Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: OPE IF - BRUNFLO FK
av Ope IF
Publicerad 10 Aug 2025 - 21:10 

Vi vinner matchen mot Brunflo med 1-0, men förutom tre poäng och en hållen nolla är det svårt att hitta några större glädjeämnen.

Det blev en sån där match där det kryllar av felbeslut och att vi är sena i både reaktioner och aktioner. Förutom målet har vi även tre ramträffar och ett antal bra lägen så man behöver nog ha väldigt svartgula glasögon för att säga att segern är orättvis, men vi måste ha högre kvalitet på det vi gör än vad vi visar upp i den här matchen.

Det är svårt att säga exakt vad det beror på, men det har varit rätt tätt matchande i upptakten av hösten. Först DM-finalen mot IFK Östersund förra onsdagen, följt av en tuff match mot IFK Östersund 2 i tisdags. Det såg ut som om många spelare inte hade återhämtat sig riktigt även om det inte är hela sanningen. Det är också troligt att det hade smugit sig in en känsla av att det här skulle bli en "lätt" match och det är en falrig känsla att ha.

Målet vi gjorde var i alla fall fint där Ellen Sjölund slog en väl avvägd djupledsboll till en löpande Moa Strand som var säker i friläget när hon gjorde sitt trettonde seriemål för säsongen. För tillfället räcker det till ensam ledning i seriens skytteliga. Oerhört viktigt att ha en pålitlig målskytt i matcher där spelet låser sig.

Målet gav tyvärr ingen effekt på spelet och inte heller gav halvtidssnacket någon effekt. Vi kom aldrig riktigt igång. Trots att vi har övertaget bli man ändå lite orolig för att det ska slinka in någon boll på slutet när vi bara leder med ett mål, men vi kunde hålla tätt utan att det blev speciellt farligt. Vi borde dock ha "dödat" matchen i ett tidigare skede, men saknade kvalitet i både beslut och utförande i avgörande lägen.

Det är väl ändå en styrka att vinna matcher trots att det ser så här illa ut och så här långt har vi lyckats få med oss trepoängarna i alla matcher utom en. Vi får glädjas åt det även om vi givetvis hoppas att vi ska kunna prestera bättre fotboll.

Cissi Bengtsson håller nollan och agerar stabilt. Framför henne var Sanna Romell en trygghet i mittförsvaret med bra positionsspel och klokhet i besluten.På mittfältet var Jenny Cederberg dagens bäste Opespelare och en av de som låg närmast sin nivå. Sen går det inte att anmärka på den arbetsinsats som Nadia Andersson svarade för både offensivt och defensivt.

Många fler ord än så lägger vi inte på denna match där trepoängaren är det vi tar med oss. I nuläget leder vi serien med 4 poäng och på söndag möts Alnö och Selånger som är de två lag som jagar närmast.

Vår nästa uppgift blir Alnö borta nästa lördag och då har vi fått ha en riktig träningsvecka innan dess och det tror vi är välbehövligt. Vi anar att det är ett gäng Opetjejer som kommer laddade till tänderna för att prestera betydligt bättre då.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:20  
 

Då var det dags för start av div 4 Jämtland/Härjedalen. I år är det 12 lag och nya från div 5 är Lillhärdal och nedflyttade från div 3 Berg och Frösö IF. Mina favoriter till seriesegern, innan serien startat, är Berg, Offerdal eller Frösö IF.

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:47  
 

Bilden: Abel Stensrud. Foto: Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 18:52 Tips div 3 mellersta Norrland
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
22 Aug 2025 - 13:02 Ifk 2 vs alnö
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i
20 Aug 2025 - 20:39 Betraktelse efter ÖFK:s cupmatch mot Täby FK.
20 Aug 2025 - 19:58 Här sätter härjedalskornas Tove Österlund den avgörande stra
20 Aug 2025 - 19:28 serietvåan på besök
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 13:42 IK Huge på besök
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
9
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | 24 Apr 2026 - 23:02
2
kommentarer
Öster- ÖFK 0-0 i halvtid
av Martin Nylander | 25 Apr 2026 - 13:53
Öster- ÖFK 1-0 (0-0)
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook