Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NÖDVÄNDIG SKÖN POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 29 Jul 2023 - 15:22 Uppdaterad 29 Jul 2023 - 16:07

En verklig kämpainsats av ÖFK gav poäng, trots ett horribelt domarmisstag när inte Lundström i Sundsvall fick sitt andra gula kort i samband med utvisningssituationen. Men oerhört rättvist att det var han (tror jag) som Kabuye så snyggt snodde bollen av innan kvitteringen.

Jag måste börja med att tacka Norrlandskustens 08-wannabees, nämligen Patronerna. Med allt sitt hat, eldande, klängande i nät med flera primitiva beteenden sopade de iväg det sista dåliga samvetet för att jag har tagit klivet över till ÖFK. Jag delar dock deras åsikter i två fall. Nämligen i det ena fallet domarskandal. Vad det andra gäller tar jag inte i skrift. Falkarnas tifo överglänser Patronernas hemmatifo med råge. Tyvärr föll även Falkarna in i hatet på slutet, vilket kan vara förståeligt, men väldigt onödigt. Likaså tändandet av bengaler, vilket jag dock är övertygad handlade om ytterligare enskilda wannabes.

Vad Petronernas domarskandal handlar om vet jag inte, men min är att inte två utsträckta armar med full kraft i ryggen efter avblåsning inte åtminstone ger ett gult kort. Det är verkligen horribelt. Hade det funnits någon ryggrad i domarteamet så hade det varit minimum med det gula kortet, och ett direkt rött helt acceptabelt.

Matchen visade åter att Sundsvall blivit ett ganska okapabelt lag på många sätt, men med en man mindre så blir det inte lätt att utnyttja. Valet av tränare i Sundsvall var modigt, men kan med viss sannolikhet leda till spel i division 1 nästa säsong.

ÖFK ska vara oerhört nöjda med sin insats, även om den inte på något sätt var fantastiskt bra. Kämpainsatsen och inställningen är dock värd en tydlig femma, med något undantag. De höll ordning på Sundsvalls haussade anfallare ganska enkelt, utom vid hörnor och fasta situationer, där det blev riktigt farligt vid några tillfällen. Det som verkligen utvecklats är uppbackningen av varandra och förmågan att täta framför straffområdet. Det var också befriande, och kanske avgörande, att man inte föll in i sedvanligt tidsfördröjande. Däremot har jag åter svårt att förstå vissa byten, främst att Kabuye blev tidigt utbytt, som jag tyckte var matchens lirare idag.

Poängen ger en lättnad i att inte hamna i absolut närhet av de negativa strecken, och nu hoppas jag att ÖFK höjer disciplinen vad gäller risken för varningar och utvisningar.

Jag blev väldigt känslomässig i denna match, så jag erkänner att jag missade mer än vanligt vem som gjorde vad, så betygen kanske fladdrar lite. Men min bedömning utgår från den insats som gjordes med en man mindre under så stor del av matchen.

Mills 3 - En klart godkänd insats, men lite långt ut på målet.

Weilid 2 - Den onödiga utvisningen är anmärkningsvärd.

Rask 4 - Mycket stabil insats igen.

Mazur 4 - Känns som att han hittat in i sin roll ordentligt.

Hedenqvist 4 - Hans näst bästa insats i den rödsvarta tröjan.

Brendon 4 - Det är ju bara så att han är väldigt viktig.

Sinyan 3 - Punktvis briljant, men tänk vilket lyft det kan bli om han hittar tillbaka till den tidiga vårens form.

Österholm 3 - Bra jobb, men ändå lite slätstruket.

Karlsson Grach 3 - Hann inte visa något.

Stolt 4 - Faktiskt ingen stark fyra, men målet lyfter dit.

Kabuye 4 - En väldigt bra insats, både defensivt och offensivt, och sättet han jobbade åt sig bollen vid målet var läckert.

Ghanoum 3 - Gjorde absolut en bra insats.

Sporrong 3 - Hann inte med så mycket annat än att bidra till kämpainsatsen.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: K skrev | 29 Jul 2023 - 19:30
Tänk er diskussionerna om vad man skulle hitta på i helgen som ledde fram till "Vi åker upp till Östersund, gömmer oss under lakan, sätter på oss masker, eldar och hatar i en och en halv timme!"
Undrar just vilka andra alternativ som dök upp...

Efter vad man sett av Sundsvall tror jag de skulle ha mer glädje av att det dök upp supportrar som peppar laget till matcherna. Det känns långt ifrån säkert att det är superettan dom gäller nästa år.
19
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Feb 2025 - 15:39 Ny spelare provtränar
27 Feb 2025 - 10:40 Fotbollskväll hos ÖFK:s trogne sponsor AB Berners
26 Feb 2025 - 09:51 kamraterna möter öfk
25 Feb 2025 - 11:01 4 mål av isac häggman när ifk vinner
25 Feb 2025 - 10:41 Svår match för ÖFK i serieupptakten
24 Feb 2025 - 13:25 Träningstider denna vecka på JK
23 Feb 2025 - 21:15 Så här startar div 4 Jämtland
23 Feb 2025 - 19:35 Matchens prestation
22 Feb 2025 - 19:34 Dominerande spel i första halvlek gav ÖFK första vinsten i å
22 Feb 2025 - 19:09 I dag vinst för Potter på Emirates med West Ham - Exakt på d
22 Feb 2025 - 14:03 Startelvan mot GIF Sundsvall
22 Feb 2025 - 13:20 förlust i första träningsmatchen för damerna
21 Feb 2025 - 21:22 Helgens matcher
21 Feb 2025 - 21:15 Intressant match med Ken Sema
21 Feb 2025 - 21:13 Rapport från träningen - livani inte med denna vecka
21 Feb 2025 - 21:12 Ordförande Bengt Olofsson föreslås bli omvald.
19 Feb 2025 - 15:52 ändrad matchdag och tid för träningsmatchen
19 Feb 2025 - 11:28 Gideon Granström - löpstark mittfältare från Djurgården kla
19 Feb 2025 - 11:19 Djurgårdens sportchef Bosse Andersson om Gideon Granström
17 Feb 2025 - 20:42 Järpens IF etablerar samarbete
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
2
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55
Förutsättningar finns f&#
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook