Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 4 Maj 2025 - 10:45 Uppdaterad 4 Maj 2025 - 10:46

Det är nästan aldrig jag sett att spelarna har varit solodariska med en tränare som nu

Foto: Micke Olofsson

Det har som vanligt sett bra ut på träningarna denna vecka. Även den kalla vinden har varit verksam, men det är inget som spelarna verkar bry sig om. Det är lika hög fart.

Träningen har bestått mest av finslipning inför Brage på måndag.

Tränaren Livani Kiarash mål är att ÖFK ska bli bättre efter varje träningspass och spelarna ställer helhjärtat upp på det.

Det är sällan jag sett att spelarna har varit solodariska med en tränare som nu. De tror på hans sätt att träna och hur han vill forma laget. Det gör att Kiarash vid matcher kan krama ut all den kraft som spelarna har.

Kiarash påpekar hela tiden att jobba, jobba och att orka och höja nivån på träningarna. Spelarna blir rejält trötta under passet Ändå vill han Kiarash att de ska jobba ännu hårdare för att de ska bli ännu bättre. Spelarnas ork betyder mycket för Kiarash.

Det gäller att anpassa träning och matcher till rätt nivå.

Spelarna måste ibland få vila för att tillgodora sig träningen och för att vara vara pigga och spelsugna både fyskt och psykiskt till matherna. Det är ju på matcherna de gäller. Det är då de ska orka. Det är inte alla tränare som kan den anpassningen. Inget talar för att Kiarash inte har den förmågan. Matchen mot Örgryte talar för att kan kan det. Då var det full fart från början till slut.

Man ser att självförtroendet hos spelarna har växt under våren. De tar många och bra avslut på träningarna och försöker verkligen göra mål på varje avslut. Det såg vi inte så mycket av i fjol.

Det är ju målskyttet som tidigare ofta har brustit, så vikten av att träna avslut är mycket betydelsefull. Likaså är det viktigt att slipa på sista passningen till målskytt.

Skadenivån är ungefär densamma som den varit förut.

Den som varit skadad längst har varit Gustav Odenlind. Har han en besvärlig ljumskskada med ärrbildning som tar tid att läka. Tråkigt för honom och för oss som tror på honom.

En ljumskskada har även Yannick Adjoumani. Han är en frejdig spelare och en riktig publikfavorit som vi gärna ser på plan.

Lika tråkigt är det, att lånet från Djurgården Gideon Granström knappt har kunnat visa upp sig. Anledningen är en fotskada. Jag tror han kan bli en behövlig och stark injektion på mittfältet.

Några större variationer av startelvan jämfört i matchen mot Örgryte blir det nog inte.

ÖFK backa inte. Backa bara när ni tar sats för att öka farten.

Nu visar vi klassen för dalmasarna! ÖFK ger sig aldrig!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Durre skrev | 5 Maj 2025 - 22:05
Intressant att skidåkares tränare har mer info ang träning än fotbollstränare
0
Gäst: Olov skrev | 4 Maj 2025 - 13:30
Det går tyvärr inte att stegra den fysiska belastningen för snabbt, kroppen hinner inte med. Se och lär av skidåkarna och friidrottarna, deras tränare har betydligt större insikt i hur kroppen fungerar än man har inom fotboll eller andra lagsporter för den delen.

Flera har nu problem med ljumskar som är en typisk överbelastningsskada, det blir inte bättre av att man saknar en fast fysio. Med tanke på hur hur hårt Adjoumani har jobbar ända sedan han kom hit så är det tveksamt till att han skull behöva öka sin träningsdos lika mycket som alla andra. Han var förmodligen på samma nivå då som de andra är nu. Så lite mer individuell anpassning sitter nog inte fel, men för att lyckas med det så bör man kanske ha en dedikerad fystränare som har benkoll på alla spelare och de pengarna finns väl inte.

Jag tror alltså att vi behöver en fysioterapeut och en fystränare som tillsammans kan ta han om killarna.så de bygger upp sig och håller hela säsongen. Som det är nu så bör vi få ett lyft efter sommaruppehållet ((för de som klarar sig dit).
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Heldag på Jämtkraft Arena söndag för Röd/Vitt  
  av Classe Olofsson  | Idag - 06:14  
 

Söndag 16/9 kl 13 dam div 1 IFK Östersund- Gefle if ff , Kl 16 herr div 2 IFK Östersund - Lucksta if, Välkommen

 
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:46  
   
  Läs mer...  
 


 
  Laget som vaknat till nytt liv efter tränarbytet.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:40  
 

Nye tränaren Kim Bergstrand verkar ha fått stil på laget genom två segar mot Helsingborg och Örebro och en oavgjord mot Brage. De har stigit från en näst sista plats till en åttondeplats i formtabellen. ÖFK får vänta sig en tuff match.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stugun/Ragunda - Alsens IF 0-0  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Igår - 13:54  
  Delad pott i Stugun! Lika som det blev på Bleckåsvallen i våras.  
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:51 Tips div 3 mellersta Norrland
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:52 Referat: Ope IF - IFK Östersund 2
29 Jun 2025 - 21:51 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 14:51 ifk vinner med sent mål i 83 min
29 Jun 2025 - 11:29 Offerdal malde ner Hede i Toppmatchen på Söderåsen ⚽&#
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 22:28 Spelomgång 11 div.4 Jämtland 2025
28 Jun 2025 - 21:29 ÖFK var värda mer än oavgjort
28 Jun 2025 - 19:32 Matchens prestation
28 Jun 2025 - 19:28 Matchens överraskning
28 Jun 2025 - 15:07 Ifk körde över lucksta i andra, 5 mål av Talsi
28 Jun 2025 - 14:02 Startelvan i norrlandsderbyt
28 Jun 2025 - 10:13 Så uppstod rivaliteten mellan GIF och ÖFK
27 Jun 2025 - 23:36 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
27 Jun 2025 - 22:52 Ope IF - IFK Östersund 2 4-0. Bilder från matchen
27 Jun 2025 - 22:14 ÖFK förlänger med Christian Enemark - 'Jag är glad'
27 Jun 2025 - 17:19 Rapport från träningen - Nu finns inget att skylla på, allt
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
6
kommentarer
Spelomgång 13(12) div.4 Jämtland ? Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 12 Aug 2026 - 22:44
4
kommentarer
Två ÖFK- försvarare i veckans lag i Superettan
av Haldo Jonsson | 12 Aug 2026 - 16:05
  
4
kommentarer
Tips m m för resten av veckan
av Per Lagerbäck | 12 Aug 2026 - 15:11
Vad händer med damfotbollen i
4
kommentarer
Inte bara bra - helgen var fantastisk
av Agne Svärd | 10 Aug 2026 - 17:48
1
kommentar
Laget som vaknat till nytt liv efter tränarbytet.
av Haldo Jonsson | Igår - 20:40
Nye tränaren Kim Bergstrand ve
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook