Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

KNAPP BFK-FÖRLUST I DM-SEMIFINALEN
av Linus Ekqvist
Publicerad 18 Apr 2023 - 23:31 

Det blev Ope som drog det längsta strået i tisdagskvällens semifinal i 2023 års distriktsmästerskap för damer.
En ljummen vårkväll välkomnade spelare, ledare och publik till Åkreäng på tisdagskvällen där det för i år nya konstgräset stod som arena för kvällens batalj. Vi hade revansch att utkräva från förlusten i säsongens tidigare träningsmatch och vi var laddade till tänderna för att göra upp om en finalplats.

Vi hade pratat om att vara påslagna direkt från start (vilket vi inte var sist vi möttes) men tyvärr börjar vi med ett på tok för lågt bolltempo vilket gör att Ope är nära att både en och två gånger ta ledningen i matchen efter två ganska täta ramträffar under den första kvarten. Sedan kommer vi igång med vårt spel och matchen blir desto jämnare under resten av halvleken, där vi i samband med några offensiva hörnor skapar några vassa målchanser mot slutet.

Mållöst i halvtidsvilan och vi pratar om att fortsätta i samma stil som vi avslutade sista 15 minuterna i första då det kändes som vi tog över mer och mer och kom in i matchen, tempot och spelet. Vi inleder glädjande andra på samma sätt som första avslutades och andra halvlek är blott 10 minuter gammal när Saga efter en omställning lägger en fin passning till Hanna som får på en bra träff som letar sig över Opes målvakt och smyger in under ribban. Stor glädje i Brunflokabyssen och det kändes som vi hade full kontroll på matchen. Tyvärr går vi därefter in i en lite sämre period när vi inte riktigt får grepp om Ope som efter konstaterat underläge möblerat om lite, och tyvärr kan då också motståndaren vända på steken. Ope gör på mindre än tio minuter både 1-1 och 2-1 efter trassliga situationer framför eget mål som vi inte lyckas rensa undan.
Underläge med kvarten kvar och vi ställer därför om mer offensivt för att nå en kvittering, vilket naturligtvis gör att vi blottar oss bakåt och det blir därför också Ope som med tio minuter kvar utökar sin ledning till 3-1. VI ger dock inte upp utan kämpar oförtrutet vidare för att nå en kvittering och efter ett riktigt bra samarbete av våra tre forwards sätter Hanna ett perfekt pass till Aina som avslutar med en riktig pärla i krysset, och liv i matchen igen. Tyvärr lite för kort tid kvar för att kunna göra något ytterligare, så kort därefter är matchen slut och vi kan konstatera att DM i år är över för vår del och vi får gratulera Ope till en bra insats och vidare avancemang till DM-final.

Kvällens målgörare blev Aina och Hanna och guldskon erövrades av Elina efter hårt och starkt arbete i backlinjen matchen igenom.
Ändå ett klart fall framåt i vår uppbyggnad av säsongen och utveckling av träningsmatcherna under våren och det känns som vi mer och mer börjar bli redo för nästa veckas premiär i division 2, där vi inleder seriespelet med derby borta mot Frösön onsdag den 26 april. Väl mött då igen!
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  En träning med viss dramatik - Rapport  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:56  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Midsommargrön Ringsta IP  
  av Annette Jonsson | Igår - 21:34  
 

Norra Lit - Brunflo 1-5 ((0-4)

Foto Annette Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Frösö IF Dam - Ope IF  
  av Ope iF | Igår - 11:17  
 

Uppdaterad

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope - Cosmos 0-1 (0-0)  
  av Stefan Roos | Igår - 10:51  
 

-Foto Stefan Foos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Jan 2026 - 17:55 Startelvan i kväll
23 Jan 2026 - 11:37 Tränare klar för herrarna i frösö if
22 Jan 2026 - 23:12 Ett team som kan göra det möjligt att vi får se fram emot en
22 Jan 2026 - 18:39 Första Träningsmatchen
22 Jan 2026 - 18:28 Ingen Chovanie Amatkarijo till ÖFK i år
21 Jan 2026 - 15:43 En unik fotbollssida har fått ny kraft - uppförsbacken är pa
19 Jan 2026 - 22:06 Intressant träningsmatch mot IFK Östersund på fredag med all
19 Jan 2026 - 14:23 Ope IF har sorg - Edvard Thorén - en riktig Opevän, en stor
19 Jan 2026 - 07:15 Division 5 resekalkylator
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
15 Jan 2026 - 13:02 Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Wi
14 Jan 2026 - 17:37 Mina lite sena nyårskonstateranden
14 Jan 2026 - 17:35 Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll
14 Jan 2026 - 13:24 Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg
14 Jan 2026 - 11:56 Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
13 Jan 2026 - 17:49 Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
12 Jan 2026 - 19:21 Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det
 
 
 
14
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook