Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MINA LITE SENA NYÅRSKONSTATERANDEN
av Lars Larsson
Publicerad 14 Jan 2026 - 17:37 

När nya år börjar blickar jag, som många andra, både bakåt och framåt i tiden. Här följer några tankar som i dagarna är aktuella. Jag reflekterar över de möjligheter elitidrotten har i Östersund och hur det har förändrats över tid. Jag fokuserar på den idrottsliga delen och inte sponsring etc.

Jag är född på Östersunds sjukhus för dryga 71 år sedan. Idrott har alltid varit en stor del av mitt liv. Fotboll, basket och ishockey har varit de idrotter jag aktivt engagerat mig i. Även om jag tidigt insåg att min idrottsliga kapacitet inte skulle räcka till för någon uppmärksammad karriär i någon av de sporterna.

Mitt första idrottsminne är att jag som treåring, tillsammans med min pappa, på ståplats, bevistade skridsko-vm på Fyrvalla 1957. Hur många idag boende östersundare vet hur det då gick med den fantastiske skridskoåkaren och östersundaren Sigge Ericsson? Hur många vet ens var Fyrvalla låg? Den numera nedlagda mässan, Expo Norr, hade i begynnelsen sin årliga aktivitet i anslutning till Fyrvalla och Tennishallen.

Idag gläds jag över de idrottsliga framgångar Östersund har genom sina boende elitidrottare. Framförallt inom vintersport, men även en världsmästare i styrkelyft. Östersund har dessutom fyra lag i idrottseliten. Mitt Universitetets specialkurser, gymnasiala idrottslinjer och Östersunds fysiologiska institut, vilket möjliggör en excellent miljö för idrottslig utveckling.

Fyrvalla finns inte sedan länge. Däremot har elitidrotten fått ett helt eget område i den norra delen av staden. Där fanns sedan tidigare i västra delen Hofvallen, som nu fortsatt fungerar som friidrotts- och fotbollsarena, curlinghallen, och lite längre österut
ÖSK-området. Numera finns en internationellt godkänd skidarena för skidskytte, men även för sedvanlig skidåkning. En internationellt godkänd fotbollsarena med kapacitet för upp till 8.466 sittande åskådare. En ishockeyhall i kombination med en stor gymnastikhall plus bandyarena finns även på området. Ett område som gränsar till skidskyttearenan. Samtliga arenor delar på stora parkeringsytor för sin publik.

Utöver detta stora möjligheter för allmänheten och breddidrotten att nyttja alla fritids- och idrottsområden som jag inte går in på här.

Numera bor jag i Stockholm stad sedan senare delen av 90-talet. På grund av arbete hamnade jag i huvudstaden. Det blir då lätt at jämföra förutsättningarna för att bedriva elit och breddidrott. Elitidrotten i Stockholm har goda möjligheter att idrottsligt fungera, emedan situationen för breddidrott är mer tveksam. I alla fall ju närmare Stockholms centrum du kommer.

Jag hoppas att Östersund idrottsligt kommer att fortsätta utvecklas och att vi inom kort får se elitlagen in om fotboll och ishockey, att som båda elitlagen i basket, befinna sig i Sveriges högsta serie inom respektive sport. Utmaningarna blir väl i så fall de ekonomiska, men hinder är till för att övervinnas.

Utöver detta gläds jag med att fotbollz.se har tagit tag i det IT-tekniska och snabbat upp accessen till hemsidan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Referat: tandsbyns fk - offerdals if 0-2 (0-1)  
  av Thomas Dahlberg | Idag - 10:34  
 

Matchen mot Offerdal resulterade i en 0–2-förlust efter ett tidigt baklängesmål och en missad kvitteringschans i slutskedet.

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt före matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:13  
   
  Läs mer...  
 


 
  Helgens matcher  
  av Per Lagerbäck  | Idag - 09:12  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:55  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Mar 2025 - 16:42 sen seriepremiär för kamraterna
23 Mar 2025 - 16:27 Kamraterna - Ytterhogdal 3-0
22 Mar 2025 - 16:07 Förlust i genrepet
22 Mar 2025 - 14:33 Startelvan i dag (genrep)
22 Mar 2025 - 09:25 DM- matcherna fortsätter
21 Mar 2025 - 21:40 Träningsmatch mot Levanger FK lördag kl.15.00
20 Mar 2025 - 15:20 Nej, detta får inte ske
20 Mar 2025 - 09:44 Troligtvis femton lag i Superettan om ÖFK drar sig ur.
19 Mar 2025 - 08:27 kamraterna vs hogdal
18 Mar 2025 - 22:44 Kritisk situation för ÖFK. Nu krävs att vi alla ställer upp.
18 Mar 2025 - 18:36 Krisläge i ÖFK - Saknar miljoner för att genomföra säsongen
16 Mar 2025 - 21:34 Referat: Ope IF - Frösö IF
16 Mar 2025 - 21:32 Resultat DM
15 Mar 2025 - 21:42 Pontus Kindberg till IFK Östersund
15 Mar 2025 - 20:42 uddamålsvinst för röd/vitt
15 Mar 2025 - 16:30 Ett steg framåt för ÖFK
15 Mar 2025 - 14:43 Startelvan i dag mot Umeå FC
14 Mar 2025 - 22:38 Umeå FC - ÖFK lördag kl.16.00
14 Mar 2025 - 20:41 ÖFK:s back Chrisnovic Nsa ansluter till Frösö IF
14 Mar 2025 - 17:20 träningsmatcher för damerna. Förlust mot Tiller 0-1
 
 
 
9
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 20 Maj 2026 - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
1
kommentar
Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
av Haldo Jonsson | 21 Maj 2026 - 21:16
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook