Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

JÄRPEN - ALSEN 1-1 (0-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 17 Jun 2023 - 10:16 

Delad pott på Järpens konstgräs.
Målskyttar Järpen: Eduardo Leite
Alsen: Anders Olsson

Fredagskvällens match på Norrmontage arena, blev en jämn och tät historia. Alsen var det klart mest taggade laget i den första halvleken och lyckades gång på gång ?knycka? bollen av hemmalaget, ligga rätt i sina försvarspositioner och även vaska fram flera fina lägen, om jag minns rätt så hade vi tre frilägen med målvakten, men egen oförmåga samt fina ageranden från Jakob Häggström i Järpens mål räddade dem. Hemmalaget hade några farliga skott utifrån, men siktet var ej riktigt inställt och de passerade utanför. I min 36 så fick Basse bollen på den högra kanten, fick in ett mycket bra inlägg som så när nåtts av våra spelare, men vänsterbacken Krister Rensbo som följt med upp i anfallet fiskade upp bollen och lyckades trä in den framför mål där Anders Olsson distinkt tryckte upp den i nättaket till 0-1, en ledning som vi höll halvleken ut.

Vår ledning kändes som ett rättvist resultat i halvtid. I pausen så lovade vi varandra att kämpa matchen ut och försöka spinna vidare på den fina första halvleken.

Andra halvlek startar men jag tror bestämt att killarna i Järpen fått sig en rejäl skrapa i halvtid, för nu är de betydligt mer taggade, de överbelastar vår högerkant och har även bytt in Musa Mohammed som vi har svårt att få grepp på. Så redan i minut 51 så lyckades den nyss nämnde Musa hitta ett instick in till Eduardo Leite som säkert placerade bollen i mål till 1-1 och nu var vårt eget fina spel från första halvlek som bortblåst. Järpen vann duellerna på mittplan och lyckades gång på gång bryta sig igenom, men vårt försvar kämpade heroiskt och avvärjde anfallen. Axel i vårt mål hade det också svettigt men var säker där bak. Vi försökte själva anfalla men slog nog klubbrekord i antalet offside på en halvlek mot Järpens högt stående försvar, synd att vi inte lyckades utnyttja detta, då vi nog hade kunnat göra något mål där.
Hemmalagets offensiv mattades också av i värmen, men alla våra förluster låg nog och gnagde i spelarna så vi föll av och lät på så vis Järpen dominera spelet, men deras avslut var oftast missriktade. I matchens slutskede så kommer vi lös på högerkanten, får in bollen till en fristående spelare, men bollen fastnar i gräset och skotten blir missriktat, så där hade faktiskt hemmalaget tur.

Matchen slutar alltså oavgjort, detta efter att lagen hade varsin halvlek. Låt vara att Järpen hade flera chanser, så vi får nog vara nöjda med en pinne.

I vårt lag så kämpar alla spelare på matchen igenom, extra plus idag till vår målvakt Axel Kristoffersson samt Krister Rensbo.
I Järpen så var den i halvtid inbytte Musa Mohammed den bäste..

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 7 div.4 Jämtland- Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 10:29  
 

Många mål i förra veckans omgång och IFK Östersund Ungdom förlorade stort i de båda matcherna som man spelade. Berg i serieledning men med en match mindre spelad jämfört med serietvåan Hede. Lillhärdal tog klivet upp ovanför kvalstrecket i och med en seger förra veckan. Två intressanta matcher denna vecka för att fortsatt vara med i toppen av tabellen är Bergs IK mot IFK Östersund Ungdom och Hede IK - Offerdals IF.
Fortsatt inga poäng för Åre efter 6 omgångar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Orrvikens Ik - Hallens Sk 0-0  
  av Lachlan Fetterplace  | Igår - 20:25  
 

Bild från matchen Foto Privat

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope dam - Ljusdal 1-5  
  av Stefan Roos | Igår - 20:04  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Bildkavalkad från ÖFK - Örebro SK 3-2 (1-2)  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:37  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
Igår - 15:47 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
Igår - 15:46 Rsultat spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
Igår - 08:26 Svenska cupen 26/27 omg 1-2
Igår - 03:02 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
31 Maj 2026 - 23:05 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
31 Maj 2026 - 22:49 Bilder från Svartvik-Ope 2-0
31 Maj 2026 - 22:30 Brunflo FK - Tandsbyns FK 1-1 (1-0)
31 Maj 2026 - 21:04 STARK UPPHÄMTNING AV ÖFK MOT ÖREBRO SK.
31 Maj 2026 - 20:30 Matchens prestation
31 Maj 2026 - 20:22 Matchens överraskning
31 Maj 2026 - 19:46 Tack för tre poäng!
31 Maj 2026 - 15:48 Startelvan mot Örebro SK i eftermiddag
30 Maj 2026 - 15:55 Stuguns/Ragunda BK- KD 55 5-1 (3-1)
30 Maj 2026 - 14:42 Örebros tränare Rickard Norling inför matchen
30 Maj 2026 - 14:28 Tuva spika igen
29 Maj 2026 - 16:11 Tips div 2 Norland
29 Maj 2026 - 14:12 Helgens matcher
29 Maj 2026 - 14:06 Inför matchen ÖFK - Örebro
29 Maj 2026 - 09:34 Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst
28 Maj 2026 - 22:06 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
 
 
 
10
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:10
Tyvärr förust för al
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 25 Maj 2026 - 18:42
IFK Östersund Ungdom och Lillh
3
kommentarer
 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
av Agne Svärd | Igår - 03:02
3
kommentarer
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) 
av Lasse Granbacka | 31 Maj 2026 - 17:10
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) A
2
kommentarer
Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst har de svagheter
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 09:34
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook