Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP - BLIR OFFICIELL FÖRSÄLJNINGSPARTNER TILL ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Feb 2023 - 23:26 Uppdaterad 6 Feb 2023 - 23:29


– Vi är glada och mycket stolta över det samarbete vi byggt upp under flera år med Wecall Sports. Det här är en gemensam signal att vi är bra för varandra, säger vd Peja Lindholm

Peja Lindholm. Foto: Haldo Jonsson

WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP – BLIR OFFICIELL FÖRSÄLJNINGSPARTNER TILL ÖFK

Efter att ha ökat omsättningen för 1996-klubben fem år i rad blir de nu en officiell försäljningspartner till föreningen. Wecall Sports har de tio senaste säsongerna varit föreningens leverantör av tjänster och försäljning mot ÖFK och då främst gällande 1996 klubben. Klubben där mindre men ack så viktiga partnerskap förmedlas och förädlas genom aktiveringar och biljettpotter, skriver ÖFK:s hemsida

Wecall Sports som har varit en viktig partner genom sitt engagemang till klubben väljer nu att växla upp sitt partnerskap och kliver in som officiell försäljningspartner och blir därmed också en strategisk partner för föreningens totala försäljning och även med klubbens hållbarhetsarbete.

– Vi är glada och mycket stolta över det samarbete vi byggt upp under flera år med Wecall Sports. Det här är en gemensam signal att vi är bra för varandra. Wecall Sports har stadigt successivt ökat sin försäljning till föreningen och på så sätt visat att man klarar av att sälja, värdera och paketera affärslösningar på dessa nivåer som gör att vi vill växa med varandra, säger Peja Lindholm, VD ÖFK.

– Det känns helt naturligt att växa i partnerskapet med ÖFK. Vi har i flera år hittat rätt i vårt arbetssätt och nu spelar tiden oss också rätt att öka våra investeringar i föreningen. Vi ser att ÖFK:s värden för företag i sig är unika, dels genom varumärket ÖFK, dels genom det mycket uppskattade hållbarhetsarbete man gör, säger Lars Näslund, försäljningschef på Wecall.

Här har vi en unik möjlighet att stärka värden för varandra, säger Wecalls VD och grundare Niklas Thorén. Genom partnerskapet är också Wecall tydliga med att deras egen hållbarhetsresa intensifieras. Sättet att se, leva och sälja associationsvärden för idrottsföreningar inom hållbarhet är framtiden och här är kunskapstillförseln genom partnerskapet en stor del.


– Det känns så klart fantastiskt att Wecall Sports växer i sitt partnerskap. Vi vet sedan flera år av nära relationer att man är erkänt skickliga på att skapa relationer och affärer genom 1996-klubben. Där har man gjort en imponerade resa och slagit omsättningsrekord varje år. Det har lett till att hela det affärsområdet växt till något större än bara traditionella paket. Med det här partnerskapet växlar vi också upp den strategiska satsningen även på att utveckla föreningens hållbarhetsförsäljning och business-to-business del. Naturligt blir vi närmare varandra i dynamiska paketeringar för företag som vill växa inom hållbarhetsområden. Det här är helt i tiden och en framgång för båda parter, säger Peja Lindholm.


-------------------

Från Wecall Sports hemsida:

Wecall Sports arbetar åt elitidrottsföreningar och idrottsförbund i Sverige. De rekryterar sponsorer och säljer sponsorpaket åt klubbarna och ökar på så vis deras intäkter medan klubbarna kan fokusera på sporten.

Wecall Sports är marknadsledande i Sverige när det gäller mängdförsäljning av sponsorpaket och rekrytering av partners till idrottsföreningar och förbund. De sköter hela processen från första samtalet med en potentiell sponsorpartner till att leverera sponsorpaketet. Ett sponsorpaket kan exempelvis bestå av biljetter till föreningens matcher och marknadsföring i hallen. Wecall Sports levererar en helhetslösning där de exempelvis sköter biljetthantering, trycker upp tröjor och fakturerar slutkund.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

Dags att ändra på det nu mn statistiken talar för GIF Sundsvall

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:07  
 

-Abodi Qasem Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
21 Apr 2025 - 16:01 IFK Östersund-Gottne 3-1 (1-1)
20 Apr 2025 - 20:53 Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
20 Apr 2025 - 15:48 Friska Viljor akadei bättre än man kunde ana -spelade jämt,
20 Apr 2025 - 11:12 IFK Östersund verkar vara starka i år?!
19 Apr 2025 - 22:01 Inför matchen: Kalmar FF - ÖFK
19 Apr 2025 - 20:46 Ope IF - Älgarna-Härnösands IF 1-0 (1-0) Bilder från matchen
19 Apr 2025 - 18:39 Det finns många spelaralternativ att välja på mot Kalmar FF
19 Apr 2025 - 09:47 Följ Kalmar FF- ÖFK via fotbollz.se
18 Apr 2025 - 14:11 Tankar i påskens tid
18 Apr 2025 - 07:32 förlust för ifk dam
17 Apr 2025 - 22:01 Dvärsätt till serieledning efter övertygande vinst över Anun
17 Apr 2025 - 21:39 Är Kalmar FF Superettans bästa lag?
17 Apr 2025 - 18:24 Tips div 1 Norra
16 Apr 2025 - 13:41 match annandag påsk för kamraterna
16 Apr 2025 - 09:47 Målvakten Adam Benediktsson borta från fotbollen ett tag
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook