Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SVÅRT MED GRÄS
av Per Lagerbäck
Publicerad 14 Jun 2026 - 16:58 Uppdaterad 14 Jun 2026 - 17:35

En inte särskilt bra match av ÖFK, förutom första tio- tolv minuterna i andra halvlek då ÖFK kopplade ett grepp som jag hoppades skulle fortsätta.

Vi har blivit ganska vana vid att ÖFK blandar och ger mellan bättre och sämre perioder under matcherna. Jag fortsätter att tjata om att det verkligen finns möjligheter för ÖFK att manövrera ut betydligt fler lag än vad man faktiskt göt. Idag var försvaret bitvis osynkad, och hjärtat hamnade i halsgropen ett flertal gånger. Jag saknar verkligen Ayanwu alternativt Suljic. Den förste för sin säkerhet att läsa spelet och hans smidighet, den andra bl a för sitt sätt att styra spelet. Däremot inte självklart att båda ska starta samtidgt.

Idag ska vi vara särskilt tacksamma mot Uppenberg, som nog var den viktigaste poänräddaren. Två oerhört viktiga räddningar. Dessutom får vi tacka Ljungskiles målvakt, som totalt felbedömde Miljanovic höga inlägg. Det hade varit roligare med ett par riktiga spelmål, som var på gång några gånger.

Men ÖFK har ett riktigt forwardsproblem, då varken Delgado eller Stensud funkar, och Navassardian av någon fullständigt outgrundlig anledning nästan aldrig får chansen. Låt honom starta nästa gång, och satsa sedan vid något tillfälle på någon helt otippad på topp, som Qasem, Molls Donald, Azzi, Begic eller Özkan t ex. Förresten hade väl Begic den bästa chansen i övrigt att sätta ett mål denna gång, men fick inte ordning på fötterna. Sedan vill jag fortsätta att propagera för att inkast och frisparkar går att använda så mycket bättre.

Nu gäller det för ÖFK att satsa allt på de två sista matcherna före sommarvilan. Tänk vad segrar över Norrköping och Sundsvall skulle betyda inför omstarten i slutet av juli!!

Betygen:

Uppenberg 5 - Två avgörande räddningar och egentligen inget misstag.

Widgren 3 - Kände inte riktigt igen honom. Gick bort sig ett par gånger och slarvade en del med boll. Men tillräckligt bra för en trea.

Qasem 2 - Det gör ont i mig varje gång jag sätter ett lågt betyg på honom, då jag är säker på att han kommer att blomma ut. När tillfälle ges. Men jag tror inte att han kommer att bli en styrande klippa i försvaret.

Azzi 3 - Knapp trea då också han gör en del misstag, men är istället ofta med bra framåt.

Adjoumani 4 - Får den fyran för att han befann sig på rätt ställe vid rätt tillfälle och för att han blir alltmer disciplinerad.

Miljanovic 3 - Blandar verkligen och ger.

Begic 3 - Är ju nyttig på mitten, men ska sätta bollen på mål åtminstone vid sitt läge.

Edwards 3 - Var inte så framträdande som han brukar, men hittar ändå mer uppfinningsrika vägar för bollen än de flesta andra i laget.

Özkan 3 - Tillhör dom få som ibland verkligen försöker att vinna mark framåt på egen hand, men blev inte så mycket av försöken idag.

Marklund 3 - En av hans mer mediokra insatser.

Delgado 1 - Hittar inget för att lyfta betyget. Möjligen till 1,5.

Stensrud 1 - Han var hyfsad i några av de första omgångarna, men nu får han ju ingen ordning på bollen.

Oluwayemi 4 - Tveksam fyra, men det händer saker när han kommer in. Väger dock lite lätt.

Bozicovic 3 - Skulle kunna gjort mer med bollen de gånger han hinner få den på kanten, men finns på bra ställen för att få den.

Ayanwu 4 - Han är ju bra i vanliga fall, och hann visa lite även idag.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Håkan Olsson skrev | 15 Jun 2026 - 12:57
Vi är nog många som ställer samma frågor. Vad har hänt med Suljic och varför startar inte Sunday Ayanwu? Och Delgado? Taskigt att säga, men den otäcka skadan hade det goda med sig att det äntligen blev ett byte på hans position. Nemanja Miljanovic har ju tagit oss längre än på många år. Men vi som coachar från soffan kan inte låta bli att fundera.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:57  
 

ÖFK-folket på NP3 Arena. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:41  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Svenska Cupen 2026/27 omg 1-2  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:08  
 

Onsdag 19/8 kl 18,30 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Degerfors if , Välkommen

 
     
 
Nyhetsarkiv
26 Apr 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
26 Apr 2025 - 11:35 Frösö IF - Anundsjö IF LF Arena 14:00
26 Apr 2025 - 09:37 Tips Div 1 Norra
26 Apr 2025 - 07:12 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
25 Apr 2025 - 22:21 Örgryte har blivit ett lag som även satsar på försvar - bara
25 Apr 2025 - 10:51 Norra Lit tillbaka i Div 4
25 Apr 2025 - 10:50 IFK Östersund serieledare efter vinst i seriefinalen
25 Apr 2025 - 10:20 Match mot Svartvik på Söndag hemma 14:00
25 Apr 2025 - 09:31 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
24 Apr 2025 - 15:37 .Örgryte - ett obesegrat och välspelande lag som gästar Jämt
23 Apr 2025 - 10:46 Korp, företag och motions turnering i Järpen
22 Apr 2025 - 20:35 Tidig seriefinal mot friska viljor för herr..dam svår bortam
22 Apr 2025 - 16:31 Nebiyou Perry, och Ahmed Bonnah fick högsta poäng av Sofasco
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
21 Apr 2025 - 16:01 IFK Östersund-Gottne 3-1 (1-1)
20 Apr 2025 - 20:53 Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | 27 Jun 2026 - 23:24
4
kommentarer
Ope IF planerar för konstgräs på Torvallens IP 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:36
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | 27 Jun 2026 - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | 25 Jun 2026 - 21:53
Dags att ändra på det nu
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook