Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: OPE IF - SELÅNGER SK
av Ope iF
Publicerad 17 Maj 2025 - 22:02 

Skönt och stabil seger med 3-0 mot Selånger. Det var lite tveksamt första halvtimmen men i slutet av halvleken blev det bättre. Då kom också 1-0 genom Moa Strand. I andra halvlek är det väldigt stabilt och vi fyllde på med ytterligare mål av Jenny Cederberg och Ella Roos.

Idag var det alltså dags för vår "riktiga" hemmapremiär då matchen spelades på Torvallens naturgräs. Inget fel på Åkreängs konstgräs, men det är här vi hör hemma och känner oss extra starka.

Under inledningen av matchen så såg vi dock inte så bekväma ut. Det var en rätt klassisk gräspremiär där man inte riktigt vant sig vid hur bollen ska studsa och det skapar en osäkerhet. Den osäkerheten visade sig framförallt i att vi hade alldeles för passiva och stillastående bollmottagningar, vilket gjorde att vi ofta hamnade i tidsnöd.

Ett annat (och lika vanligt) tecken på osäkerhet är att man inte riktigt vågar trycka till passningarna av rädsla för att de ska bli för svåra att ta emot.

Under den första halvtimmen hanterade Selånger detta på ett bättre sätt än oss då de spelar ett mer rakt och direkt spel som inte påverkas lika mycket av faktorerna jag nämnde innan. Även om inte Selånger skapade speciellt många heta målchanser så var ändå känslan att de hade ett övertag på oss. Vi fick inte till något ordnat passningsspel och hade alldeles för många längre bollar utan adress. Det gjorde att vi fick ett långt lag och inte hittade riktigt rätt avstånd till varandra.

Det här blev bättre under den sista kvarten av första halvlek. Framförallt var det de gånger vi kunde hitta rättvända blansspelare eller ut till Emma Henriksson på högerkanten, som har en härlig förmåga att suga in bollen och lugna ner spelet.

Vi lyckades också få till ett ledningsmål i matchminut 35. Indra Arvidsson hittade Moa Strand med ett längre kontrollerat uppspel. Moa vände upp och tog bollen mot mål. Strax utanför straffområdet laddade hon för skott och fick till en riktigt bra träff där bollen gick in högt i bortre hörnet. Ett klassavslut.

Målet gjorde att vi fick ett större lugn samtidigt som några spelare i Selånger visade klar frustration över att inte ha lyckats utnyttja det övertag de hade under inledningen.

1-0 i paus var ett resultat som vi givetvis var mer nöjda med än Selånger. Vi pratade om lite små detaljer vi skulle förbättra och gjorde ett positionsskift på mittfältet för att få in Emma Henriksson i mitten och samtidigt få bättre nytta av Ella Roos starka sidor.

Under inledningen av andra halvlek är det fortsatt en jämn match där inget av lagen lyckas skapa några riktigt vassa chanser. Vi har några hörnor, men utan att få till det...men det skulle ändras.

14 minuter in i andra halvlek skapde vi ytterligare en hörna. Jenny Cederberg var inte riktigt nöjd med hur hon hade fått till sina hörnor och lämnade över ansvaret till Ella Handler och utfallet blev riktigt lyckat. Ella slog en bra hörna som Selånger fick ut utanför straffområdet. Där stod Jenny som returtagare och efter en studs klappade hon till med första tillslaget med vänsterfoten och bollen gick i en perfekt bana över målvakten och in i bortre hörnet fram till 2-0.

Efter 2-0 spred sig ett ännu större lugn över Opespelarna samtidigt som Selånger fick lite mer hängande axlar och huvuden utan att för den skulle ge upp. I det här läget kändes vår backlinje som en ogenomtränglig mur, väl understödd av Cissi i målet och balansspelarna Jenny C och Filippa Henriksson framför. Vi gjorde också ett par byten då Frida Starkman kom in som forward och Annie Olsson som vänsterback.

Vi skulle få in ett tredje mål och än en gång var det efter hörna. Den här gången slog Ella Handler en hörna närmare mål som målvakten fick anstränga sig för att fånga. Hon lyckades inte få grepp om den och när bollenbdamp ner på marken var Ella Roos framme och tåade in bollen i mål. Då hade det gått 72 minuter.

Under de avslutande 18 minuterna av matchen känns det som om vi har full kontroll på händelserna. Selånger försökte, men det tog stopp innan det ens blev något farligt av det. Det såg i det här läget ruskigt stabilt ut och så fortsatte det matchen ut.

Oerhört skönt att vinna en match mot ett topplag med klara siffror och framförallt att få hålla nollan. Defensivt kan vi nog inte göra det så värst mycket bättre än i den här matchen. Det som också visar på styrka är att vi gör 3 mål framåt utan att riktigt hitta helt rätt i det offensiva spelet även om vi har fler bra anfall i andra halvlek än i första.

En stor nyckel till segern var att våra lite mer erfarna spelare verkligen klev fram som ledarfigurer i denna match och såg till att skapa trygghet. Nadia Andersson, Sanna Romell, Indra Arvidsson och Jenny Cederberg är våra lagkaptener och vicekaptener och det syntes väldigt tydligt varför idag.

Ett stort extraplus går även till Emma Henriksson, som nyss kommit tillbaka i spel. När vi hamnade i en fotboll med lite för många bollar utan adress var hon den som vågade och kunde ta fast bollen och skapa kontrollerade anfall och efter ett tag smittade det av sig på flera. En riktigt bra comeback som startspelare.

Nu väntar en ny träningsvecka där alla pass är på gräs innan vi tar oss an nykomlingen Matfors på bortaplan kommande lördag. Förhoppningsvis har vi då blivit så pass vana vid underlaget att vi kan ta det där sista klivet i vårt offensiva spel samtidigt som vi behåller skärpan defensivt. Innan dess hinner vi ändå njuta av den här riktigt sköna segern ett par dagar.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spanjor klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:33  
 

Anfallaren Mario Palomino Delgado. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Fågel, fisk eller däremellan?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 12:26  
 

Mycket ser riktigt spännande ut med årets ÖFK, men hur kommer det att hålla?

 
  Läs mer...  
 


 
  Gottne väntar till helgen  
  av Classe Olofsson  | Igår - 07:35  
 

Lördag 21/3 kl 13 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Gottne If, Välkommen

 
     
 
Nyhetsarkiv
16 Feb 2026 - 15:16 Träningsmatch på Lördag
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
12 Feb 2026 - 17:31 Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
10 Feb 2026 - 12:22 Umeå Fc - Kamraterna, SLUT 1-1
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
7 Feb 2026 - 17:34 ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
7 Feb 2026 - 14:19 Startelvan i eftermiddag
6 Feb 2026 - 20:41 Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
3
kommentarer
Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)
av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 15:04
Västerås SK - ÖFK 3-
3
kommentarer
Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i DM
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 20:58
Resultat DM herrar i dag
2
kommentarer
Fågel, fisk eller däremellan?
av Per Lagerbäck | Igår - 12:26
Mycket ser riktigt spännande u
1
kommentar
Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir en annan startelva denna gång,. 
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 18:48
Arikbild Kommer ÖFK att g
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook