Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

LÄTTAD, MEN INTE HELT NÖJD
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Maj 2023 - 17:38 Uppdaterad 6 Maj 2023 - 21:41

Idag var ÖFK lite tvärtom mot tidigare matcher. Ett delvis slarvigt och osynkat försvarsspel, men tämligen fyndigt framåt.

Sebsastian Karlsson Grach kvitterar till 3-3. Foto: Thord-Eric Nilsson

Jag känner mig både nöjd och inte nöjd med dagens enskilda insatser av ÖFK:s spelare, och det var bara en hyfsat bra laginsats. Det visar kanske att mina förväntningar börjar bli orimligt höga. Men jag tycker att det togs många felaktiga beslut, det slarvades en del och det fanns brister i kommunikationen. Men visst är det en styrka att kvittera tre gånger i en match, och att verkligen aldrig ge upp. Sammanfattningsvis så visade ÖFK ändå att man hör hemma bland topplagen i tabellen.

Återigen känns det som att de byten som gjordes skapade nya möjligheter, och Kabuye tycker jag lite synd om. Han levererar flera intelligenta instick framåt, sånt som jag önskat mer av, men endera blev de aningen för hårda, eller så var medspelarna inte alls beredda. Det senare tror jag kan ändras framåt, när alla inser vilket fantastiskt vapen det är framåt. Äntligen kommer Amatkarijo rätt vid någtra tillfällen, och visar hur målfarlig han kan vara, men han liksom Kroon har också en förmåga att fastna i motståndare lite för ofta.

Visst var publiksiffran bättre än på länge, men jag hade hoppats på ännu fler. Det blev dock ett riktigt bra drag under matchen, och det är laget värda.

Jag hävdar, som tidigare, att när alla ÖFK-spelare presterar nära sin topp samtidigt i en match, så slår ÖFK alla lag i Superettan. Börjar jag bli lite för optimistisk nu? Nja, jag tror inte det. Det kan bli ett fantastiskt år, men det gäller för alla spelare, och ledare, att förstå att ingen seger är given, och det gäller att jobba för dom. Och till matchen mot Trelleborg, så gäller det att montera ihop försvaret ett snäpp, och jobba för varandra, så ska nog förlustnollan hålla ett tag till.

Ett försök till betygsättning:

Keita 3 - Gör en fantastisk räddning och ställer inte till så mycket.

Ghanoum 3 - I huvudsak en bra insats, men hamnade lite fel ibland.

Mazur 4 - Han får fyran för att han inte ställer till det för sig, och han höll ihop försvaret så gott det gick.

Rask 3 - Märktes inte så mycket den tid han var inne.

Adjoumani 4 - Han gör viktiga brytningar, och han vimsade inte runt. Därutöver med väldigt bra framåt, även om det ibland ger underläge i spelare bakåt. Och två fantastiska målpass. Kanske skulle ha varit en femma.

Weilid 4 - Han gör mycket nytta.

Johnsson 2 - Kom tyvärr nästan helt bort idag.

Brendon 5 - Är ju nästan alltid spelbar, och levererar nästan alltid bollen säkert vidare. Och vilken framspelning till första målet!!

Amatkarijo 4 - Oj vad svårt. Två skickliga mål måste ju ge en fyra, men han fastnar ofta och försvinner ur spelet emellanåt. Men fortsatt allt bättre lagspelare. Finns ändå betydligt mer att hämta där.

Kroon 3 - Är fortsatt nyttig, men det vill sig inte riktigt. Och det tredje målet bakåt får han ju ta på sig.

Stolt 2 - Det verkar som att han spänner sig för att målskyttet inte lossnat, och då blir leveranserna färre till medspelare som har bättre lägen.

Musolitin 3 - Började fantastiskt bra efter inhoppet, men det bleknade lite.

Karlsson Grach 4 - Han är väldigt ofta på rätt plats, och ytterligare ett mål.

Kabuye 4 - Sån känsla för bollen det finns där, och han hittar fina instick, som tyvärr inte snappades upp så ofta. Kanske dribblar en gång för mycket ibland.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Robert skrev | 7 Maj 2023 - 09:58
Håller överlag med om betyg, men jag hade nog gett Keita en tvåa iom att han bl.a. skadade Rask genom en utrustning som var helt åt skogen och Weilid behövde rädda på mållinjen.

Det var nog ett försök till kompensation efter att ha stannat kvar på mållinjen vid Jönköpings andra mål.
2
Gäst: Lasse J skrev | 6 Maj 2023 - 18:45
Enig med skriftställaren. Det som överraskade mig var att försvarslinjen blev stabilare efter Rasks olyckliga skada.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Glad Midsommar  
  av fotbollz.se | Igår - 21:03  
 

Fotbollz.se önskar alla våra medarbetare och läsare en riktigt Glad Midsommar
.

 
  Läs mer...  
 


 
  Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:54  
 

Jabir foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Näldens IF - Alsens IF 0-6 (0-2)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Igår - 10:42  
  Efter lite paus på min skrivning, skall jag försöka att rapportera från Alsens matcher framöver, Det är ju viktigt med Fotbollz för att nå ut även till lokalfotbollen.
Kvällen match var ju derby, men nu var vi verkligen storebror!
 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Jun 2025 - 14:48 Helgens matcher
5 Jun 2025 - 09:19 Kors i taket
4 Jun 2025 - 22:48 Krisstämpeln var borta vid kvällen informationsmöte på Gamla
4 Jun 2025 - 14:56 Christian Enemark säker back - blev Trissvinnare mot Helsing
4 Jun 2025 - 14:19 Alsens IF - Åre SLK 2-1 (2-0)
4 Jun 2025 - 10:58 Informationsmöte den 4 juni för medlemmar
3 Jun 2025 - 13:27 Referat: Hede IK - Tandsbyns FK 1-1 (1-1)
3 Jun 2025 - 12:57 kamraterna vs kuben
3 Jun 2025 - 10:55 .Bildkavalkad från Järpen - Ope 2-1
3 Jun 2025 - 10:34 Stenhård 1-1 batalj på Söderåsen IP i kväll ⚽⚽&#
2 Jun 2025 - 22:55 Spelomgång 7 div.4 Jämtland 2025
2 Jun 2025 - 21:02 Strålande prestation av målvakten Adam Inge Benediktsson
2 Jun 2025 - 11:41 henmamatch på fredag
2 Jun 2025 - 11:37 Allsvensk spelare klar för ÖFK - Albin Mörfelt från Öster
2 Jun 2025 - 09:54 Derby ikväll på Norrmontage - OPE på besök
2 Jun 2025 - 06:13 revanch o kamraterna fick fart på målskyttet
1 Jun 2025 - 22:44 Filmsnuttar från Frösön - Berg 3-3
1 Jun 2025 - 21:40 Spelomgång 6 div.4 Jämtland 2025
1 Jun 2025 - 19:39 Frösö IF -Bergs IK 3-3 (1-2)
1 Jun 2025 - 18:36 Matchens prestation
 
 
 
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag mot Ljungskile 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 13:33
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
1
kommentar
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook