Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NU RULLAR ÄVEN DIV 2 MELLERSTA NORRLAND IGÅNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Apr 2024 - 14:06 

I årets div 2 Mellersta får nu Selånger bära favoritskapet, med Ope som första utmanare.

Både div 2 Mellersta Norrland och div 3 Jämtland/Härjedalen kommer att starta under de kommande dagarna. Vad gäller div 3 kommer jag att vänta lite med att ha åsikter om hur den serien ska sluta, då jag har alldeles för lite kunskap om dagsläget. Vad gäller div 2 ska jag dock sticka ut hakan och komma med ett tips.

För Opes del minskade favoritskapet i samma minut som Angelica Häreby bestämde sig för att göra ett nytt försök med IFK Östersund under ny ledning. Bara att beklaga för Opes del, då hon förra säsongen blommade ut ordentligt igen när hon kom tillbaka till Ope, där hon spelat tidigare. Därmed får Selånger tveklöst acceptera att vara klara favoriter till seriesegern, men säker är den inte på förhand.

Ope har en såväl ung som nu rutinerad trupp där utvecklingen går snabbt på många håll. Trots att totalt elva spelare lämnat under och eftr fjolårets säsong har man kvar många viktiga pjäser. Kan dessutom Ella Backman och/eller Karin Jonasson dyka upp på plan så småningom efter skador kan det bli riktigt roligt.

Brunflo kommer definitivt att vara med och slåss för en plats på övre halvan, men osäkert om det går lika bra som förra säsongen. Jag har en känsla av att förra årets tredjeplats kan vara svår att nå, men chansen finns.

IFK Östersund 2 kommer nog också att ha chansen att nå övre halvan, då det finns väldigt många lovande yngre spelare. Frågan är om det är andralaget i sniorserien eller ungdomssidan som kommer att prioriteras under representationslaget.

Såväl Frösön och nykomlingarna Östersunds FK kommer att få kämpa för att hänga kvar. Frösön har tappat en hel del spelare och vad gäller ÖFK har det inte dykt upp några riktigt spännande nya namn ännu, vad jag sett eller hört. Men man vet aldrig.

Innan jag tippar årets tabell kan jag konstatera att det nu springer fram några spelare från distriktet som gör bra ifrån sig på högre nivå. Izabelle Bardosson, Opeit från början och sedan IFK Östersund, fick göra en häftig debut i Elitettan på Eleda stadion i Malmö inför 1723 åskådare. Hon höll nollan och fick vara med om att ge Malmö FF sin första förlust efter 74 raka segrar sedan föreningen återupptog fotboll även för tjejer. Umeå vann med 4- 0. Hon har stått de båda påföljande matcherna också, och hittills släppt in ett enda mål.

Astrid Winter från Ope har varit startspelare för Sundsvall i Elitettan i deras andra och tredje match. Julia Elvbo är en viktig spelare i Lidköping i Elitettan, medan Issy Goldman (Fåker/IFK Östersund) och Tilda Eliasson Nordbotn (IFK Östersund) finns på tillväxt i Umeås A-trupp.

Jag kanske glömmer eller har missat fler spelare med rötter i Jämtland i damernas två högsta serier, men upplys mig gärna.

Nå, hur kommer det att gå denna säsong i tvåan? Jag gissar såhär:

1. Selånger

2. Ope

3. Heffnersklubban 2

4. Brunflo

5. IFK Östersund 2

6. Timrå

7. Sundsvall DFF 2

8. Härnösand

9. Frösön

10. Östersunds FK

Jag hoppas naturligtvis att jag har fel gällande alla JH-lag, och att de placerar sig högre, men jag ligger gärna lite lågt. Vad gäller tipset för de enskilda matcherna återkommer jag inom kort.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Genrepet vinner Kamraterna  
  av  Classe Olofsson  | Idag - 05:28  
 

IFK Östersund - Fränsta ik 5-1 (1-0) Mål IFK: Isac Häggman 2, Erik Gustavsson, Joel Sundqvist, Sebastian Lundbäck

 
 


 
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:36  
 


Två matcher spelade:

Svartviks IF - Cosmos FK 3-0 (3-0 )

Järpen - Sollefteå 0-0

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Aug 2025 - 18:06 Hede IK är redo för Cosmos FK ⚽⚽⚽
3 Aug 2025 - 17:29 Philip Bonde debuterade i dag för sin nya klubb Västerås SK
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Bilder från matchen Ope - Friska Viljor Akademi 6-0 (3-0)
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 22:02 Referat: Ope IF - IFK Östersund DM-final
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)
2 Aug 2025 - 18:00 Kamraterna vinner i uppflyttningsserien
2 Aug 2025 - 15:47 Matchens prestation
2 Aug 2025 - 15:45 Matchens överraskning
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:55 Bilder fån Ope If - IFk Östersund final DM 0-2 (0-1)
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
3
kommentarer
m
av Haldo Jonsson | 4 Apr 2026 - 12:07
Kort rapport från träning
2
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Två  matcher spelade: Sv
1
kommentar
Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varfberg
av Haldo Jonsson | 3 Apr 2026 - 16:41
Foto Varbergs hemsida
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet igår kl 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook