Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK:S MEST HÅLLBARA INVESTERING
av ÖFK Akademi
Publicerad 22 Maj 2025 - 23:27 Uppdaterad 23 Maj 2025 - 10:35

Eseg Yossief Foto: David Hultén

ÖFK:s mest hållbara investering

21 maj 2025 blev ett historiskt datum för Östersunds FK. I den 78:e matchminuten mot Västerås SK klev 18-årige Eseg Yossief in på planen och blev därmed den första spelaren från ÖFK Akademi att få tävlingsminuter i Superettan för klubbens A-lag.

Debuten är inte bara ett personligt genombrott för Eseg, utan även en milstolpe för hela akademiverksamheten – och ett kvitto på ett långsiktigt arbete med lokal spelarutveckling. Första gången en akademispelare gjorde debut i A-laget – det är inte bara en sportslig prestation, utan en signal till hela regionens unga fotbollstalanger: det går att lyckas, även i sin hemstad.

För exakt 15 år sedan skrev Dennis Widegren på sitt A-lagskontrakt med ÖFK. Han blev en förebild för många unga i Östersund och har även fungerat som en inspirerande figur för ÖFK Akademi, där ambitionen alltid varit att skapa liknande möjligheter för nya generationer.

ÖFK Akademi har funnits i många år, men 2020/2021 genomgick verksamheten en nystart. Under ledning av Stefan Lundin skapades nya strukturer och riktlinjer för att bygga en långsiktig och kvalitativ spelarutveckling. Akademin är en del av Unicoach-nätverket, under Svenska Fotbollsförbundet, och samarbetar med både NIU Fotboll och skolor inom ramen för Skolverkets riktlinjer. Verksamheten riktar sig till ungdomar i åldrarna 15 till 19 år och lockar talanger från hela Jämtland Härjedalen – men även utanför regionen.

Esegs debut bär ett starkt symbolvärde. Det visar att det är fullt möjligt att gå hela vägen från lokal ungdomsfotboll till elitnivå – utan att lämna sin hemstad. I en tid där många unga söker möjligheter på andra orter, är det här ett tydligt bevis på att Östersund kan fostra egna talanger. Det är – i ordets rätta bemärkelse – klubbens mest hållbara investering. Och Akademin lyckades att få till det på 4 år.

Men vägen dit kräver samarbete. För att ge ungdomarna bästa möjliga förutsättningar krävs rätt resurser till tränare och ledare, samarbete med JHFF, samt stöd från regionens föreningar. Det handlar om att skapa en stark miljö där utbildning, konkurrens och glädje går hand i hand.

Bakom framgången ligger också modiga beslut. Kiarash Livani och Fredrik Aasmund Eliassen har varit avgörande i att öppna dörren för akademispelare att få känna på A-lagsmiljön. På bänken mot Västerås satt även Leo Ramberg (P16), och i tidigare matcher har Arvid Holmén (P19) och Christopher Lundhall – som nu är tredjemålvakt i A-laget – också varit med.

Under försäsongen har ytterligare spelare från akademin fått chansen att visa upp sig: Jafar Hussani, Josef Hermansson, Leo Eiremo, Viktor Johnsson, Max Lidenmark, Hugo Larsson, Mo Abdullahi och Elliot Caarls – samtliga representerar ÖFK Akademi med stolthet. Många av dessa spelare har även deltagit på distrikts- och landslagsläger . ÖFK Akademi har fått beröm från både JHFF och nationella ledare för sin nivå och inställning.

Det är dock viktigt att komma ihåg att alla resor ser olika ut. Det handlar om att ge varje spelare rätt väg framåt, i en miljö där tränare och ledare är engagerade, och där man får växa – både som spelare och människa. När glädje och utveckling går hand i hand, och när unga får tro på sina drömmar, då skapas verklig förändring.

Och det är precis där, i den långsiktiga satsningen på den egna ungdomsfotbollen, som ÖFK:s framtid formas.

Johan Lidenmark

Foto: David HulthénÖstersund FK Akademin



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Fågel, fisk eller däremellan?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 12:26  
 

Mycket ser riktigt spännande ut med årets ÖFK, men hur kommer det att hålla?

 
  Läs mer...  
 


 
  Gottne väntar till helgen  
  av Classe Olofsson  | Igår - 07:35  
 

Lördag 21/3 kl 13 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Gottne If, Välkommen

 
 


 
  ÖFK:s nya spelare 2026 betygsatta  
  av Haldo Jonsson | 16 Mar 2026 - 21:55  
 

Abel Stensrud en av de nya spelarna. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Mar 2026 - 17:47 IFK dam vinner derbyt i träningsmatchen
15 Mar 2026 - 15:04 Effektivare Västerås SK vann klart
15 Mar 2026 - 13:01 Startelvan i eftermiddag mot Västerås SK
14 Mar 2026 - 20:58 Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i
14 Mar 2026 - 18:48 Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir
14 Mar 2026 - 14:37 Klar seger för ifk
13 Mar 2026 - 21:31 Senior DM herr startar
12 Mar 2026 - 16:47 Före detta ÖFK- spelaren Mykola Musolitin uttagen till vecka
12 Mar 2026 - 11:11 Graham Pottter blir kvar i Sveriige
11 Mar 2026 - 22:57 Tommie Vesterlund valdes tiill ny ordförande i Östersinds FK
11 Mar 2026 - 13:21 Simon Mrklund uttagen i veckans lag som mittfältare i Svensk
11 Mar 2026 - 13:08 ÖFK har åsmöte idag
10 Mar 2026 - 12:58 Om före detta ÖFK- spelaren Adrian Edqvist
10 Mar 2026 - 11:21 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Trelleborg
10 Mar 2026 - 09:52 Dvärsätts BK fattar nytt beslut
10 Mar 2026 - 09:08 Kuben väntar på Lördag
9 Mar 2026 - 22:28 Jag såg en spirande blivande stjärna
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
6
kommentarer
Senior DM herr startar
av Haldo Jonsson | 13 Mar 2026 - 21:31
3
kommentarer
Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)
av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 15:04
Västerås SK - ÖFK 3-
3
kommentarer
Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i DM
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 20:58
Resultat DM herrar i dag
2
kommentarer
Fågel, fisk eller däremellan?
av Per Lagerbäck | Igår - 12:26
Mycket ser riktigt spännande u
1
kommentar
Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir en annan startelva denna gång,. 
av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 18:48
Arikbild Kommer ÖFK att g
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook