Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

OAVGJORT EFTER MÅLVAKTSTABBE!
av Lasse Granbacka
Publicerad 12 Aug 2023 - 19:11 Uppdaterad 12 Aug 2023 - 19:38

VS

ÖFK - AFC Eskilstuna 1-1 (1-0)

Målglädje sedan Malcolm Stolt gjort 1-0. Foto: Thord-Eric Nilssson

Försummering ÖFK – AFC Eskilstuna
AFC Eskilstuna på plats på Jämtkraft Arena idag. Ett AFC som blivit allt bättre ju längre serien pågått och börjar få laget samspelt efter att ha bytt ut många spelare inför året. Av fjolårets upplaga återstår bara fem spelare. Intressant om portugisen Vítor Hugo Gomes Passos får speltid i AFC idag. Har visst spelat i lag med Zlatan under den tid han representerade Inter. ÖFK har inte vunnit någon av de fyra senaste matcherna mot laget. I en jämn serie så skiljer det bara tre poäng mellan lagen inför dagens match och ÖFK har sex poäng upp till positiv kvalplats. Men man har också endast sex poäng ner till negativ kvalplats. Mills i målet och Weilid och Stolt tillbaka i startelvan. Ingen Mensiro i truppen då ÖFK har avslutat hans kontrakt i samförstånd och han blev avtackad innan dagens match.

Första halvlek
AFC började bäst och första farligheten kom redan i första minuten då Palomini provade långskott strax över ribban.

I minut tre fick Stolt en varning som kändes tveksam och vilda protester.
Rask fick glidtackla i minuten efter då Iglesias så när kom fri strax utan straffområdet.
AFC har tagit tag i taktpinnen och varit mycket slarv i uppspelen från ÖFK:s sida och mycket bolltapp.

Stolt med en fin brytning vid mittplan i minut åtta gör att ÖFK får igång ett fint anfall där Weilid löpte starkt längst med högerkanten och fick till slut nästan in bollen till Stolt igen
AFC kontrar direkt och Iglesias i AFC nickar strax utanför Mills högra stolpe.

Frispark AFC i minut tio AFC har tryck på ÖFK och det mesta av bollinnehavet. Det blir farligt i ÖFK:s straffområde och får freda sig genom att slå bort bollen.

Bra chans för ÖFK i minut 14 då ÖFK rullar boll och Mazur lägger en långboll mot Karlsson Grach som sliter sig loss på vänsterkanten, skottet räddas och därefter retur Adjoumani och till hörna ÖFK.

Dubbelhörna AFC i minut 16 där den andra blev farlig med en nick strax utanför högra stolpen.

Adjoumani sedan med fint inlägg och Stolt prickar bollen fint med huvudet, strax över ribban i minut 19.

Dricka paus i minut 22 då Mills blir liggande och sjukvårdsteamet in men kommer upp efter några minuter. ÖFK har fortfarande inte hittat rätt i spelet och AFC har neutraliserat ÖFK bra första delen av första halvlek. Mycket spel på mittplan efter ca 25 minuters spel.

Karlsson Grach driver upp bollen och passar Musolitin som lägger in ett bra inlägg mot Österholm som nickar strax utanför i minut 28

Några bra minuter för ÖFK efter dryga halvtimmen spelad. Karlsson Grach spelar nästan fram Musolitin inne i straffområdet, ÖFK får börja om. Nära att Stolt tog sig igenom men förlorar kontrollen och målvakten kan ta bollen. Musolitin in med ett hårt inlägg mot Österholm i straffområdet men bollen når inte riktigt fram. Tid 32 minuter. Mer ÖFK nu efter en halvtimme spelat. Karlsson Grach och Stolt kombinerar fint och når nästan fram hela vägen till mål.

MÅL i 35 minuten. Stolt gör mål efter att ha nickat i stolpen men på returen sitter den!
Stolt och Karlsson Grach har sett farliga ut hela matchen, ÖFK har spelat upp sig rejält. 1 - 0

Musolitin lägger en fin boll mot Stolt men domaren står i vägen och stoppar anfallet, bollen släpps sedan ner till ÖFK i minut 40.

Sista minuten i halvleken sliter sig Adjoumani loss och springer snabbt längs med vänsterkanten, bollen in till Karlsson Grach som inte lyckas vinkla nicken åt rätt håll.

Bolltempot var lågt i första halvlek och det tog 30 minuter innan man började känna igen ÖFK:s spel. Mycket felpass och bolltapp. AFC har scoutat ÖFK bra och har legat högt och pressat. Bra i ÖFK i första Stolt, Musolitin och Karlsson-Grach.

Andra halvlek

Eskilstunas Duah ersätter Iglesias direkt i starten av andra halvlek.

Två minuter in i andra halvlek Brendon en frispark, bollen går i stolpen efter att ÖFK misslyckats att få en touch på bollen, nära 2–0!

En hörna når fram till Musolitin som sedan får in den till en offsidepositionerad Stolt som gör mål, men avvinkad offside i minut 50.

51) Mills får rädda Shamoun skott. Han driver bollen långt från Eskilstunas planhalva som till sist kommer med ett hyfsat avslut utanför straffområdet.

Frispark Eskilstuna i farligt läge strax utanför straffområdet i minut 52., Palomino slår den rakt i muren på Mazur som får ont i huvudet men ingen fara och han kommer tillbaks i spel.

Mycket AFC tio minuter in på andra halvlek och dem har en trippelchans där bollen går fram och tillbaks inne i ÖFK:s straffområde. Adolfsson i AFC hade bästa chansen.

Farlighet för ÖFK i minut 63 där Karlsson-Grach inlägg så när når Musoltin men bollen till hörna som Brendon tar. Rask kommer högts på hörnan men nickar utanför.

Två minuter senare så tar sig Musolitin loss på vänsterkanten efter ett fint pass av Mazur och tar sig upp till AFC:s målområde avlossar sedan skott en bit utanför straffområdet, skottet går en bra bit utanför.

Fin fotparad av Mills på ett skott på nära håll och till hörna för AFC.
Shamoun helt fri i minut 66.

Mål i minut 67. Eskilstuna gör 1–1 efter att Mills tappat bollen på en hörna.
En rejäl tavla från Mills som hade bollen i nyporna men tappade den sedan i en trängd situation och Ekeroth var vaken och slog in bollen i öppet mål.

En för dagen bra Musolitin får ett mycket fint inlägg till sig och lyckas få en fin träff på bollen, tätt utanför stolpen i minut 77.

I minuten efter får ÖFK frispark som Brendon tar i farligt läge, bollen går strax över Rasks huvud och ut till AFC.

Några bra minuter för ÖFK när det är kvarten kvar. Karlsson Grach får en fin boll att löpa på in i straffområdet men AFC:s målvakt är vaken och slänger sig för att ta bollen innan Karlsson Grach fått kontroll över bollen. Karlsson Grach görs ned efter en löpning och frispark blåst, Brendon tar hand om den och Mazur lyckas nästan nicka in den! den.

Nu kommer bytena och ÖFK gör ett trippelbyte.

Nyinsatte Hedenqvist får ett bra läge. En hörna slås av Brendon till Hedenquist som nickar på Eskilstunaspelare ut till ny hörna. Nu är det bara tre minuter kvar av ordinarie tid.

ÖFK trycker på i de fyra förlängningsminuterna för att kunna bärga segern.
Nyinsatte Kabuye gör en fin dribbling och avlossar skott, målvakten tvingas till en vass räddning i minut 91.

Matchen slutar 1 – 1


Sammanfattning
Överlag en relativt jämn match där AFC gick ut starkast i början men där ÖFK allt eftersom fick igång spelet. Mot slutet av matchen radade ÖFK upp farliga chanser men det räckte inte till vinsten. Statistiken jämn men med fler skott på mål från ÖFK. Bara en varning idag – Stolt i minut tre.
Bra idag var försvararen Theodore Rask med möjlighet att även kunna göra mål idag, Malcolm Stolt har målformen och stod för mycket framåt idag och Musolitin som var pigg idag och visade varför han är en startspelare i ÖFK.

Trissen:
1
) Rask

2) Stolt
3) Musolitin

Text Lasse Granbacka

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: nä skrev | 13 Aug 2023 - 08:51
Precis, det måste varit minst 1800
0
Gäst: Kan inte stämma? skrev | 13 Aug 2023 - 07:52
1740 publiksiffran?
Måste vara något fel, eller?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 4 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 13:19  
 


Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1!
Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.

Fyra matcher spelade i kväll fredag. Ås IF överraskade

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | 14 Maj 2026 - 20:19  
 

Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0) Joel Eriksson matchvinnare med mål i elfte minuten

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Mar 2025 - 21:34 Referat: Ope IF - Frösö IF
16 Mar 2025 - 21:32 Resultat DM
15 Mar 2025 - 21:42 Pontus Kindberg till IFK Östersund
15 Mar 2025 - 20:42 uddamålsvinst för röd/vitt
15 Mar 2025 - 16:30 Ett steg framåt för ÖFK
15 Mar 2025 - 14:43 Startelvan i dag mot Umeå FC
14 Mar 2025 - 22:38 Umeå FC - ÖFK lördag kl.16.00
14 Mar 2025 - 20:41 ÖFK:s back Chrisnovic Nsa ansluter till Frösö IF
14 Mar 2025 - 17:20 träningsmatcher för damerna. Förlust mot Tiller 0-1
13 Mar 2025 - 22:47 ÖFK hade årsmöte i kväll - Kiarash Livani höjde tempot
13 Mar 2025 - 11:00 Backen Christian Enemark klar för ÖFK
13 Mar 2025 - 10:03 DM sätter igång med flera matcher
12 Mar 2025 - 18:42 Inte självklart att ÖFK kan genomföra hela säsongen men lösn
12 Mar 2025 - 10:31 I dag onsdag bolagsstämma för ÖFK
11 Mar 2025 - 16:01 Kallelse till årsmöte
11 Mar 2025 - 11:24 Kamraterna möter frösön i träningsmatch
11 Mar 2025 - 11:01 Om ÖFK:s ekonomiska problem
9 Mar 2025 - 21:45 Resultat träningsmatcher
9 Mar 2025 - 21:27 Det finns detaljer som ÖFK måste rätta till
9 Mar 2025 - 21:26 Nu har Powell och Gabrielsson gjort avtryck på Färöarna
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
2
kommentarer
Startelvan i kväll mot Brage
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 17:36
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook