Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT IFK TIMRÅ - OPE IF
av Ope IF
Publicerad 12 Maj 2024 - 22:03 

Lite småtrögt i första, men en riktigt bra andra halvlek ledde till seger med 2-0 borta mot IFK Timrå. Indra Arvidsson och Nova Hägred målskyttar.

Precis som i seriepremiären startade vi även den här matchen lite trögt. Vi har svårt att komma rätt i presspelet och även offensivt blev det lite för mycket spel på stillastående spelare och inte tillräckligt snabb hjälp till varandra för att kunna få Timrå att flytta sig i försvarsspelet. Timrå har en hel del boll i första halvlek utan att för den skull kännas jättefarliga. Det som var lite oroande var att vi tillät dem att ha mycket boll genom att inte vara riktigt beredda i vårt försvarsspel på mittplan. Det fanns dock undantag och det kanske tydligaste var Jenny Cederberg som jobbade över stora ytor för att täcka upp när det såg ut att bli farligheter.

Efter ungefär en kvart började vi ändå få till en del bra anfall med tajming och kvalitet i löpningar och passningar. Ett av dessa anfall ledde till en hörna efter 22 minuter. Ella Handler slog en perfekt hörna mot bortre stolpen där comebackande Indra Arvidsson dök upp och nickade in bollen fram till ett ledningsmål.

Bara några minuter senare är det på väg att upprepa sig då Ella slog ytterligare en fin hörna mot bortre delen av målet där Indra dök upp. Den här gången kom bollen lite lägre och oturligt nog fick Indra bara dit låret så att det inte blev någon kraft i avslutet utan Timrå kunde rensa undan på mållinjen.

I slutet av halvleken känns det som om vi har bra kontroll över matchen. Fortfarande lite upp och ner med rörelse och passningsspel, men vi vann bollen tidigare och skapade ett par fina chanser.

I pausen tryckte vi på vikten av att vi flyttade boll och gav alternativ till både bollhållare och den som var på väg att bli bollhållare i nästa läge. En annan sak vi tog upp var att bli lite mer rejäla i våra brytningar så att vi fick med oss farten ur situationerna.

Andra halvleken inleds också på ett betydligt bättre sätt och vi tog tidigt ett rejält grepp om matchen. Vi hade ett bättre samarbete i försvarsspelet och kunde vinna boll tidigare och i princip allt spel var på offensiv planhalva med våra ögon sett. Det fanns också fler rörelser för att få boll och hjälpa varandra kombinerat med att passningarna kom betydligt snabbare till rätt spelare.

Några mål blev det dock inte trots flera fina lägen och den största orsaken var Timrås storspelande målvakt. Hon gjorde flera kvalificerade räddningar. Vi bytte in Irma Andersson och Elira Gashi offensivt för att få ytterligare fart och tryck och ett andra mål från oss låg i luften.

När väl tvåan kom efter drygt 70 minuter var det inte frukten av något fint spel utan en något frustrerad Nova Hägred som vann en närkamp på offensiv planhalva. Hon avancerade fram några meter med bollen och klappade till med ett klassavslut i bortre hörnet bakom en chanslös målvakt.

Spelövertaget blev bara större och större, men vi fick inte in något fler mål. Förutom bra målvaktsspel från Timrås keeper tog vi väl lite felbeslut i avgörande lägen också.

2-0 är ändå en stabil seger och andra halvlek är vår bästa period i serien så här långt.

Dagens största blomma delar vi ut till Jenny Cederberg på det centrala mittfältet. Hon befann sig konstant i rätt position både offensivt och defensivt.

Backlinjen ska också prisas. Ella Handler växer mer och mer in i sin nya roll som ytterback, Tilda Eriksson och Indra Arvidsson täckte upp bra för varandra som mittbackar och Nadia Andersson fortsätter att visa att hon är en av länets bästa spelare i den här positionen.

I andra halvleken fick vi också Elin Bergqvist mer inblandad i spelet vilket är en nyckel för att vårt spel ska fungera bra. Hon briljerade stundtals med sitt lugn och sin fina spelförståelse.

Två matcher har gett två segrar och 7-1 i mål så det är en klart godkänd start på seriespelet även om vi vet att det finns en växel till att lägga i. Nästa match spelas söndag den 19 maj då vi möter Heffnersklubban 2 på konstgräset i Brunflo. De har redan spelat trre matcher och har efter en inledande förlust fortsatt med två raka segrar. Vi förväntar oss en bra utmaning i den matchen.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0  
  av Stefan Roos | Igår - 21:39  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:43  
 

Ytterhogdal vann sin första match i div 3

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund-Umeå FF 2-3 (1-1)  
  av Staffan Mattsson | Igår - 20:29  
 

Sur förlust för IFK Östersund

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Kanske ska vi sluta med att prata om konstgräslag eller gräslag?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Maj 2025 - 06:50 Inför matchen: ÖFK - Sandvikens IF
16 Maj 2025 - 18:23 Rapport från träningen
15 Maj 2025 - 21:36 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2025 - 15:32 Prestigemöte mot Sandvikens IF på lördag
15 Maj 2025 - 10:06 Träningstider
14 Maj 2025 - 23:07 inlägg av Hoppfull och Håkan Olsson
14 Maj 2025 - 21:18 Före detta ÖFK mittfältaren Brwa Nouri kan än
14 Maj 2025 - 13:55 Slutspel Senior-DM Herrar 2025
13 Maj 2025 - 14:44 ICA Maxi Fotbollscamp
13 Maj 2025 - 10:27 Kalipha Jawla spelade allsvenskt i går
13 Maj 2025 - 10:20 Nebiyou Perry har aldrig varit så bra som nu - Trissvinnare
13 Maj 2025 - 06:44 dubbla bortamatcher för Röd/Vitt
12 Maj 2025 - 22:52 .Ali Suljic - fick högsta poängen trots blundern vid målet
12 Maj 2025 - 19:25 Bilder ÖFK - Varberg
12 Maj 2025 - 09:39 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
12 Maj 2025 - 09:15 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
11 Maj 2025 - 23:49 Onödig förlust
11 Maj 2025 - 17:59 ifk utan chans
11 Maj 2025 - 17:37 ÖFK - Varbergs BoIS 0-1 (0-1)
11 Maj 2025 - 17:28 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
1
kommentar
Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0
av Stefan Roos | Igår - 21:39
Foto Stefan Roos
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | 17 Apr 2026 - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
1
kommentar
Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 16:31
1
kommentar
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 15 Apr 2026 - 14:56
Ytterhogdal vann sin första ma
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook