saker bra, men också hade moment när det blev lite för tveksamt. IFK 2 försökte verkligen rulla bollen bakifrån, men tog sig inte fram till så mycket när vi låg rätt. När vi däremot hamnar fel och/eller blev tveksamma blir vi sårbara.

IFK 2 kvitterade efter drygt 20 minuter och det börjar med att vi inte är tillräckligt aggressiva i förstapressen och sen hamnade vi lite efter i flera omgånger vilket ledde till att de kom igenom på kanten och kunde spela in en passning till ett enkelt avslut i mål.

Kvitteringen ledde till en viss osäkerhet innan Opetjejerna började hitta rätt igen och skapade en del bra lägen, men utan att få till skärpan i avsluten.

Drygt 5 minuter innan paus blev det ändå ett ledningsmål för oss. Nadia Andersson var än en gång den som levererade passningen. Denna gång var det Moa Strand som tog emot bollen i straffområden och sköt in bollen med ett välplacerat avslut.

Ledning i paus och som sagt en lite blandad kompott av bra och mindre bra saker som vi skulle försöka rätta till i andra halvlek.

Vi har matchen under bra kontroll i andra halvlek utan att för den skulle ha ett jätteklart övertag. Det kändes ändå tryggt tack vare bra ansvar hemåt på många positioner. Vi har några riktigt bra anfall där det nog borde ha blivit utdelning vid något av dessa tillfällen.

Mot slutet av matchen märktes det att vi började tröttna och framförallt på några positioner som fått springa mycket. Det gjorde att vi hamnade lite för långt ifrån varandra både i försvar och anfall.

IFK 2 fick in en kvittering med dryga minuten kvar av matchen där slutaktionen är en riktigt bra individuell prestation, men än en gång var det frukten av att vi inte stoppade anfallet i ett tidigare läge.

Nu var det inga seriepoäng det handlar om, men det är ändå surt att släppa in en kvittering i slutskedet och framförallt när vi också kände att vi borde ha gjort några mål till innan och haft ett bättre försprång. Utifrån var vi befinner oss i "bygget" så är det definitivt ingen dålig prestation och resultatet kan vi också leva med. Vi ser att det finns positiva bitar att bygga vidare på och vi kan också se vilka misstag vi behöver fila bort. Det kommer säkert att ta ett par matcher till, men det hade varit värre om vi inte såg att det finns tydliga positiva bitar. Vi KAN skapa chanser och kommer säkert att bli skarpare i de lägena också framöver. Moa Strand fortsätter leverera mål och Moa Sandberg och Nadia Andersson leverar också poäng framåt vilket är viktigt då några notoriska poänggörare försvunnit.

Vi ger ett extra plus till det strålande inhopp som Molly Gidlund gjorde som ytterback sista 25-30. Hon vågade kliva fram i det defensiva och levererade dessutom ett antal fina pass och tog kloka beslut. I övrigt visade våra "bärande" spelare att de utgör en bra grund att bygga laget kring.

Nu tittar vi framåt mot nästa träningsmatch som spelas mot KD i fotbollshallen i Krokom på onsdag

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Igår - 19:49  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Dec 2022 - 19:32 Ludvig Fritzson åter allsvensk?
19 Dec 2022 - 23:26 Korta nyheter
19 Dec 2022 - 14:39 God Jul o Gott Nytt År
19 Dec 2022 - 11:34 Kjell Andersson tackar för sin tid i ÖFK och önskar God Jul
17 Dec 2022 - 14:26 ÖFK på rätt väg - rätt man på rätt plats
16 Dec 2022 - 13:24 Ny Glad nyhet - 19-årige Yannick Adjoumani klar för nästa sä
15 Dec 2022 - 21:10 När förre vd Kjell Andersson drabbades av glädjefnatt
15 Dec 2022 - 15:11 Mittbacken Kevin Jablinski kvar i ÖFK nästa år
14 Dec 2022 - 18:37 Ekonomen Tommy Holmgren kom med en nyhet som överraskade
14 Dec 2022 - 16:35 Peja Lindholm välkänd idrottsprofil - ny vd och klubbchef i
14 Dec 2022 - 15:11 En glad och viktig nyhet - Malcolm Stolt blir kvar i ÖFK i m
13 Dec 2022 - 16:50 Viktigt beslut - mittbacken Kristian Novak kvar i ÖFK
12 Dec 2022 - 16:01 Grattis Nya ÖFK!
11 Dec 2022 - 22:49 Vad händer om Erick Brendon blir skadad?
10 Dec 2022 - 13:28 Idé om försäljning av årskort.
9 Dec 2022 - 11:37 ÖFK flyttar kansliet till Jämtkraft Arena
8 Dec 2022 - 22:06 Ett stort fan om ÖFK
8 Dec 2022 - 15:09 Stefan Lundin i förbifarten
7 Dec 2022 - 22:23 Tack för julklappen - men vi har sett problemen i tre år...
7 Dec 2022 - 20:46 Klubbar i Norge intresserade av Malcolm Stolt
 
 
 
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook