Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALLT TIDIGARE MOTFLYT VÄGDES UPP
av Per Lagerbäck
Publicerad 22 Maj 2024 - 21:59 Uppdaterad 22 Maj 2024 - 23:16

En oerhört viktig trepoängare som kan skapa nya förutsättningar. Allt tidigare motflyt vägdes dock upp i en enda match.

Tvåmålskytten Brendon gläds med unga supportrar. Foto: Thord-Eric Nilsson

Jag har nog skrivit det förr, men just nu känns det absolut svårast hittills hur jag ska lägga upp denna betraktelse. Det finns mycket som jag har tämligen negativa åsikter om, och naturligtvis lite positivt också. Jag tror att jag sparar lite av det negativa, men en del kommer.

Spelmässigt gör faktiskt ÖFK en av sina sämre matcher, men inställningsmässigt en riktigt bra match. Och vilket medflyt man hade. Utom då vid första baklängesmålet. Suljic härliga nick var antagligen högst en halv centimeter från att studsa ut istället för innanför mållinjen. Första straffen var helt korrekt dömd, men majoriteten av domarna skulle ha släppt överkörningen av Suljic. Andra straffen hade nog alla domare tagit, om det var den första straffen för ett lag, men några fega hade nog släppt den som en andra straff. Det är de viktigaste delarna av medflytet i första halvlek.

ÖFK startade riktigt bra, men det höll bara fyra-fem minuter. Sedan dominerade Gefle resten av första halvleken. Dock skapade ÖFK lika många tydliga chanser, vilket visar på två positiva saker. Dels att försvaret höll tämligen bra, med Suljic och Adjoumani som de båda absolut viktigaste pjäserna. Dessutom lyckades ÖFK skapa några lägen, och två(!) mål trots ett ganska påvert spel.

Andra halvlek startade med en absolut läckerhet av Adjoumani, när han tog med sig bollen offensivt och sedan spelade in ett perfekt inlägg som Karlsson Grach äntlligen fick sätta dit. Efter en svacka spelade sedan ÖFK hyfsat efter en timmes spel. Då kändes det plötsligt som om fyran var på väg. Sedan kom för mig det mest negativa för ÖFK under hela matchen, nämligen bytet av Suljic i 71:a minuten. Var han rejält skadad, eller helt orkeslös, så ok, men jag såg inget av det innan bytet. Tyvärr visade det sig direkt vilken betydelse han har för försvaret. Ingen stor skugga ska falla på övriga spelare, men det kändes som att ett korthus föll. Reducering och kvittering inom åtta minuter efter bytet. Lägg dessutom till läget i 72a minuten då nyinbytte Kroon bara måste släppa bollen till en fullständigt fri Musolitin istället för att ta skottet själv.

Första minuterna efter kvitteringen så kändes det som att nu kommer även förlustmålet, men på något fantastiskt sätt, så tar ÖFK sig i kragen och började jobba framåt igen. Och igen visar då Adjoumani sin enorma betydelse när han, med benägen hjälp av en olycklig Geflespelare, fixar ÖFK:s andra straff, som Brendon sätter säkert. Vilken enorm befrielse från nervkramperna.

Sedan måste jag än en gång upprepa min tvekan till bollandet i och runt eget straffområde. Hjärtat i halsgropen några gången varje match, men inget baklängesmål av det skälet denna gång.

Positiva saker;

1. Naturligtvis vädret.

2. Definitivt hoppet om att ÖFK kan vara på väg att få en riktig hemmaklack. Tack alla röster som tillkom och stärkte den röda klicken på norra stå. Snälla kom tillbaka.

3. Att ÖFK orkade med en sista offensiv efter smällen med två baklängesmål.

4. Att vi har spelare som Suljic och Adjoumani.

Och då betygsättning.

Mills 3 – Svårt att värdera hans insatser i samband med baklängesmålen, men en trea känns väl ändå att han kan få.

Nsa 2 – Gjorde nog sin svagaste insats hittills med en del tappade bollar, men ändå godkänt defensivt spel.

Suljic 4 – Mycket stabil, härligt mål, och bidrar till första straffen.

Jablinski 2 – En tämligen svag match. Utstrålar inte säkerhet.

Adjoumani 5 – Ligger bakom två av målen, många viktiga brytningar, och han verkar träna på att filma allt mindre och resa sig snabbare.

Brendon 4 – Lugn och ganska säker. Med de två straffmålen får han fyran.

Sporrong 2 – Kanske orättvist lågt, då han jobbade riktigt bra, men han får nöja sig med det denna gång.

Musolitin 3 – Fortsatt den absoluta drömmen som lagspelare, men det hände mindre positivt runt honom än det brukar göra.

Hopcutt 3 – Jobbar bra. Såg mer positiv ut i kroppsspråket.

Marklund 2 – En del bra, men når inte riktigt till en trea.

Karlsson Grach 3 – Äntligen satt bollen där, och jobbar bra.

Kroon 2 – Du måste släppa bollen till fria medspelare.

Ghanoum 2 – Kommer in i jobbigt läge, men direkt två mål bakåt ger inte en trea.

Ordonez 3 – Egentligen tjänstefel mot klubbens ekonomi att inte satsa på ett tvåmannaanfall med honom som den ena spelaren. Kan ge mycket pengar när mål och assist börjar komma. Hände inte så mycket idag, men kom in i ett speciellt läge.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 23 Maj 2024 - 15:59
Ok, hade inte alls koll på bänken. Bra att det var han som begärde bytet, men illa att han behövde göra det.
2
Gäst: mendiola skrev | 23 Maj 2024 - 12:32
Någon som har info angående KEITA.
0
Gäst: Robert skrev | 23 Maj 2024 - 08:40
Suljic gick runt och tog sig mot ljumsken redan i början av matchen och Gahnom värmde upp rätt hårt första 10 minuterna också. Så det var ett väntat byte, det var mera oväntat att han spelade så länge.
1
Gäst: Hoppfull skrev | 23 Maj 2024 - 07:21
@SR500
OM man pausar lite innan man ifrågasätter och klagar på allt så kommer kanske förklaringen.
Alla som lyssnat på intervjun med Suljic VET varför han blev utbytt
Så bytet var inte alls så konstigt!
3
Gäst: Alltså skrev | 23 Maj 2024 - 04:47
Vart har Keita tagit vägen?
3
Gäst: SR500 skrev | 22 Maj 2024 - 23:09
Åter igen konstiga byten. Varför ta ut Suljic? Förstår inte!
0
Gäst: Robert skrev | 22 Maj 2024 - 22:30
Marklund var för mig en av de bästa. Han ordnade fram hörnan och jobbade lika mycket som Musolitin och Adjoumani. Han både pressade, sprang I djupled och hjälpte till i eget straffområde. Det blev enorm skillnad när han gick ut.
3
Gäst: Så j*via skönt med vinst skrev | 22 Maj 2024 - 22:16
Adjo är så fruktansvärt bra, kanon! Suljic är en stöttepelare där bak som bara måste spela match efter match. Erik Brendon kanon som alltid! Tveksam till Jabbe och Ghanoum idag, ingen höjdare… Marklund och Hedenqvist bör starta nästa match, Kroon och Nsa va inte bra idag!! KG lika så
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:13  
 

Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:12  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:25  
   
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | 27 Mar 2026 - 19:42  
 

Bild från fredagens träning, Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
6 Feb 2026 - 11:31 Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
5 Feb 2026 - 20:50 ÖFK satsar på det centrala mittfältet - Ny spelare presenter
5 Feb 2026 - 11:32 Kommer ni ihåg målvakten Andreaw Mills? Han är uppmärksammad
4 Feb 2026 - 21:22 Inte alltid lätt att vara fotbollsspelare i dag
4 Feb 2026 - 14:51 .Nevanja Miljovics förra klubb satsar hårt inför första säso
3 Feb 2026 - 13:40 Kamraterna vinner . SLUT 4-3
3 Feb 2026 - 11:52 Ytterhogdals före detta målvakt William Tønning - nu i ÖFK
3 Feb 2026 - 11:11 Träningsmatcher i helgen Superettan
2 Feb 2026 - 20:56 Träff med De stora som jobbat med SEP arena som gjort att jä
2 Feb 2026 - 20:49 Nyförvärv till IFK Ösrersund
1 Feb 2026 - 22:36 Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera
31 Jan 2026 - 16:58 ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
31 Jan 2026 - 15:51 ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid
31 Jan 2026 - 14:04 Startelvan mot Levanger
30 Jan 2026 - 15:00 På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Ar
29 Jan 2026 - 16:37 Albin Sporrong går till seriekonkurrent
29 Jan 2026 - 11:25 övergång
28 Jan 2026 - 11:36 Om Dennis Widgren
27 Jan 2026 - 10:26 Träningsmatch igen, Derby Dax, Slut 5-0
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
8
kommentarer
ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Widgren håller hög nivå 
av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 13:17
Det är i så fall tre plac
4
kommentarer
ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit 
av Haldo Jonsson | 26 Mar 2026 - 13:58
Lagkaptenen Ali Suljic en av de spe
3
kommentarer
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
av Haldo Jonsson | Igår - 18:29
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | Igår - 15:34
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
1
kommentar
Resultat DM tisdag
av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 17:41
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook